Koszykarze ALMS Start Lublin wicemistrzami Polski juniorów. Zobacz zdjęcia

Krzysztof Szuptarski
Wojciech Szubartowski
Koszykarze ALMS Start Lublin zostali wicemistrzami Polski juniorów U-19. Podopieczni trenerów Wojciecha Paszka i Marcina Ciećko w finałowym meczu ulegli zespołowi Enea Basket Junior Poznań 70:78. Turniej finałowy w dniach 16-20 marca odbył się w hali sportowej Zespołu Szkół Nr 13, przy ul. Berylowej 7 w Lublinie.

O medale mistrzostw Polski U-19, oprócz ekip z Lublina i Poznania walczyły zespoły: Exact System Śląsk Wrocław, Asseco Arka U19 Gdynia, Trefl 1LO Sopot, GTK Gliwice, WKK Wrocław oraz Gim92 Grupa Strategia Warszawa.

Finałowa potyczka lublinian z ekipą ze stolicy Wielkopolski nie rozpoczęła się dla nich najlepiej, bowiem to poznaniacy wygrali premierową odsłonę różnicą siedmiu oczek (25:18). Rywale powiększyli jeszcze prowadzenie w drugiej kwarcie, schodząc na przerwę z zaliczką trzynastu oczek (43:30).

Team trenerów Wojciecha Paszka i Marcina Ciećko nie zamierzał poddawać się i po świetnej trzeciej kwarcie, zbliżył się do przeciwników na zaledwie dwa punkty (52:54). Wszystko w tym meczu było więc jeszcze możliwe.

W decydującej części gry lublinianie cały czas gonili drużynę z Poznania i dopięli swego na niespełna cztery minuty przed zakończeniem spotkania. Po dwóch celnych rzutach osobistych w wykonaniu Tymoteusza Pszczoły, gospodarze wyszli na prowadzenie 63:62.

Poznaniacy szybko odpowiedzieli jednak rzutem zza linii 6,75 m, potem trafili dwójkę oraz osobistego i byli coraz bliżej końcowego triumfu (69:63). Ostatecznie starcie zakończyło się porażką ekipy ALMS Start 70:78.

Gospodarze w meczach grupowych pokonali kolejno zespoły: WKK Wrocław 87:56, Gim92 Grupa Strategia Warszawa 69:58 i GTK Gliwice 93:72, zajmując dzięki temu pierwsze miejsce w grupie B. W półfinale trafili na Exact System Śląsk Wrocław, pokonując rywali z Dolnego Śląska 63:62.