Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Piosenki Rosyjskiej w Lublinie. I miejsce i Grand Prix dla Weroniki Chilczuk z Parczewa

Leszek Mikrut
Konkurs Piosenki Rosyjskiej w Lublinie
Konkurs Piosenki Rosyjskiej w Lublinie Leszek Mikrut
Pod koniec ubiegłego tygodnia w sali widowiskowej Akademickiego Centrum Kultury "Chatka Żaka" zakończyła się V edycja Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Rosyjskiej.

Głównym organizatorem imprezy był Instytut Filologii Słowiańskiej UMCS, który pierwszą edycją konkursu w 2010 roku, zapoczątkował te cykliczne już spotkania miłośników rosyjskiej piosenki. Wieloletnim koordynatorem przedsięwzięcia jest dr Ewa Białek z Zakładu Języka Rosyjskiego UMCS, a współorganizatorem imprezy było Studenckie Koło Naukowe Rusycystów, jak również Sekcja Wschodniosłowiańska Koła Naukowego Doktorantów Wydziału Humanistycznego UMCS. Przygotowania do Konkursu miały charakter zespołowy z udziałem innych pracowników IFS, studentów i doktorantów.

Bądź na bieżąco. Polub nas na Facebooku!

­Wojewódzki Konkurs Piosenki Rosyjskiej to cykliczne przedsięwzięcie, mające już swoje stałe miejsce w kalendarzu imprez akademickich, lubiane przez uczniów, doceniane przez szkoły, lubelskie instytucje samorządowe, placówki oświaty i instytucje kultury ­ zauważa rzecznik prasowy UMCS Aneta Adamska. ­ Jest to jedna z najważniejszych i największych imprez promocyjnych Instytutu Filologii Słowiańskiej i Wydziału Humanistycznego organizowanych w ramach współpracy ze szkołami w regionie.

W tegorocznej edycji konkursu wzięło w niej udział blisko 60 uczestników ­ uczniów ze szkół podstawowych, gimnazjów, liceów i techników z całej Lubelszczyzny. Reprezentowany był Biłgoraj, Biała Podlaska, Chełm, Grabowiec, Hrubieszów, Kłoczew, Korolówka­Osada, Krzewica, Lipiny Dolne, Lublin, Łęczna, Miączyn, Międzyrzec Podlaski, Parczew, Piaski, Terespol, Wisznice, Włodawa, Wola Uhruska.

­Zaproszeni goście oraz widzowie wysłuchali 29 występów solistów, duetów, zespołów. Były też tria oraz chór ­ wylicza koordynator imprezy dr Ewa Białek. ­ Przesłuchania trwające łącznie ok. 220 minut odbywały się w dwóch kategoriach wiekowych podzielonych na bloki gatunkowe.

Wśród piosenek zakwalifikowanych do konkursu finałowego znalazły się utwory należące do różnych gatunków muzycznych. Licealiści inspirowali się poezją śpiewaną, filmem i muzyką ludową, sięgali też po nastrojowe ballady z różnych gatunków muzycznych oraz lekkie i rytmiczne utwory "pop". W drugiej części konkursu pojawiły się m.in. piosenki dziecięce, estradowe, ballady nawiązujące do wydarzeń historycznych, a także utwory z kultowych filmów radzieckich.

Obydwie kategorie wiekowe wykonawców oceniane były przez dwa odrębne składy komisji konkursowej ­ dodaje. Od roku 2010, a więc od I edycji tej cyklicznej imprezy, w konkursie niepodzielnie królują hity Ałły Pugaczowej, młodzież chętnie sięga także po ponadczasowe utwory z repertuaru Anny German oraz Bułata Okudżawy.

­Celem naszego konkursu podkreśla Ewa Białek ­ jest wspieranie rozwoju językowego oraz artystycznego uczniów i studentów, promowanie młodych talentów, kształtowanie wrażliwości wobec słowiańskiego dziedzictwa kulturowego, w tym popularyzacja języka rosyjskiego w naszym regionie jako jednego z języków słowiańskich, zaangażowanie potencjału i kreatywności studentów na rzecz promocji UMCS, a także zacieśnienie współpracy między środowiskiem akademickim, szkolnym, samorządowym, lokalnymi instytucji kultury oraz mediami ­ uzupełnia.

Zarówno jury konkursowe, jak i zebrana na sali publiczność, docenili prezentacje młodych artystów, stwierdzając, iż stały one na wysokim poziomie ­ zauważa członek jury Małgorzata Nakonieczna z IFS UMCS. ­ Oprócz miejsc na podium przyznanych zostało wiele wyróżnień i nagród publiczności.

W kategorii I podwójnie nagrodzona została Weronika Chilczuk z I LO im. M. Kopernika w Parczewie za imponującą interpretację utworu Anny German "Świeć, świeć, moja gwiazdo" ["Gori, gori, moya zvezda"]. Jury, w skład którego weszli rusycyści językoznawcy i literaturoznawcy, a także profesjonalny dyrygent (dr Edyta Manasterska­ Wiącek) przewodnicząca, prof. dr hab. Witold Kowalczyk, mgr Angelika Iwaniuk), przyznało parczewskiej uczennicy nie tylko I miejsce na podium, ale także uhonorowało ją nagrodą Grand Prix.

Miejsce II zajął duet z LO w Zespole Szkół im. ONZ w Biłgoraju. Magda i Martyna Koman oczarowały publiczność swoją interpretacją wiersza rosyjskiego poety Sergiusza Jesienina "Pani pamięta..." ["Vy pomnite..."]. Aleksandra Nowosad z LO im. ks. S. Staszica z Hrubieszowa, która wywalczyła III miejsce, zaśpiewała piosenkę "Pomóż mi" ["Pomogi mne"] z kultowego filmu radzieckiego "Brylantowa ręka". W kategorii szkół ponadgimnazjalnych jury przyznało także dwa wyróżnienia (Mateusz Kolasa, Natalia Chomontowska ­ I LO im. T. Kościuszki we Włodawie).

­ Publiczność bardzo aktywnie włączyła się w głosowanie na nagrodę publiczności. W tej kategorii laureatami zostało aż troje wykonawców z trzech różnych szkół – Mateusz Kolasa z I LO im. T. Kościuszki we Włodawie, ponownie Aleksandra Nowosad oraz Klaudia Nejman z Zespołu Szkół Górniczych w Łęcznej ­ uzupełnia Małgorzata Nakonieczna.

Laureatami konkursu w kategorii II zostali: I miejsce ­ Jakub Maryńczak z Publicznego Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Wisznicach, II miejsce ­ Joanna Piecek z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół im. Polskich Noblistów w Kłoczewie, III miejsce ­ Kinga Linkiewicz

z Publicznego Gimnazjum im. K. K. Baczyńskiego w Wisznicach. Natomiast serce publiczności skradła Natalia Panasiuk ze Szkoły Podstawowej nr 42 w Lublinie, zespół instrumentalno­wokalny z Gimnazjum w Zespole Szkół im. H. Sienkiewicza w Grabowcu i Gimnazjum im. Jana Pawła II w Miączynie pod kierunkiem p. Karola Chilewicza oraz Aleksandra Konieczna z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Woli Uhruskiej, która otrzymała jednocześnie najwyższą konkursową nagrodą przyznawaną przez jury ­ Grand Prix.

Jury dla danej grupy wiekowej pod przewodnictwem dr Zoi Kucy z Zakładu Lingwistyki Stosowanej UMCS (członkowie: mgr Małgorzata Nakonieczna z Pracowni Glottodydaktyki Języków Słowiańskich, mgr Joanna Ćwirko z Zakładu Chóralistyki) wyróżniło także dziecięce trio ze Szkoły Podstawowej im. Mikołaja Kopernika w Piaskach (Zuzanna Adamiak, Emilia Szyba, Alicja Banach) oraz trio z Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Królowe

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto