Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ks. Idzi Benedykt Radziszewski. To on założył Uniwersytet Lubelski, późniejszy KUL

Leszek Mikrut
Ks. Idzi Benedykt Radziszewski. To on założył Uniwersytet Lubelski, późniejszy KUL
Ks. Idzi Benedykt Radziszewski. To on założył Uniwersytet Lubelski, późniejszy KUL Leszek Mikrut
Dzisiejszy Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II powstał jako piąty uniwersytet na ziemiach polskich - po Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie (1364), Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie (1578), Uniwersytecie Warszawskim (1816) oraz Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (1874).

Dokonał tego ks. Idzi Benedykt Radziszewski, który zmarł w Lublinie 22 lutego 1922 roku, przeżywszy niespełna 51 lat.

Wczoraj minęła 93. rocznica śmierci tego pierwszego, z grona szesnastu już, rektora KUL, którą obecny rektor uczelni ks. prof. Antoni Dębiński oraz Senat Uczelni uczcili wspólną modlitwą podczas Mszy świętej w Kościele Akademickim KUL. Liturgia została uświetniona przez Chór Akademicki KUL, a całość transmitowała Telewizja Polonia.

Idzi Benedykt Radziszewski urodził się 1 kwietnia 1871 roku w Bartoszewicach w pobliżu Łodzi w zubożałej rodzinie szlacheckiej jako syn Marcelego i Józefy z Biernackich. Wzrastał w wielodzietnej rodzinie, której warunki lokalowe i materialne były trudne. W domu panowała jednak zawsze atmosfera patriotyczna i religijna. Po ukończeniu szkoły elementarnej pod kierunkiem własnego ojca, któremu władze carskie zarzucały słabą znajomość języka rosyjskiego i represjonowały z tego powodu, Idzi uczęszczał następnie przez osiem lat (od 1881 roku) do Gubernialnego Filologicznego Gimnazjum w Płocku.

Prześladowanie przez zaborcę religii i polskości budziły opór wśród młodzieży. Dlatego organizowała ona kółka samokształceniowe, redagowała tajne pisemka, zakładała biblioteki klasowe, a wszystko to w celu uzupełnienia wiedzy, szczególnie w zakresie historii i literatury polskiej. Taka krytyczna postawa wobec rzeczywistości towarzyszyła Idziemu następnie na wszystkich etapach jego życia. Była ona czynnikiem twórczym i w dojrzałej działalności skłaniała do podejmowania reform, zmierzających do przenoszenia środowiska na wyższy stopień życia intelektualnego i moralnego.

Naukę kontynuował następnie w Seminarium Duchownym we Włocławku w latach 1889-1893, które ukończył z wyróżnieniem. Uczelnia ta stała wówczas na wysokim poziomie naukowym. Przywiązywano dużą wagę nie tylko do rozwoju intelektualnego alumnów, ale i do ich formacji duchowej. W pamięci profesorów oraz kolegów z tego okresu Idzi pozostał jako wychowanek traktujący studia poważnie, obserwujący ruch naukowy w kraju i za granicą, a także bardzo zdyscyplinowany, uczynny i życzliwy dla wszystkich.

To dzięki swym nieprzeciętnym walorom umysłu i charakteru, ale także dzięki zdolnościom przywódczym ks. Idzi Radziszewski w 1893 roku został wytypowany na studia do Akademii Duchownej w Petersburgu. Uczelnia ta została utworzona z Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie, z tamtejszego Głównego Seminarium Duchownego oraz ze zlikwidowanej nieco później Akademii Duchownej w Warszawie. Władze carskie takim krokiem miały na względzie rusyfikację młodzieży polskiej, tymczasem stało się wprost przeciwnie. Oderwanie jej od ziemi ojczystej potęgowało patriotyzm. Ukoronowaniem studiów w Akademii Duchownej były święcenia kapłańskie, które Idzi Radziszewski otrzymał w 1896 roku.

Jego pierwszą placówką pracy był kościół św. Mikołaja w Kaliszu, gdzie przez kilka miesięcy w 1897 roku pełnił funkcję wikarego. Jednocześnie rozpoczął studia w Wyższym Instytucie Filozoficznym w belgijskim Lowanium, gdzie w 1900 roku uzyskał tytuł naukowy doktora. Ks. Radziszewski doceniał kontakty z nauką europejską. Z Belgii udał się on następnie do Anglii, Francji, Włoch, Austrii, Niemiec i Szwajcarii. Cel wyjazdu był podwójny: pogłębienie wiedzy poprzez lekturę literatury obcej i obserwacje struktury uniwersytetów.

Szczególnie ten drugi cel wyraźnie wskazywał na fakt, iż przez wiele lat młody ksiądz myślał o założeniu w Polsce katolickiego uniwersytetu, szukając wzorów do zrealizowania tego zamiaru. Działalność jego miała charakter naukowy, wychowawczy i organizacyjny. Od roku 1901 do 1914 ks. Radziszewski pełnił funkcję profesora filozofii i pedagogiki Seminarium Duchownego we Włocławku. Równocześnie był w tejże placówce prorektorem (1901-1905) i rektorem (1908-1911). Jako pedagog zwracał szczególną uwagę na wdrażanie młodzieży do samodzielnego myślenia, do zerwania z systemem mechanicznego, pamięciowego opanowywania przez nią wykładanego materiału. Praca naukowa zajmowała w życiu ks. Radziszewskiego miejsce bardzo istotne i trwała w zasadzie do 1914 roku.

W marcu 1914 roku ks. Idzi Radziszewski wyjechał do Petersburga, gdzie został profesorem filozofii i rektorem tamtejszej Akademii Duchownej, dążąc do podniesienia poziomu nauczania. W tym celu wprowadził podział na sekcję teologiczną i prawa kanonicznego, a także zwiększył liczbę katedr w tej Uczelni. Od 1916 roku kierował również Wyższymi Kursami Polskimi w tymże mieście, zorganizowanymi przez Towarzystwo Miłośników Historii i Literatury Polskiej.

Swe doświadczenia pedagogiczne i naukowo-organizacyjne wykorzystał w przyszłości ks. Radziszewski jako inicjator i rektor Katolickiego Uniwersytetu w Lublinie. Zamierzał, aby nowa uczelnia prowadziła badania we wszystkich dziedzinach wiedzy w duchu harmonii między nauką a wiarą, aby kształtowała kadrę inteligencji katolickiej, która miała następnie kierować życiem społecznym w kraju i pogłębiać świadomość religijną polskiego społeczeństwa. W lutym 1918 roku zawiązał się w ówczesnej stolicy Rosji Komitet Organizacyjny Uniwersytetu. Gremium to zdecydowało o zlokalizowaniu przyszłej uczelni w Lublinie.

Zaraz potem ks. Idzi Radziszewski rozpoczął pozyskiwanie kadry akademickiej spośród pracowników Akademii Duchownej i Wyższych Kursów Polskich. Przygotowano również projekt statutu uniwersyteckiego i szczegółowych przepisów odnośnie ilości planowanych wydziałów. Rozpoczęto gromadzenie księgozbioru jako zalążka przyszłej biblioteki. Zaplanowano założenie specjalnego towarzystwa wspierającego materialnie uczelnię. W czerwcu 1918 roku Komitet przeniósł się do kraju, by kontynuować rozpoczęte dzieło. Inicjatywę założenia uniwersytetu katolickiego zaakceptował Episkopat Królestwa Polskiego w Warszawie w lipcu 1918 roku.

Biskupi udzielili ks. Idziemu Radziszewskiemu pełnomocnictwa do prowadzenia dalszej działalności organizacyjnej, mianując go rektorem nowo powstałej Uczelni.

Zaraz potem nowy rektor rozpoczął starania o uzyskanie aprobaty ówczesnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Wstępną koncesję na założenie prywatnego uniwersytetu otrzymał już 6 września 1918 roku. Warunki pozwoliły mu na zorganizowanie czterech wydziałów: Wydziału Teologicznego, Wydziału Prawa Kanonicznego i Nauk Moralnych, Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych oraz Wydziału Nauk Humanistycznych.

Inauguracja odbyła się 8 grudnia 1918 roku w tymczasowej siedzibie, jaką stanowił gmach Lubelskiego Seminarium Duchownego.

Nowy uniwersytet dzięki staraniom rektora zaczął zdobywać dalsze uprawnienia. Wydziały kościelne uzyskały podstawę prawną aktem biskupim, a potem papieskim, na których mocy zostały przelane prawa z Akademii Duchownej w byłym Petersburgu na Uniwersytet Lubelski, upoważniające oba wydziały kościelne do nadawania stopnia licencjatu i doktoratu. Rezultatem starań ks. Radziszewskiego o uprawnienia dla wydziałów świeckich było wyrażenie zgody przez ministerstwo na utworzenie w czerwcu 1922 roku przy Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie komisji, przed którą mieli zdawać egzaminy studenci z Wydziału Prawa i Nauk Społeczno-Ekonomicznych Uniwersytetu Lubelskiego.

Bardzo ważnym problemem dla nowej instytucji było zdobycie własnej siedziby. Po wielu staraniach uzyskano gmach, będący niegdyś własnością dominikanów-obserwantów, przekształcony następnie na szpital wojskowy. Za zgodą naczelnika państwa – marszałka Józefa Piłsudskiego został on przeniesiony do Chełma, a budynek zaczęto przystosowywać dla potrzeb uniwersytetu.

Dnia 8 stycznia 1922 roku oddano do użytku wyremontowaną część wschodnią.

Wkrótce, bo zaledwie półtora miesiąca po uroczystym przeniesieniu uczelni do nowej siedziby, ks. Idzi Radziszewski zmarł w Lublinie na zapalenie płuc 22 lutego tegoż roku. Jego pogrzeb przerodził się w wielką manifestację całego miasta, a także uczestników ceremonii z całej Polski. W dzień pogrzebu - 25 lutego - na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Lipowej nad mogiłą twórcy dzisiejszego Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II przedstawiciele różnych grup społecznych ślubowali, iż będą kontynuowali rozpoczęte dzieło i dochowają wierności idei katolickiej uczelni.

Ks. Idzi Radziszewski, założyciel Uniwersytetu Lubelskiego oraz Biblioteki Uniwersyteckiej
w plebiscycie przeprowadzonym w Lublinie wiosną 2000 roku został wybrany „Lublinianinem Stulecia”.

Opracowanie: na podstawie książki Pani Prof. dr hab. Grażyny Karolewicz „Ksiądz Idzi Benedykt Radziszewski1871-1922”.

Ks. Idzi Benedykt Radziszewski. To on założył Uniwersytet Lubelski, późniejszy KUL

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto