Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa już działa w woj. lubelskim. Możesz zgłosić zagrożenie

oprac. AG
Byłeś świadkiem niepokojącego zdarzenia? Ktoś zakłóca Twój spokój? Od dziś takie sytuacje możesz zgłosić za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Twoje zgłoszenie zostanie przyjęte i sprawdzone przez policjantów.

[zaj_kat]Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma służyć przede wszystkim poprawie bezpieczeństwa mieszkańców. Do tej pory program funkcjonował na terenie Warszawy, Podlasia oraz Pomorza. Od środy działa także w województwie lubelskim.

Za pomocą interaktywnej strony każdy mieszkaniec naszego regionu może informować o zagrożeniach, które występują w okolicy. Gdy takie zgłoszenie zostanie dodane, zweryfikują je policjanci. - Jeśli informacje się potwierdzą, policja wprowadzi je wprost na mapy. Dzięki temu rozwiązaniu na mapach znajdą się bardziej szczegółowe informacje, dotyczące również niższych szczebli podziału terytorialnego, w tym dzielnic, osiedli - informuje Renata Laszczka-Rusek z Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa - TU zgłosisz zagrożenie

Na mapie pojawiają się m.in. informacje o kradzieżach, rozbojach, wymuszeniach, bójkach, oszustwach na wnuczka, ale także o przestępstwach na tle seksualnym i przestępstwach narkotykowych. - Uwzględnione zostały także wybrane kategorie przestępstw gospodarczych, informacje o zagrożeniach w ruchu drogowym i wypadkach drogowych - mówi Laszczka-Rusek.

Mapa nie służy jednak do zgłaszania pilnych interwencji. O tych, tak jak do tej pory, należy informować pod numerami alarmowymi 112 i 997.

Informacje wykorzystywane w mapie zagrożeń opierają się na trzech filarach: w pierwszym filarze gromadzone są informacje z policyjnych systemów informatycznych; drugi filar to część interaktywna z bezpośrednim udziałem mieszkańców, przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego oraz organizacji pozarządowych; trzeci filar opiera się o informacje pozyskane od obywateli z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa powstała w oparciu o m.in. statystyki policyjne. W trakcie jej tworzenia przeprowadzono ponad 11 tys. spotkań na terenie całego kraju, podczas których mieszkańcy zgłaszali swoje uwagi i mówili o potrzebach i zagrożeniach w swojej okolicy. W województwie lubelskim odbyło się 680 takich konsultacji, w których wzięło udział 9600 osób.

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto