Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lista krajowa UNESCO powiększyła się o dwa lubelskie archiwalia. Znamy wszystkie szczegóły

Patrycja Wójtowicz
Patrycja Wójtowicz
Opis herbu Ogończyk z herbarza Kacpra Niesieckiego dla Trojanowskich z Trojanowa, II poł. XVIII w., Trybunał Koronny Lubelski 1579-1794, sygn. 505.
Opis herbu Ogończyk z herbarza Kacpra Niesieckiego dla Trojanowskich z Trojanowa, II poł. XVIII w., Trybunał Koronny Lubelski 1579-1794, sygn. 505. Archiwum Państwowe w Lublinie
Znamy już drugi zespół archiwalny pochodzący z Archiwum Państwowego w Lublinie, który znalazł się na liście krajowej UNESCO - „Pamięć Polski”.

Jak już informowaliśmy, pierwszym z dwóch zespołów archiwalnych pochodzących ze zbiorów Archiwum Państwowego w Lublinie, jakie znalazły się wśród 15 polskich obiektów poszerzających listę krajową UNESCO było Archiwum Ordynacji Zamojskiej. W poniedziałek poznaliśmy drugi wyróżniony obiekt. Chodzi o zespół archiwalny pod nazwą Trybunał Koronny Lubelski 1579-1811.

- Zespół ten stanowi wyjątkowe świadectwo działalności sądu, który miał kluczowy wpływ na system sądownictwa w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to najważniejsza instytucja sądownicza i instancja odwoławcza w kraju. Jego działania wyrażały istotę demokracji szlacheckiej jako instytucji kolegialnej i niezależnej od panującego. Sądzili w nim wybierani przez szlachtę sędziowie, którzy z racji wyznawanych idei, zapewniać mieli stronom sporu równość wobec prawa. Miasto Lublin na czas sesji sądu stawało się centrum życia politycznego i kulturalnego, do którego zjeżdżała szlachta z najodleglejszych zakątków Korony Królestwa Polskiego - opisuje dr Bartosz Staręgowski z Archiwum Państwowego w Lublinie.

Akta Trybunału Koronnego Lubelskiego to dokumentacja sądowa spraw z obszaru województw wschodnich oraz Małopolski. Ten zespół archiwalny stanowi m.in. źródło wiedzy o dziejach magnaterii, stanu szlacheckiego i duchownego, a także historii prawa w okresie przedrozbiorowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Lista krajowa UNESCO powiększyła się o dwa lubelskie archiwalia. Znamy wszystkie szczegóły - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto