Koszyk Kaczyńskiego po lubelsku

Ewa Pajuro
archiwum
Filet z kurczaka, mąkę, cukier, ziemniaki, jabłka, jaja i chleb kupił Jarosław Kaczyński, prezes PiS w czasie swoich głośnych zakupów w ubiegły wtorek w jednym z warszawskich sklepów. Były premier wydał wówczas 55, 60 zł. Chciał w ten sposób pokazać jak droga jest obecnie żywność w Polsce. Przy okazji wywołał falę komentarzy. Politycy i media zarzucały mu, że jako klient wypadł nieprzekonywająco. Postanowiliśmy więc sprawdzić, czy lubelscy politycy robią zakupy, czy odczuli podwyżki i czy potrafią oszczędzać.

- Kupuję przede wszystkim na przedmieściach Lublina, niedaleko mojego domu - tłumaczy Izabella Sierakowska, posłanka SdPl. - Podwyżki są odczuwalne, ale musimy pamiętać, że podobne problemy mają konsumenci w całej Europie i na świecie. Żywność drożeje wszędzie, nie tylko u nas - podkreśla Sierakowska. Posłanka zdradza też swój sposób na oszczędzanie. - Warto kupować tylko tyle ile nam potrzeba. Robienie wielkich zapasów nie ma sensu, bo potem część żywności i tak ląduje w śmietniku, bo nie jesteśmy w stanie jej przejeść - tłumaczy.

Kupowanie na przedmieściach deklaruje też poseł PSL Jan Łopata. - Zakupy to naturalna część mojego życia, nie robię sensacji z tego, że idę do sklepu - zapewnia polityk. - Kupuję zwykle w sklepikach niedaleko Motycza, w którym mieszkam. Robię to celowo. Chcę w ten sposób wspierać drobnych sklepikarzy - podkreśla poseł. Mówi, że wydaje zwykle około 30-40 zł.

Czytaj także: Zbadaj słuch za darmo na placu Litewskim

Od sklepów nie stroni też poseł PiS Krzysztof Michałkiewicz. - W osiedlowym byłem wczoraj, a w supermarkecie dzisiaj - zdradził nam w niedzielę polityk. Poseł podkreśla, że ostatnie podwyżki to wielki cios dla najbiedniejszych. - Jeśli ktoś dostaje 300 zł pomocy społecznej i tygodniowo musi wydać na zakupy o 10 zł więcej niż zwykle, to ma ogromny problem - zaznacza.

Warszawa Okęcie - zakupy
Jarosława Kaczyńskiego

Filet z kurczaka za kg 20,60 zł
Jajka 10 sztuk 7,10 zł
Mąka domowa za kg 2,90 zł
Ziemniaki za 2,5 kg 5 zł
Jabłka za kg 4 zł
Chleb zwykły (600 g) 2,80 zł
Cukier za 2 kg 13,20 zł
Razem: 55,60 zł

Ile zapłaciłby Jarosław Kaczyński w naszych sklepach?

Lublin Delima
ul. Lipowa
Filet z kurczaka za kg 14,99 zł
Jajka 10 sztuk 3,99 zł
Mąka domowa za kg 1,99 zł
Ziemniaki za 2,5 kg 6,49 zł
Jabłka za kg 2,59 zł
Chleb regionalny (500 g) 1,79 zł
Cukier za 2 kg 9,58 zł
Razem: 41,42 zł

Lublin Real
ul. Chodźki
Filet z kurczaka za kg 13,99 zł
Jajka 10 sztuk 3,99 zł
Mąka domowa za kg 1,39 zł
Ziemniaki za 2,5 kg 6,99 zł
Jabłka za kg 3,99 zł
Chleb regionalny (600 g) 1,69 zł
Cukier za 2 kg 11 zł
Razem: 43,04 zł

Lublin E.Leclerc
ul. T. Zana
Filet z kurczaka za kg 16,99 zł
Jajka 10 sztuk

5,19 zł
Mąka domowa za kg

1,45 zł
Ziemniaki za 2,5 kg

4,49 zł
Jabłka za kg

3,29 zł
Chleb baltonowski (550 g) 2,59 zł
Cukier za 2 kg
9,78 zł
Razem: 43,78 zł

Lublin Tesco
ul. Orkana
Filet z kurczaka za kg 4,99 zł
Jajka 10 sztuk 3,89 zł
Mąka domowa za kg 1,45 zł
Ziemniaki za 2,5 kg 6,49 zł
Jabłka za kg 3,97 zł
Chleb zwykły (500 g) 2,79 zł
Cukier za 2 kg 9,98 zł
Razem: 33,56 zł

FLESZ: Klimat nie zwariował, eksperci uspokajają

Wideo

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3