Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Lech Wałęsa był gościem KUL

Anna Jasińska
Anna Jasińska
- Nie musi być koalicji Kościół i państwo – powiedział Wałęsa. Były prezydent, prof. Jerzy Bartmiński i ojciec Ludwik Wiśniewski, kapelan Solidarności dyskutowali dziś o ideałach Sierpnia.

Co przetrwało po Solidarności? Jak chronić zanikające wartości we współczesnych sytuacjach konfliktowych? To jedne z przewodnich problemów dzisiejszej debaty. Tezy każdego z trzech uczestników łączyło jedno: myśl o ocaleniu ginących wartości oraz dążenie do „oczyszczenia” i uwiarygodnienia języka polityki.

– Solidarność potrzebna jest Polsce, Europie i światu. Wierzę gorąco, że nowe pokolenie postara się znaleźć odpowiednie struktury i związki, aby solidarność kraju przetrwała - powiedział Wałęsa. Prezydent podkreślał, że w czasie mnożenia się nowych projektów, podziałów i technologii, poczucie jedności jest niezbędne. Zdaniem Wałęsy, współpraca nie musi jednak opierać się na ścisłej zależności władz kościelnych i państwowych.

Bartmiński, od początku związany z ruchem Solidarność zaznaczał, że polityczny program lat 80 – 81 nie był realistyczny, stąd wielu z jego założeń nie udało się zrealizować. Profesor poruszył problem „nieczystości” języka polityki, mówiąc o kłamstwie coraz częściej uobecniającym się w słowach współczesnych polityków.

Głos ojca Ludwika Wiśniewskiego wywołał najwięcej emocji oraz uznania. Dominikanin porównał ideę Solidarności do brylantu, który dziś już niszczą i przesłaniają nienawistne i kompromitujące zachowania utożsamiających się z tym ugrupowaniem ludzi. Kapelan aluzyjnie nawiązał w ten sposób również do spontanicznych i nad wyraz emocjonalnych wypowiedzi byłego prezydenta.

Ideą przyświecającą Kongresowi Kultury Chrześcijańskiej jest pytanie o to, jak wdrażać w życie wartości chrześcijańskie. Debatujący pytają o to, w jakim stopniu te pozytywne wartości można narzucać ludziom. I choć w trakcie spotkań trwających od 25 września zdarzały się różne wypowiedzi, to sensem dyskusji jest szeroko rozpatrywany problem wolności wyboru każdego człowieka.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto