Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łęczna zmienia swoje oblicze. Przeszłość i teraźniejszość (część 2)

Redakcja
Odkrycie w okolicach Łęcznej w latach 60. ubiegłego stulecia złóż węgla kamiennego zapoczątkowało nowy etap w rozwoju miasta, które dziś jest prawie trzydziestotysięcznym ośrodkiem powiatowym.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Ale nowoczesne miasto usytuowane zostało z dala od starej jego części, tej pamiętającej nie tylko przełom XIX i XX wieku, ale również wcześniejsze jeszcze czasy. Nawet powstał nieformalny podział na Starą Łęczną i Nową. Ta pierwsza sukcesywnie popadała w ruinę, bo i funduszy na jej ratowanie nie było. Ta druga – związana z Kopalnią Węgla Kamiennego „Bogdanka” – radzi sobie zupełnie nieźle. 

Za pieniądze z UE

Przystąpienie naszego kraju w 2004 roku do Unii Europejskiej otworzyło nowe lepsze perspektywy przed wieloma obszarami życia w Polsce, także przed starą częścią miasta, słynącego z wielkich jarmarków końskich i posiadającego prawie 550-letnie tradycje. Generalnego remontu i odnowy wymagają wszystkie trzy rynki Łęcznej. I w tym obszarze wreszcie coś drgnęło po wielu latach zastoju. 

Projekt „Rewitalizacja Starego Miasta w Łęcznej – I etap” otrzymał wsparcie ze środków europejskich w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007 – 2013, Osi Priorytetowej III Atrakcyjność obszarów miejskich i tereny inwestycyjne, Działania 3.2. Rewitalizacja zdegradowanych obszarów miejskich. 

- Projekt ten jest realizowany wspólnie z Przedsiębiorstwem Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej Łęczna Sp. z o.o. oraz wraz ze wspólnotami mieszkaniowymi ze Starego Miasta - informuje Grzegorz Kuczyński z Urzędu Miejskiego w Łęcznej. - Liderem projektu jest Gmina Łęczna, a całkowita jego wartość wynosi prawie 13.200.000 zł, zaś kwota dofinansowania z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – to niemal 9.000.000 zł. – dodaje. 

Zakres prac przewidzianych do wykonania na Starym Mieście obejmuje kompleksową przebudowę Rynku I oraz Rynku III, modernizację budynku komunalnego przy Placu Kościuszki, wymianę sieci wodociągowej, budowę kanalizacji deszczowej, remont zabytkowego budynku Urzędu Stanu Cywilnego oraz rozbudowę monitoringu miejskiego. 

Cel: lepsza jakość życia
- Celem strategicznym projektu jest zrównoważony rozwój oraz poprawa konkurencyjności Gminy Łęczna poprzez podniesienie jakości życia mieszkańców – doprecyzowuje Grzegorz Kuczyński. - Cel pośredni natomiast zawiera się w zwiększeniu atrakcyjności gospodarczej gminy i miasta oraz w poprawie warunków życia ludności - uzupełnia. 

Dzięki podniesieniu jakości przestrzeni publicznej oraz promowaniu przedsiębiorczości w perspektywie kilku lat po realizacji inwestycji należy oczekiwać ożywienia społeczno–gospodarczego. Projekt będzie przeciwdziałał marginalizacji obszaru Starego Miasta oraz ograniczy jego postrzeganie jako terenu zdegradowanego. Poprzez zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców, integracji lokalnej społeczności i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu w dłuższej perspektywie poprawi się jakość kapitału ludzkiego w mieście i gminie Łęczna, w powiecie łęczyńskim i województwie lubelskim, a tym samym wzmocni się konkurencyjność regionu. 

Jednym z problemów Starego Miasta była nieskuteczna kanalizacja deszczowa. Brakowało zbiorczego układu kanalizacji - istniały tylko pojedyncze odcinki kanałów, odwadniające niewielkie powierzchnie ulic. Kanały te były niedrożne – zamulone lub popękane, co powodowało częste zalewanie ulic i przyległych posesji. Po ulewnych deszczach tworzyły się zastoiska wody, stwarzające niebezpieczeństwo dla ruchu drogowego. Istniejący kanał odwadniający częściowo teren ulicy 3-go Maja odprowadzał wody deszczowe do Wieprza bez oczyszczenia. Ścieki deszczowe były zanieczyszczone piaskiem i glebą oraz substancjami ropopochodnymi z jezdni i placów postojowych. 

Przebudowa Starego Miasta

Rynek I położony jest na Starym Mieście. Zajmuje on powierzchnię 1,30 ha i jest częścią wpisanego do rejestru zabytków zespołu urbanistycznego miasta Łęczna. Na Rynku stoi zabytkowy budynek dawnego ratusza, obecnie Urząd Stanu Cywilnego. Kompleksowa przebudowa Rynku I ma na celu przystosowanie go do pełnienia funkcji reprezentacyjnego placu miejskiego. 

- W ramach realizacji tego zadania przewidziano przebudowę placu, jezdni, chodników i parkingów wraz z oświetleniem i odwodnieniem, przebudowę sieci energetycznych, urządzenie zieleni oraz wykonanie i ustawienie elementów małej architektury, wykonanie dwóch fontann w formie placu wodnego, ustawienie automatycznej toalety systemowej – wylicza Grzegorz Kuczyński. - Uzupełnieniem przebudowy Rynku I jest remont dawnego ratusza. Przeprowadzono już wymianę jego dachu i remont elewacji. Docelowo budynek obecnego USC będzie iluminowany, a na jego tyłach zostanie urządzony ogród różany. Teren rynku objęty zostanie monitoringiem miejskim. 

W trakcie realizacji projektu rewitalizacji wymieniono sieć wodociągową z przyłączami na Rynku I i Rynku III oraz w przyległych ulicach. W rejonie Rynku III zmodernizowana została też sieć kanalizacji sanitarnej. 

- Większość sieci wodociągowych na Starym Mieście została wykonana przed 1980 rokiem – precyzuje przedstawiciel łęczyńskiego magistratu - a część nawet w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Użyte wówczas do budowy wodociągu materiały, takie jak azbestocement, żeliwo szare i stal, oraz zastosowane ówczesne metody połączeń pomiędzy poszczególnymi odcinkami rur, nie zapewniały bezawaryjnego przesyłu wody. Swojego zadania nie spełniały również przyłącza wodociągowe, które były wykonane z rur stalowych bez zabezpieczenia antykorozyjnego - dodaje. 

Przebudowa centrum Łęcznej obejmuje również Rynek III wraz z fragmentami ulicy Łańcuchowskiej i Placu Kanałowego. Na terenie tego rynku w latach 60. XX wieku wybudowano bloki, a na jego obrzeżach stoją domy jednorodzinne. Prace prowadzone na Rynku III mają na celu podniesienie atrakcyjności tego miejsca, zwiększenie bezpieczeństwa mieszkańców oraz poprawę dostępności komunikacyjnej tej części miasta. 

- Kompleksowe zagospodarowanie przestrzeni Rynku III obejmuje modernizację 5 budynków wielorodzinnych przy ulicy Rynek III i Plac Kanałowy, budowę kanalizacji deszczowej, przebudowę układu komunikacyjnego z parkingami i chodnikami oraz wykonanie placu zabaw i placu do gimnastyki – wyjaśnia Grzegorz Kuczyński. - W otoczeniu bloków rozmieszczone zostaną elementy małej architektury i ustawione nowe słupy oświetleniowe. Tereny zielone będą uporządkowane i wzbogacone o nowe nasadzenia. Nad bezpieczeństwem będą czuwały kamery monitoringu miejskiego - uzupełnia. 

Prace remontowo-budowlane na Starym Mieście w Łęcznej, realizowane w większości z funduszy unijnych, już trwają. Z pewnością po ich ukończeniu ta nieco zapomniana przez całe dziesięciolecia część miasta znów stanie się wizytówką grodu Jana z Tęczyna. 

Wszystkie fotografie były robione we wakacje ubiegłego roku. Niektóre z nich są już dziś nieaktualne, ale obrazują stan sprzed początku realizacji projektu. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto