MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs slawistyczny na UMCS (lista laureatów)

Leszek Mikrut
Konkurs slawistyczny na UMCS
Konkurs slawistyczny na UMCS Jarosław Wojtaszko
Uroczysta Gala VII Konkursu Slawistycznego już po raz drugi odbyła się na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Tym razem uroczystość miała miejsce w siedzibie Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej UMCS.

Tegoroczny finał już po raz drugi w historii Konkursów Slawistycznych, których ideę opracował przed laty prof. Feliks Czyżewski z Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS, miał miejsce nie w gościnnych dotychczas progach LO im. Władysława Zawadzkiego w Wisznicach, ale na Wydziale Humanistycznym UMCS.

Młodzież z całej Lubelszczyzny, ucząca się języka rosyjskiego, ukraińskiego, białoruskiego, bułgarskiego i czeskiego miała w piątek (17 kwietnia) swoje zasłużone święto. Był nim finał konkursu organizowanego cyklicznie przez Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS w Lublinie.

Tegoroczna edycja odbywała się pod patronatem Marszałka Województwa Lubelskiego i Lubelskiego Kuratora Oświaty.

– Nasz Konkurs Slawistyczny, adresowany do uczniów szkół ponadginmazjalnych Lublina i Lubelszczyzny, wpisuje się w cykl przedsięwzięć popularnonaukowych, podejmowanych przez naszą jednostkę, otwierając możliwość promocji studiów slawistycznych wśród uczniów szkół średnich - niebawem przyszłych studentów – zauważa prof. Michał Sajewicz, dyrektor IFS UMCS.

– Stałym celem imprezy jest popularyzacja wiedzy o krajach słowiańskich: Rosji, Ukrainie, Bułgarii, Czechach i Białorusi, przybliżenie uczniom zarówno wspólnego dziedzictwa kulturowego Słowiańszczyzny, jak też specyfiki, odmienności i różnorodności kultury, tradycji, obyczajowości poszczególnych państw słowiańskich – dodaje.

Projekt wpisuje się w tradycje wielokulturowości Lublina i Lubelszczyzny, kreuje postawy tolerancji i poszanowania dziedzictwa kulturowego narodów słowiańskich. Zadanie konkursowe polegało na przygotowaniu i prezentacji krótkiego wystąpienia na określony temat dotyczący danej przestrzeni słowiańskiej, np. zwyczaju lub obrzędu wybranego kraju, przy wykorzystaniu dowolnej techniki: pokazu multimedialnego, recytacji poetyckiej, scenki rodzajowej, tańca, zabawy.

Do konkursu przystąpiło wielu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Lublina i regionu, m.in. z Włodawy, Puław, Krasnegostawu, Biłgoraja, Korolówki-Osady, Białej Podlaskiej i Hrubieszowa. Jury konkursowe, w którego skład weszli pracownicy Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS: dr Agnieszka Goral (przewodnicząca), dr Kamen Rikev, dr Swietłana Szaszkowa, dr Mateusz Jastrzębski, mgr Tomasz Typovsky, obejrzało trzynaście finałowych pokazów, oceniając wystąpienia indywidualne oraz grupowe. Całość poprowadził dr Leszek Mikrut. Jurorzy brali pod uwagę oryginalność tematu, wartość merytoryczną prezentacji, jej sposób i formę przekazu, pomysłowość, swobodę wypowiedzi, jej styl oraz walory językowe, a w wypadku kategorii grupowej - także właściwą współpracę zespołu i harmonijność przekazu.

Nagrody w konkursie, zarówno dla uczniów, jak i przygotowujących ich nauczycieli, ufundowali: Marszałek Województwa Lubelskiego, Muzeum na Zamku w Lublinie, Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie, Restauracja „Sitarska” w Biłgoraju, a także różne jednostki UMCS (prorektor ds. kształcenia, dziekan Wydziału Humanistycznego, Centrum Języka i Kultury Rosyjskiej, Dział Promocji, Wydawnictwo UMCS). A były nimi: markowe pióra wieczne i długopisy, bluzy dresowe, koszulki, pamięć USB w skórzanych oprawkach, parasole, albumy, książki, kubki i filiżanki, wejściówki na Zamek Lubelski i do Muzeum Wsi Lubelskiej, materiały biurowe, czasopisma rosyjskie, zaproszenia do restauracji „Sitarska” w Biłgoraju.

Laureatami VII Konkursu Slawistycznego zostali:
Wystąpienia indywidualne:

I miejsce:

Natalia Turowska (Zespół Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Biłgoraju). Tytuł prezentacji: „Odzież w rosyjskiej kulturze ludowej”. Nagroda za wnikliwą prezentację tematu, spójny przekaz, umiejętny dobór materiału ilustracyjnego oraz osobisty wkład w przygotowanie strojów.

II miejsce:

Aleksandra Anna Nowosad (LO im. S. Staszica w Zespole Szkół nr 2 w Hrubieszowie). Tytuł prezentacji: „Wędrówka po Rosji, jakiej nie znamy”. Nagroda za prezentację miejsc, które często umykają uwadze turystów, przemyślaną oprawę graficzną oraz przestawienie wybranego tematu z osobistym wdziękiem.

III miejsce:

Karolina Miksza (LO w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju). Tytuł prezentacji: „Rosyjska literatura ludowa jako inspiracja dla kompozytorów”. Nagroda za wybór oryginalnego tematu oraz popularyzację rosyjskiej muzyki poważnej.

Wyróżnienie:

Magdalena Wilczyńska (II LO we Włodawie). Tytuł prezentacji: „Symbolika ciasta weselnego”. Wyróżnienie za dobre przygotowanie merytoryczne, przemyślaną szatę graficzną prezentacji, a także szczególne zaangażowanie przy realizacji tematu

Wystąpienia grupowe:

I miejsce:

Natalia Galewska, Martyna Michalska, Kacper Kuśmirek ((II LO im. A. Frycza Modrzewskeigo we Włodawie). Tytuł prezentacji: „Podróż w krainę smaku. Nagroda za spektakularną realizację obranego temau, lekkość i teatralność przekazu, umiejętność wzbudzenia zainteresowania tematem, świetny kontakt z publicznością.

II miejsce:

Konrad Koman, Kristian Koman (Technikum Budowlane w Zespole Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju). Tytuł prezentacji: „Tradycja wpisana w herby”. Nagroda za wysoki poziom merytoryczny prezentacji, wybór ciekawego tematu, przemyślaną kompozycję prezentacji i harmonijny przekaz.

III miejsce: nie przyznano

- Tegoroczną, siódmą już edycję Konkursu Slawistycznego uważam za udaną - tłumaczy Agnieszka Goral, przewodnicząca jury, która pałeczkę tę przejęła po wieloletniej przewodniczącej Agnieszce Dudek-Szumigaj - była to edycja szczęśliwa, zwłaszcza dla uczestników z Biłgoraja. Jury konkursowe postawiło na prezentacje, których autorzy wykazali się wyjątkowym zaangażowaniem w ich przygotowanie. Natalia Turowska z Biłgoraja nie tylko pięknie zaprezentowała wybrany temat, ale również wystąpiła w ślicznym, przez siebie uszytym, rosyjskim stroju ludowym. Z kolei drużyna z Włodawy, tak jak zapowiedziała to w temacie, zabrała publiczność w świat rosyjskiej kuchni, wykorzystując oryginalny pomysł oparty na połączeniu grafiki, choreografii, rękodzieła i techniki teatralnej. Ten splot okazał się strzałem w dziesiątkę – uzupełnia.

W wyborze tematów na konkurs tendencją ostatnich edycji konkursu jest łączenie różnych dyscyplin, na przykład językoznawstwa i geografii, literatury i muzyki, etnografii i malarstwa. Uczniowie są często przygotowywani nie przez jednego nauczyciela, a dwóch, w zależności od wybranego tematu. Interdyscyplinarne podejście do tematu i przygotowanie prezentacji opartej na różnych punktach widzenia wzbogaca konkurs, czyniąc go jeszcze bardziej interesującym zarówno dla publiczności, jak i dla jury.

- Konkurs Slawistyczny, chociaż posiada niezmienną od pierwszej edycji formułę opartą na prezentacji wybranego zagadnienia związanego ze Słowiańszczyzną, przechodzi swoistą ewolucję – wyjaśnia Agnieszka Goral. - O ile w pierwszych latach uczestnicy wybierali tematy obecne na lekcjach języka rosyjskiego w szkole, jak na przykład Pascha w Rosji czy też poezja Aleksandra Puszkina, o tyle w ostatnich latach zainteresowania uczniów kulturą słowiańską znacznie się poszerzyły. W tym roku jury oceniało prezentacje poświęcone zagadnieniom trudniejszym i mniej znanym, jak chociażby rosyjskie herby, czy też rosyjska muzyka poważna.

Kolejna edycja Konkursu Slawistycznego dopiero za rok. Jest więc czas, aby przygotować interesującą inscenizację, ciekawą prezentację i podzielić się wynikami swych zainteresowań z rówieśnikami, a przy okazji liczyć można na przychylność komisji konkursowej i zdobycie atrakcyjnej nagrody. – Godny wyraźnego podkreślenia jest udział w konkursie uczniów szkół patronackich Instytutu Filologii Słowiańskiej UMCS – zaznacza prof. Alina Orłowska, wicedyrektor IFS. – Młodzież ta przygotowuje swoje prezentacje praktycznie od pierwszej edycji tych spotkań. Znakomita współpraca i komunikacja z nauczycielami danych szkół owocuje prezentacjami konkursowymi na wysokim poziomie, co odzwierciedlają wyniki konkursu. Wprost nieocenione jest promowanie przedsięwzięcia wśród nauczycieli, w większości rusycystów, czuwających nad merytorycznym i językowym poziomem występów. Siłą rzeczy dominuje kultura rosyjska, ale wśród krajów wzbudzających zainteresowanie uczniów są także inne kraje słowiańskie, jak Bułgaria, Ukraina, Czechy i Białoruś. Cenimy sobie również fakt współpracy ze szkołami patronackimi w zakresie organizacyjnym - dodaje.

Uroczystość zakończyło wspólne pozowanie do grupowego pamiątkowego zdjęcia.

Współautorstwo tekstu: Agnieszka Goral.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jerzy Stuhr nie żyje. Aktor zmarł w wieku 77 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto