MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Interstudent rozstrzygnięty. Wśród laureatów student z Lublina

Leszek Mikrut
Konkurs Interstudent rozstrzygnięty. Wśród laureatów student z Lublina
Konkurs Interstudent rozstrzygnięty. Wśród laureatów student z Lublina Robert Frączek
Ukrainiec, Amerykanka, Hindus i Haitańczyk zostali laureatami piątej edycji ogólnopolskiego konkursu Interstudent, organizowanego przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” w ramach programu „Study in Poland”.

W polskich uczelniach studiuje wielu obcokrajowców i to właśnie do nich co roku adresowany jest konkurs Interstudent. Są oni zarówno studentami uczelni publicznych, jak i niepublicznych, pobierającymi edukację akademicką na studiach licencjackich, magisterskich i doktoranckich, na studiach z językiem wykładowym polskim oraz obcym.

Ich działalność wzbogaca lokalne środowisko akademickie i buduje pomosty między kulturami. Warunkiem udziału w zmaganiach konkursowych była aktywność w lokalnym środowisku studenckim - kulturalna, społeczna, ekologiczna, sportowa, działania na rzecz wielokulturowości, ale również dobre wyniki w nauce, udział w ciekawych projektach badawczych. Laureaci tegorocznej edycji spełniają te kryteria z naddatkiem.

Honorowy patronat nad konkursem objął prof. dr hab. Wiesław Banyś, przewodniczący Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. A do tegorocznej edycji zgłoszono 120 osób z 43 uczelni.

- Konkurs Interstudent to pierwsza w Polsce inicjatywa, która w pełni koncentruje się na środowisku studentów zagranicznych w naszym kraju - wyjaśnia rzecznik prasowy UMCS Magdalena Kozak-Siemińska. - A jest ich w naszym kraju prawie 40.000, choć to wciąż za mało, stanowią bowiem tylko 2,32 proc. ogółu studiujących. Na polskich uczelniach najwięcej jest młodych Ukraińców, którzy stanowią 42 proc. studentów zagranicznych w Polsce. Następni w kolejności są Białorusini, Norwegowie, Hiszpanie i Szwedzi - dodaje.

Interstudent - to najlepszy „ambasador” polskich uczelni

Vitaliy Smygur z Ukrainy, Gabrielle Karpinsky z USA, Ghanshyambhai Khatri z Indii oraz Hugues Gentillon z Haiti są laureatami tegorocznej piątej edycji Konkursu na najlepszego studenta zagranicznego w Polsce Interstudent.

- Cudzoziemscy studenci wnoszą do naszego życia akademickiego i społecznego istotne wartości - przypomina Magdalena Kozak-Siemińska. - Uczą swych polskich kolegów otwartości na inne kultury, języków obcych, a nawet… gotowania według egzotycznych, oryginalnych przepisów. Stają się też znakomitymi ambasadorami polskich uczelni, miast akademickich i całego kraju wśród swoich kolegów.

Kapituła konkursu nagrodziła:

● w kategorii: studia licencjackie - Vitaliya Smygura z Ukrainy, studenta Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej;
● w kategorii: studia magisterskie - Gabrielle Karpinsky z USA, studentkę Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego;
● w kategorii: studia doktoranckie - Ghanshyambhai Khatri z Indii, doktoranta na Uniwersytecie Jagiellońskim;
nagroda specjalna - dla Najpopularniejszego Studenta Zagranicznego w Polsce - przypadła Huguesowi Gentillonowi z Haiti, doktorantowi na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Zdobył on 50 314 głosów w plebiscycie internautów.

Podczas gali w Lublinie w dniu 22 stycznia br. laureaci otrzymali statuetki, dyplomy oraz cenne nagrody: tablety od Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, zegarki marki Lorus od firmy ZIBI, atlasy multimedialne od wydawnictwa „Meridian”. Specjalne nagrody ufundowali dla nich także rektorzy ich macierzystych uczelni.

– Jestem przekonany, że zagraniczni studenci będą coraz silniej wpływać na oblicze i kształt polskiego środowiska akademickiego - tłumaczy prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, Waldemar Siwiński. -Na świecie aktualnie studiuje ponad 4 mln „international students”. Mają oni wpływ nie tylko na życie uczelni, ale także na gospodarkę i sytuację społeczną całego kraju. Uczą nas, że jesteśmy obywatelami świata - dodaje.

- Chciałem pójść na studia do Polski, bo to kraj dużych możliwości - twierdzi Vitaliy Smygur - a uczelnie wyższe dają tu edukację wysokiej jakości. Chciałem też poznać kraj moich przodków. Moja mama jest z pochodzenia Polką, jej kultura, tradycje polskie były u nas w domu zawsze zachowywane.

Rozstrzygnięcie konkursu towarzyszyło rozpoczętej tego samego dnia w Lublinie konferencji poświęconej studentom zagranicznym w Polsce. Wzięło w niej udział prawie 200 osób z 75 polskich uczelni. Dyskusje i panele dotyczyły m.in. rozwoju mobilności studentów i pracowników naukowych, kształcenia studentów ze Wschodu, nowych trendów w zagranicznej promocji uczelni, internacjonalizacji badań naukowych, współpracy z władzami miast.

Ponad 40 proc. studentów zagranicznych w Polsce to Ukraińcy. Na UMCS studiuje ich 940 i są dominującą grupą cudzoziemców na tej uczelni, na której łącznie kształci się 1113 obcokrajowców.
Prof. dr hab. Stanisław Michałowski, rektor UMCS, stwierdził, że faktowi temu sprzyja m.in. położenie geograficzne Lublina, a więc bliskość granicy z Ukrainą. Wpływ na taki stan rzeczy mają również niższe koszty utrzymania niż w innych miastach Polski. - Bardzo ważny jest też klimat, to, w jaki sposób przyjmujemy tych studentów. Oni podkreślają, że dobrze się tu u nas czują, że są dobrze traktowani, znajdują koleżanki i kolegów. To jest dla nich niesłychanie ważne – podkreślił rektor Stanisław Michałowski.

Rektor UMCS dodał, że Ukraińcy głównie wybierają studia prowadzone w języku polskim, rzadziej zaś w angielskim. Dlatego też uczelnia organizuje dla nich kursy języka polskiego. - Ważną też dla nich jest oferta kulturalna czy sportowa. Podkreślają potrzebę podjęcia pracy, choćby dorywczej, bo często pochodzą z niezamożnych rodzin - dodał rektor Michałowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto