Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Łęczna: Kwiaty, krzewy i drzewa wokół dawnego ratusza i Urzędu Miasta

Redakcja
Od czasów średniowiecza, a zarazem od początku istnienia Łęcznej, głównym jej placem był rynek, zwany dziś placem Tadeusza Kościuszki.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Wraz z rozwojem miasta stawał się on jednak zbyt małym dla potrzeb mieszkańców i kupców. Dlatego też w XVII wieku i na początku wieku XIX w celu usprawnienia handlu końmi oraz bydłem powstały dodatkowe rynki: II i III. Obecnie wszystkie trzy nie pełnią już swych dawnych funkcji placów targowych, ale nadal wyróżniają Łęczną spośród innych polskich miast podobnej wielkości pod względem ilości właśnie tego typu obiektów.

Od czasu uruchomienia kopalni węgla kamiennego w pobliskiej Bogdance, Łęczna stała się miastem górniczym, a jej stare centrum nie jest już w tej chwili śródmieściem miasta. To przesunęło się w kierunku wschodnim, a więc ku nowym osiedlom, wybudowanym dla potrzeb głównie górników i ich rodzin.

Jednakże nadal pośrodku rynku (Rynek I) wznosi się dawny ratusz, który wybudowany został według projektu z 1888 roku, opracowanego przez inżyniera architekta powiatu lubartowskiego, pana Lenkowskiego. Pierwotnym przeznaczeniem obiektu był odwach, czyli siedziba straży miejskiej. I taką funkcję pełnił on do chwili wybuchu I wojny światowej.

Ratusz w Łęcznej jest parterową, otynkowaną budowlą klasycystyczną, wymurowaną z cegły, na planie prostokąta, ma charakter dwutraktowy. Jego naroża są boniowane, a ścianę frontową zdobi czterokolumnowy portyk z trójkątnym szczytem. Dach ratusza jest czterospadowy, kryty blachą. Jednakże funkcję miejskiego magistratu pełnił on dopiero od roku 1920, kiedy to władze miejskie po przebudowaniu obiektu przeniosły do jego wnętrza biura miejskich urzędników oraz kasą miejską. Dobudowano wówczas od zachodu oficyny na areszt i mieszkanie stróża. Od tej pory budowla zarówno pełniła funkcję ratusza, jak i taką też już posiadała oficjalną nazwę.

W czasie II wojny światowej ratusz został poważnie zniszczony. Odbudowano go dopiero w latach 1961-1963. Wtenczas też przeprowadzona została jego rekonstrukcja. Zachodnią oficynę rozebrano. W 1971 roku w dawnym ratuszu zlokalizowana została siedziba Urzędu Stanu Cywilnego. Znajduje się ona tam do dziś.

Nieopodal w 1918 roku odsłonięty został pomnik Tadeusza Kościuszki. Obecnie zobaczyć go można przez gmachem Urzędu Miejskiego, w którym od początku ubiegłego stulecia mieściła się szkoła podstawowa.

W ramach prowadzonych od jesieni ubiegłego roku prac za fundusze unijne wyremontowano także stojący na Rynku I dawny ratusz miejski, a nad bezpieczeństwem na rewitalizowanym obszarze czuwają kamery monitoringu, zamontowane na Rynku i i Rynku III. Główny rynek, tuż przy zarówno dawnym, jak i nowym ratuszu nabiera widocznych kształtów. Jest już kostka, gotowa fontanna, a teraz rozpoczęło się nasadzanie zieleni. Zadaniem zaprojektowanej zieleni jest podkreślenie charakterystycznych elementów rynku, takich jak plac z fontannami czy budynek USC.

- Wejście do USC akcentują kwatery strzyżonych szpalerów cisa pośredniego, a wokół budynku pojawiły się nasadzenia tawuły japońskiej o białych i pastelowych kwiatach - informuje Grzegorz Kuczyński z Łęczyńskiego ratusza. - Teren przed frontem podkreślą niebawem niskie rzędowe rabaty tawuły brzozolistnej o białych kwiatach, a ich uzupełnieniem będzie powojnik arabella – pnącze okrywowe o dekoracyjnych kwiatach. Za budynkiem urządzono ogród różany. Zasadzono tam róże rabatowe i pnące o pastelowo-kremowych kwiatach. Wiele spośród dobranych odmian to róże wielokrotnie kwitnące. W każdej z kwater rozarium posadzono inną odmianę kwiatów; róże będą także pięły się po murze okalającym ogród - dodaje.

Zaś w sąsiedztwie ogrodu różanego zaplanowano nasadzenia wyższych krzewów o licznych, efektownych kwiatach – takie jak jaśminowiec oraz żylistek. W miejscach zacienionych oraz od północnej strony budynku USC zasadzono odporną na zacienienie pęcherznicę.

Ale kwiaty pojawią się nie tylko tam. Zobaczyć je będzie można także wokół parkingu, gdzie dominować będzie odporna na duże zanieczyszczenie powietrza odmiana róż sommerwind, zalecanych przy drogach. Roślina ta swym zwartym pokrojem uniemożliwia tworzenie "wydeptów", ale pełni także funkcję dekoracyjną, kwitnąc nieustannie przez cały sezon.

- W celu odgrodzenia placu od ul. Krasnystawskiej, zasadzonych zostało jedynie 5 dębów szypułkowych w wygrodzonych przestrzeniach, obrośniętych zwartymi kępami pęcherznicy - wyjaśnia Grzegorz Kuczyński. - Stanowią one jedynie uzupełnienie istniejących nasadzeń, gdyż znacznie ograniczona została wycinka wielu dorosłych, dobrze zachowanych drzew w obrębie placu. W części parkowej rynku zaplanowano zasadzenie platanu klonolistnego oraz grupy wiśni ptasiej. Od kilku miesięcy plac zdobi już miłorząb japoński. Pod istniejącymi drzewami zostaną wykonane nasadzenia bylin okrywowych, które dobrze znoszących zacienienie i odpornych na mróz - dodaje.

Łęczyński Magistrat, mając na uwadze zapewnienie całorocznego efektu dekoracyjnego, zaplanował nasadzenia roślin kwitnących już od kwietnia (np. zawilec gajowy). Park ozdobią również żywopłoty z porzeczki alpejskiej oraz śnieguliczki.

Łęczna – to miasto położone w centrum gminy zajmującej malownicze tereny w widłach Wieprza i Świnki. To także brama wiodąca na Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie. W granicach gminy usytuowany jest rozciągający się od Łańcuchowa do Zawieprzyc – tzw. łęczyński przełom Wieprza, najbardziej urokliwy odcinek Nadwieprzańskiego Parku Krajobrazowego, uznawany za jeden z najpiękniejszych krajobrazowo zakątków Lubelszczyzny.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto