Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwarantanna domowa. Kto powinien zostać w domu? Jak się w jej trakcie zachować? Eksperci odpowiadają na pytania Czytelników

Redakcja
Jak zachować się na kwarantannie domowej? Podpowiadamy.
Jak zachować się na kwarantannie domowej? Podpowiadamy. Mariusz Kapała
Kto powinien przebywać na kwarantannie? Jak się na niej zachować i... co zrobić, gdy będziemy musieli nagle wyleczyć bolący ząb, a wyjście z domu nie jest możliwe? Czytelnicy pytają, eksperci odpowiadają.

Na pytania naszych Czytelników odpowiadają: lek. Szymon Michniewicz, specjalista medycyny ratunkowej oraz anestezjologii i intensywnej terapii ze Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze oraz student medycyny Eryk Wacka, Collegium Medicum Uniwersytetu Zielonogórskiego.

RAPORT

Czym jest koronawirus?

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba najczęściej objawia się gorączką, kaszlem, dusznością, bólami mięśni, zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Ciężki przebieg choroby obserwuje się u ok. 15-20 proc. osób. Do zgonów dochodzi u około 2–3 proc. osób chorych. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby są osoby starsze, z obniżoną odpornością, z towarzyszącymi chorobami przewlekłymi.

Kto powinien przebywać na domowej kwarantannie?

Kwarantannie domowej zostaje poddana osoba z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, ale nieposiadająca objawów choroby, czyli na przykład osoby wracające z zagranicy, z miejsc, gdzie jest wysokie prawdopodobieństwo zakażenia lub mające kontakt z osobą, która miała dodatni wynik badania na obecność koronawirusa.

Jak powinniśmy się zachowywać w trakcie kwarantanny?

Kwarantanna domowa musi trwać co najmniej 14 dni. Powinniśmy przestrzegać szeregu zasad w celu zminimalizowania ryzyka przekazania patogenu innym osobom. Należy przebywać w osobnym pomieszczeniu. Upewnić się, że współdzielone pomieszczenia takie jak kuchnia, czy łazienka, są dobrze wentylowane (np. przez utrzymanie otwartych okien). Jeżeli to możliwe korzystać z oddzielnej toalety, często myć ręce ciepłą wodą z mydłem przez minimum 30 sekund, a po myciu rąk wodą i mydłem zaleca się użycie jednorazowych ręczników papierowych. Jeżeli są niedostępne, należy użyć czystego ręcznika z tkaniny i wymieniać go, gdy stanie się mokry. Należy regularnie dezynfekować powierzchnie np. powierzchnie stolików nocnych, ramę łóżka i pozostałe meble. Często wietrzyć wszystkie pomieszczenia. Trzeba również ograniczyć kontakty z innymi domownikami. Jeżeli nie są one konieczne, powinniśmy całkowicie z nich zrezygnować.

Należy używać oddzielnej pościeli, sztućców i naczyń dedykowanych tylko dla pacjenta. Przedmioty te nie muszą być wyrzucane po użyciu, lecz mogą zostać wyczyszczone przy użyciu wody z mydłem i używane ponownie.

Co z praniem ubrań i pościeli osoby przebywającej na kwarantannie?

Ubrania, pościel czy ręczniki użytkowane przez osobę zakażoną należy prać w proszku codziennego użytku w temperaturze 60-90 stopni Celsjusza z użyciem dodatkowego detergentu oraz dokładnie wysuszyć. Skażoną pościel należy umieścić w osobnym worku na pranie. Nie powinno się potrząsać brudną bielizną lub pościelą, aby nie doprowadzić do kontaktu skóry i czystych ubrań ze skażonym materiałem.

Z kim powinniśmy przechodzić kwarantannę? Czy możemy w jej trakcie przebywać z innymi członkami rodziny?

Kwarantannę należy przechodzić w izolacji od innych domowników. Nie możemy w jej trakcie mieć kontaktu z innymi członkami rodziny. Odwiedziny powinny być całkowicie zabronione. Bardzo ważne jest mierzenie temperatury ciała i obserwowanie własnego organizmu.

Jaką odległość zachować od innych członków rodziny? Czy możemy spać w jednym łóżku?

Jeżeli chodzi o odległość to należy zachować przynajmniej 1,5 metra od innych osób. Im większa odległość, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia innych osób. Osoba poddana kwarantannie nie powinna przebywać w jednym pomieszczeniu z pozostałymi domownikami, więc również powinna spać sama. Należy unikać ekspozycji na skażone przedmioty z bezpośredniego otoczenia osoby zarażonej (np. nie należy współdzielić szczoteczki do zębów, papierosów, sztućców, naczyń, napojów, ręczników, myjek i pościeli).

Co ze zwierzętami? Jak powinniśmy o nie zadbać?

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podała, że nie ma dowodów na to by psy, koty, czy inne zwierzęta domowe mogły zarazić się koronawirusem, ani że mogą zachorować na COVID-19. Ich właściciele powinni przestrzegać zasad higieny, ale nie powinni być zaniepokojeni i w żadnym razie nie powinni porzucać swoich zwierząt.

Jak często powinniśmy dezynfekować mieszkanie?

Powinniśmy zwrócić uwagę na wietrzenie całego mieszkania, kilka razy w ciągu dnia otworzyć wszystkie okna i przez kilka minut pozostawić je otwarte. Dotyczy to szczególnie pomieszczeń współdzielonych między osobą poddaną kwarantannie i pozostałymi domownikami.

Należy zwrócić uwagę na dezynfekcję powierzchni, z którymi kontakt ma osoba przebywająca na kwarantannie. Trzeba je czyścić preparatami z 60 proc. alkoholem, używając jednorazowych ręczników papierowych.

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O KORONAWIRUSIE

Jak powinniśmy myć ręce? (środek do dezynfekcji? Mydło?)

Osoby będące na kwarantannie domowej powinny często myć ręce, kilka razy na godzinę. Do mycia rąk wystarczy mydło i ciepła woda. Ważnym czynnikiem jest czas, aby mycie było skuteczne, musi trwać minimum 30 sekund.

Czy możliwe jest wychodzenie na spacer?

Osoba poddana kwarantannie musi unikać wychodzenia z domu. Kwarantanna domowa polega na zabronionym kontakcie z innymi osobami.

KORONAWIRUS, REALNE ZAGROŻENIE

Jak się zachować, gdy dostarczane nam jest jedzenie? Czy odkazić torbę, opakowania, w których się one znajdują?

To trudne pytanie. Jeżeli jedzenie umieszczone jest w pojemnikach, które można przemyć środkiem z alkoholem to powinniśmy to zrobić. Obróbka termiczna typowych dań dezaktywuje wirusa.

Co, jeśli nagle będziemy mieć inne choroby? Chociażby ból zęba, etc.? Jak wtedy wygląda opieka medyczna?

W takich sytuacjach – jeżeli nie są one dla nas zagrożeniem skorzystać z leków, które mamy w domu lub są dostępne bez recepty. Można również zadzwonić do przychodni, w której przyjmuje nasz lekarz rodzinny i poprosić o poradę przez telefon. Lekarz może wystawić e-receptę podając pacjentowi specjalny kod. Następnie pacjent lub inny członek rodziny udaje się do apteki z kodem i może wykupić leki.

Jeżeli przebywamy na kwarantannie domowej i zauważymy u siebie niepokojące objawy takie jak kaszel, duszności i gorączka, powinniśmy powiadomić telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną. W sytuacji nagłego zagrożenia życia lub zdrowia należy dzwonić pod numer alarmowy 112.

Pobierz bezpłatną aplikację Gazety Lubuskiej i bądź na bieżąco!
Oprócz standardowych kategorii, z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy do niej zakładkę, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa.

Aplikacja jest bezpłatna i nie wymaga logowania.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zielonagora.naszemiasto.pl Nasze Miasto