Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koronawirus trafił do Polski. Wojewoda lubelski zapewnia: - Jesteśmy gotowi na ewentualną epidemię

Gracja Grzegorczyk
Gracja Grzegorczyk
W środę w Lublinie i Chełmie przeprowadzono ćwiczenia działania służb - na wypadek wystąpienia w naszym regionie koronawirusa
W środę w Lublinie i Chełmie przeprowadzono ćwiczenia działania służb - na wypadek wystąpienia w naszym regionie koronawirusa Małgorzata Genca
W Polsce odnotowano pierwszy przypadek koronowirusa - u pacjenta z Zielonej Góry. Na Lubelszczyźnie wszystkie przeprowadzone u pacjentów testy na obecność wirusa okazały się ujemne. - Jesteśmy przygotowani na każdą ewentualność, nawet groźbę epidemii - uspokaja wojewoda lubelski, Lech Sprawka.

Jak przekazał w środę wojewoda, gdyby przypadek zarażenia stwierdzono w woj. lubelskim, natychmiast będą wdrożone dodatkowe działania. Chodzi o szybką inwentaryzację i określenie faktycznej liczby osób, które miały kontakt z zarażoną osobą. Istnieje bowiem konieczność poddania ich 14-dniowej kwarantannie.

Na terenie województwa jest osiem placówek, które mają pozostawać w stanie podwyższonej gotowości aż do odwołania. Są to: SPSK1 przy ul. Staszica i szpital im. Jana Bożego w Lublinie oraz Biała Podlaska, Biłgoraj, Chełm, Łuków, Puławy, Tomaszów Lubelski. Szczególnie ważny jest szpital im. Jana Bożego, gdyż posiada on oddział dziecięcy.

Decyzja o stanie podwyższonej gotowości szpitali związana jest z możliwością wystąpienia zakażenia koronawirusem. Warunkuje to konieczność hospitalizacji i leczenia pacjentów podejrzanych o zakażenie i zakażonych.

Wojewoda: - Jesteśmy przygotowani

Lubelskie - według zapewnień wojewody - jest gotowe na ewentualny wybuch epidemii koronawirusa. W środę Lech Sprawka podkreślał, że na przestrzeni doby możliwe jest zorganizowanie nawet 4 tys. łóżek na kwarantannę. Jeżeli zajdzie potrzeba, to liczba ta zostanie rozszerzona do 10 tysięcy, a w ekstremalnych sytuacjach nawet do 40 tys. miejsc. Podstawowym celem jest maksymalne ograniczenie rozprzestrzeniania się wirusa.

Przed szpitalem wojewódzkim im. Jana Bożego w Lublinie oraz szpitalem wojewódzkim w Chełmie w środę przygotowano polowe izby przyjęć, które w razie potrzeby mogłyby przyjmować pacjentów. Na razie tylko na jeden dzień, w ramach ćwiczeń.

Z kolei w czwartek zacznie działać w Lublinie laboratorium, w którym będą badane próbki pacjentów z podejrzeniem koronawirusa. Do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie dotarły testy do badań. Szacuje się, że czas potrzebny na przebadanie jednej próbki skróci się z 18 do 8 godzin.

Ze względu na potencjalne zagrożenie Lech Sprawka podjął decyzję, aby odwołać Targi Edukacyjne. Impreza miała się odbyć 5 i 6 marca na terenie Targów Lublin. Wojewoda zaapelował też do wszystkich o nieorganizowanie w najbliższym czasie imprez masowych.

Profilaktyka przede wszystkim

Koronawirus uderzył też w „ciepły guzik” w komunikacji miejskiej. - Od 5 marca do odwołania zawieszona zostaje funkcja „ciepłego guzika” w pojazdach komunikacji miejskiej w Lublinie – zapowiedziała w środę Justyna Góźdź, rzeczniczka ZTM. - Na przystankach kierowcy będą otwierać wszystkie drzwi w pojeździe tak, aby ograniczyć kontakt pasażerów z przyciskami i jednocześnie zapewnić przepływ powietrza w autobusach i trolejbusach.

To nie jedyne działania profilaktyczne. - MPK dezynfekuje w swoich pojazdach poręcze, kasowniki i biletomaty. Żele dezynfekujące do rąk przewoźnik rozdaje też swoim kierowcom. Dyspozycja o dezynfekcji pojazdów komunikacji miejskiej została również skierowana do pozostałych dwóch przewoźników prywatnych, wykonujących przewozy na zlecenie ZTM w Lublinie – dodaje Góźdź.

W pojazdach komunikacji miejskiej są wyświetlane spoty dotyczące zasad higieny.

Na konronawirusa zareagował także Miejski Zespół Żłobków. Na stronie internetowej MZŻ pojawiła się informacja, że dzieci z objawami infekcji górnych dróg oddechowych nie będą przyjmowane pod opiekę lubelskich żłobków bez stosownego zaświadczenia lekarza o aktualnym stanie zdrowia malucha.

Sytuacja w szpitalach

Jeszcze we wtorek do szpitala zakaźnego w Łukowie trafił pacjent z podejrzeniem zakażenia. W środę lubelski sanepid poinformował, że wynik na obecność wirusa jest ujemny. Oznacza to, że dotychczas u wszystkich pacjentów z podejrzeniem koronawirusa hospitalizowanych w szpitalach woj. lubelskiego wykluczono zakażenie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus trafił do Polski. Wojewoda lubelski zapewnia: - Jesteśmy gotowi na ewentualną epidemię - Kurier Lubelski

Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto