MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Kościół Prawosławny: Komunia nie zaraża koronawirusem. Zaskakujące oświadczenie Synodu

asz
Przez Komunię nie można zarazić się koronawirusem? Takie oświadczenie wydał Kościół Prawosławny na Cyprze.
Przez Komunię nie można zarazić się koronawirusem? Takie oświadczenie wydał Kościół Prawosławny na Cyprze. 123rf.com
Podczas, gdy w Polsce niektórzy zastanawiają się, czy idąc w ślad za Włochami, należy zamknąć kościoły i zrezygnować z odprawiania mszy świętych w najbliższych tygodniach, Święty Synod Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego opublikował w środę 11 marca oświadczenie w związku z zagrożeniem koronawirusem. Zdaniem prawosławnych hierarchów z tamtego obszaru, nie można zarazić się koronawirusem przez komunię.

Cypryjski Kościół Prawosławny: Komunia nie przenosi wirusów i chorób

W Kościele prawosławnym Komunia jest udzielana pod dwiema postaciami. Cząstka kwaszonego chleba zanurzonego w konsekrowanym winie jest podawana wiernym z kielicha na małej łyżeczce. Z tej samej łyżki korzystają wszyscy wierni podchodzący do Komunii.

Cypryjscy hierarchowie wydali w tym tygodniu zaskakujące oświadczenie.

Co do przekazywania Komunii Świętej, stanowisko Kościoła jej znane. Komunia nie symbolizuje, ale jest Ciałem i Krwią Chrystusa. Byłoby bluźnierstwem myśleć, że Ciało i Krew Chrystusa mogą przenosić wirusy i choroby. Doświadczenia z wielu wieków chrześcijaństwa nie dają na to dowodów – czytamy na stronie Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego.

Cypr: Wiara chroni przed niebezpieczeństwem

Cypryjski Kościół Prawosławny wskazuje też, że kapłani stale służą w szpitalach na oddziałach zakaźnych i przekazują Komunię chorym wiernym, a mimo tego nie zarażają się od nich, choć używają tych samych naczyń liturgicznych.

Uczestniczenie w tajemnicy Eucharystii odbywa się w wierze, która chroni przed wszelkim niebezpieczeństwem – piszą cypryjscy hierarchowie Kościoła Prawosławnego.

W opublikowanym komunikacie Synod zachęca też wiernych do przyjmowania Komunii na nabożeństwach w środy i piątki.

Stanowisko Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego zostało mocno skrytykowane na świecie, jednak rząd Cypru dotychczas się do niego nie odniósł.

Koronawirus: drogi zakażenia

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Wystarczy, że w naszej obecności nosiciel koronawirusa kaszlnie, kichnie lub po prostu mówi, byśmy się od niego zarazili. Jeśli mamy kontakt ze śliną osoby zakażonej, a następnie dotkniemy swojej twarzy - możemy w ten sposób się zarazić. Wirusy, w tym również koronawirus, przez kilka godzin mogą przetrwać na powierzchniach, które miały kontakt ze śliną osób zakażonych. Możemy więc zarazić się również w ten sposób.

W związku z tym należy więc z dużą ostrożnością podejść do oświadczenia wydanego przez Synod Cypryjskiego Kościoła Prawosławnego.

Koronawirus na Cyprze

Pierwsze dwa przypadki koronawirusa na Cyprze potwierdzono 9 marca. Obecnie (12 marca, godz. 15:30) potwierdzono 7 przypadków zakażenia koronawirusem na Cyprze. Cypryjski rząd 11 marca 2020 r. podjął decyzję o zamknięciu na trzy dni wszystkich szkół w Nikozji. Odwołano także imprezy masowe w miejscach publicznych, a w ograniczonych przestrzeniach zakazano organizacji imprez powyżej 75 uczestników.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kościół Prawosławny: Komunia nie zaraża koronawirusem. Zaskakujące oświadczenie Synodu - Kurier Poranny

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto