Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwiaty bywają wybredne

Goral Konrad
Goral Konrad
Zdarza się, że jeden Storczyk lepiej poczuje się w pełnym słońcu, a inny zakwitnie wyłącznie w zacienionym miejscu. Nie ma innego wyjścia – naszych domowych kwiatów musimy się nauczyć.

Do każdej rośliny spróbujmy podejść indywidualnie – radzą fachowcy. Żadne sztywne reguły pielęgnacji roślin bowiem – nie istnieją.

Dekoracyjne nawilżacze

- Zwykle roślinom doniczkowym nie służy bliskość kaloryferów, lamp i kominków – mówi Marek Kunkiweicz, właściciel firmy Ars Decoris. – Dla większości natomiast wskazane jest światło, dlatego tak często kwiaty stoją na parapetach, tuż nad grzejnikami. I tu zaczyna się problem, bo powietrze robi się suche - dodaje. Dlatego tak ważne jest stosowanie nawilżaczy powietrza. Ozdobne nawilżacze mogą stać się równie dekoracyjnym elementem, co kwiaty. Efektownym rozwiązaniem są też tace, które możemy wypełnić zwilżonym żwirkiem i ustawić w nich doniczki z kwiatami. – Zdobią mieszkanie i ułatwiają roślinom rozwój – wyjaśnia Kunkiewicz.

Kwiat dla zapominalskich

Ozdabiając nasze wnętrza roślinami, warto wziąć pod uwagę nasz sposób bycia i czas, jaki możemy im poświęcić. – Dla tych, którzy wiele czasu spędzają poza domem i rzadko znajdują chwilę na pielęgnację roślin, polecałabym zamię – radzi Beata Chodkowska z kwiaciarni „Łezka”. Można ją podlewać raz na dwa tygodnie. Roślina dobrze czuje się w półcieniach. zamia to kwiat drobnolistny. Dobrze prezentuje się we wnętrzach nowoczesnych – uważa Chodkowska.

Uroki orchidei

Storczyki również nie potrzebują specjalnych zabiegów. – Wywodzą się z tropików. Rosną na korach drzew. Najlepsze dla nich są miejsca wschodnie, południowe i zachodnie, bardziej przyciemnione niż nasłoniecznione – mówi Chodkowska. Należy podlewać je od spodu, umieszczając doniczkę w wodzie o temperaturze pokojowej. Nie przepadają za wilgocią, którą chłoną również z powietrza. Dobrze, gdy zaopatrzymy się w specjalnie zaprojektowaną dla storczyków doniczkę. To pojemnik z wyższą stójką, która pozwala korzeniom ociekać z nadmiaru wody. – Ze storczykami lepiej postępować ostrożnie i nie eksperymentować – radzi Beata Chodkowska. – Stosując się do podstawowych wskazówek, wyhodujemy piękne kwiaty, podobne do motyli.

Wybredne paprocie

Z paprociami bywa różnie. To kwiaty, które podobnie jak storczyki, rosną też w warunkach naturalnych. Dlatego niektórym paprociom trudno jest dostosować się do warunków domowych. – W niektórych mieszkaniach w ogóle nie chcą kwitnąć – mówi pani Beata. - Generalnie nie zaszkodzi im dużo wody, ciepłe wnętrza i półcień widny – opowiada florystyka.

Co do iglaków, specjaliści polecają cyprysy i araukarie. - Często próbujemy wyhodować w domowych warunkach na przykład miniaturowe świerki – mówi Kunkiweicz. – Nie zawsze wszystko idzie zgodnie z planem, dlatego że iglarki nie tolerują wysokich temperatur i suchego powietrza w mieszkaniu. Polecałbym więc cyprysy i araukarie. A żeby było jeszcze ekologioczniej, można je przystroić na święta jako choinkę – śmieje się florysta.

Pielęgnacja

Nie zaszkodzi, jeśli od czasu do czasu zafundujemy naszym kwiatom delikatny prysznic. Nie dotyczy to roślin, których listki pokryte są tak zwanym meszkiem. – W innych przypadkach, jestem zwolenniczką kąpieli naturalnych, czyli spryskiwania roślin prysznicem – twierdz pani Beata. Ważne jest też, aby nie przesadzić z nawożeniem. – Z pewnością nie zaszkodzą nawozy naturalne, bazujące na przykład na dżdżownicach kalifornijskich. Nie powinniśmy nadużywać substancji z dodatkiem chemii. Tego typu nawozy stosujmy głównie w porze kwitnienia. Ale dobrze też wspomóc roślinę jesienią – dodaje. Pamiętajmy też o usuwaniu przekwitłych, zasuszonych części kwiatów. Okres kwitnienia to dla rośliny duży wysiłek. Przycinanie martwych części pozwala jej na wielokrotne odradzanie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto