Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs historyczny o stanie wojennym rozstrzygnięty (materiał Dziennikarza Obywatelskiego)

Redakcja
W miniony piątkowy wieczór, dokładnie w rocznicę tragicznej pacyfikacji kopalni „Wujek”, miało miejsce rozdanie nagród w wojewódzkim szkolnym konkursie wiedzy o stanie wojennym.

W konkursie, zorganizowanym dla uczczenia 30. rocznicy tragicznych 587 dni zniewolenia Polaków przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego, a zatytułowanym „Epizody Stanu Wojennego”, wzięło odział prawie 70 uczniów z 22 szkół różnych szczebli z całego województwa lubelskiego.

Uczniowie uczestniczyli zarówno indywidualnie, jak i zespołowo. Uroczystość połączona była z konferencją historyczną „Lublin i Lubelszczyzna w okresie stanu wojennego”. Oprawę artystyczną finału konkursu i konferencji zapewnił zespół wokalny „Elita”, działający przy Gimnazjum nr 1 w Lublinie, w którego podwojach odbyła się spotkanie.

Współorganizatorami przedsięwzięcia były: Katedra Historii Ruchów Społeczno-Politycznych XIX i XX wieku Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Muzeum Lubelskie, Lubelska Fundacja Odnowy Zabytków, Fundacja „Niepodległość. Ale główny organizator – to Parafia Rzymsko-Katolicka Św. Jakuba Apostoła, która we współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej i przy wsparciu Zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” oraz Niezależnego Zrzeszenia Studentów UMCS oraz KUL rozpropagowała, przeprowadziła i podsumowała całe przedsięwzięcie.

Patronat honorowy nad konkursem roztoczyli: Sekretarz Rady Ochrony Pamięci i Męczeństwa, Wojewoda Lubelski, Marszałek Województwa Lubelskiego, Przewodniczący Rady Miasta Lublin. Jednym z czterech prelegentów był poseł  Krzysztof Michałkiewicz, a do uczestników konkursu i do jego organizatorów zwrócił się w liście otwartym lubelski kurator Krzysztof Babisz, stwierdzając, że tego rodzaju przedsięwzięcia nie pozwolą, aby chlubne, choć tragiczne karty historii naszego narodu, uległy zapomnieniu.

Wyniki konkursu "Epizody Stanu Wojennego"

Szkoły podstawowe:
miejsce I - Weronika Żuławska, SP nr 2, Lublin
miejsce II - Damian Tchórzewski, SP nr 10, Puławy
miejsce III - Łukasz Krawczyk, SP w Berezówce

Gimnazja:
miejsce I - Jolanta Szalak, Gimnazjum nr 26, Lublin
miejsce II - Aneta Mikrut, Gimnazjum nr 18, Lublin
miejsce III - Weronika Bielecka, Karolina Martyna, Natalia Czerwińska, Gimnazjum nr 1, Lublin

Szkoły średnie:
miejsce I - Ewelina Kasprzak, Angelika Michałek, Adrian Olech, ZS nr 1, Lublin
miejsce II - Patrycja Lewandowska, Natalia Litwińska, Paulina Lewtak, ZS nr 1, Lublin
Miejsce III - Olga Wcisło, III LO, Lublin

Wszyscy laureaci zostali nagrodzeni atrakcyjnymi upominkami oraz wręczono im dyplomy. Ich szkoły macierzyste usłyszały słowa uznania z ust organizatorów.

od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto