Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kościoły w blasku

Karolina Szubiela
Karolina Szubiela
Podświetlone świątynie to najnowszy projekt rady dzielnicy Dziesiąta. Radni wystąpili do Urzędu Miasta z wnioskiem o sfinansowanie. Miasto nie da pieniędzy, bo świątynie nie są zabytkami.

Podświetlone miałyby zostać fronty dwóch świątyń znajdujących się w dzielnicy. Chodzi o kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Kunickiego i Matki Boskiej Fatimskiej przy Tuwima 5.

Z propozycją wyszli radni dzielnicy Dziesiąta. - Chodzi nam o podświetlenie frontu świątyń – wyjaśnia Marcin Krupiński, przewodniczący zarządu rady dzielnicy.- Oświetlenie działałoby w oparciu o istniejące słupy latarni ulicznych. Przewidujemy po dwa, trzy reflektory przy każdej świątyni.

Wniosek o montaż reflektorów trafił już do Urzędu Miasta.
- Skontaktowaliśmy się z proboszczami tych parafii i uzyskaliśmy ich aprobatę – mówi Marcin Krupiński. – Wniosek złożyliśmy w Biurze Obsługi Mieszkańców w Ratuszu i czekamy na odpowiedź.
Idea kościołów w świetle reflektorów przypadła do gustu proboszczom obu parafii.

- Pomysł podświetlenia frontu świątyni jest bardzo dobry- komentuje ks. Janusz Zbigniew Bogdański, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa. – Nie ma potrzeby oświetlenia całego kościoła, chcemy podświetlić tylko front z figurą Jezusa.

Marcin Krupiński chciałby, aby reflektory zostały zamontowane jeszcze latem.
- Najlepiej by było, gdyby zostało to zrobione w wakacje – mówi. – Wtedy jesienią, gdy wcześnie robi się ciemno, mielibyśmy piękne oświetlenie zamontowane przy kościele.

Kiedy i kto sfinansuje inwestycję?

- Termin zależy od Miasta – mówi Krupiński. – Co do finansów – jeżeli UM tego nie sfinansuje, będziemy szukać sponsorów.
I wygląda na to, że radni będą musieli sponsorów poszukać. Dlaczego? Bo Wydział Inwestycji, do którego trafił wniosek o sfinansowanie tego przedsięwzięcia może finansować tylko inwestycje znajdujące się na terenach miejskich. A tereny świątyń stanowią własność prywatną.

- Nie bardzo widzę szansę sfinansowania oświetlenia kościoła przy Kunickiego, bo to prywatna nieruchomość – mówi Marzena Jodłowska, dyrektor Wydziału Inwestycji UM. – Nie możemy inwestować w coś, co nie należy do miasta.

Istnieje jednak szansa na dotacje finansowe, jeżeli kościoły okażą się zabytkami.
- Jedyna szansa to sfinansowanie tego przedsięwzięcia w ramach dotacji celowej na zabytki, bo te możemy finansować do wysokości 50% kosztów– tłumaczy Jodłowska. – Wydaje mi się jednak, że kościoły te nie są zabytkami. Może chociaż wieża kościoła przy Kunickiego jest zabytkowa. Wtedy będziemy mogli coś zrobić.
Wygląda więc na to, że o ile choćby części frontowe kościołów nie okażą się zabytkami, rada dzielnicy będzie musiała szukać innych źródeł finansowania.

Ks. mgr lic. Tadeusz Pajurek, dyrektor ekonomiczny Archidiecezji radzi, aby radni udali się na ponowną rozmowę z proboszczami obu kościołów.
- To trudna sprawa, radni powinni porozmawiać z proboszczami, gdyż każda parafia finansuje się sama – mówi ks. Pajurek. – Potem wspólnie mogą się zwrócić do kurii. My tego nie sfinansujemy, ale będziemy się zastanawiać, jak problem rozwiązać.

Anna Adamiak, zastępca dyrektora wydziału Dróg i Mostów obiecuje, że wniosek radnych dzielnicy Dziesiąta zostanie rozpatrzony.
- Wszystko zależy od tego, czy radni chcą tylko, abyśmy podłączyli reflektory do sieci publicznej, czy chcą, abyśmy zrobili cały projekt tej inwestycji- tłumaczy. – Z całą pewnością rozpatrzymy ten wniosek i poinformujemy radnych o naszej decyzji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto