Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konkurs Fotografi Studenckiej: Jak uchwycić muzykę na zdjęciu

redakcja
redakcja
Ciekawe zadanie stoi przed młodymi fotografami, którzy wezmą ...
Ciekawe zadanie stoi przed młodymi fotografami, którzy wezmą ... sxc.hu
Ciekawe zadanie stoi przed młodymi fotografami, którzy wezmą udział w Ogólnopolskim Konkursie Fotografii Studenckiej. Tym razem na fotografii muszą uchwycić muzykę.

Niezależne Zrzeszenie Studentów kieruje swój Ogólnopolski Konkurs Fotografii Studenckiej, który w tym roku odbędzie się już po raz szesnasty, a któremu patronuje MM Lublin.

Konkurs dla profesjonalistów i amatorów

- Zobaczyłem plakat, który reklamował cykl warsztatów, postanowiłem wziąć w nich udział i przy okazji zgłosiłem swoje trzy zdjęcia do konkursu - mówi zwycięzca w kategorii "Człowiek z ulicy - portret". - No i... wygrałem. Na co dzień zajmuję się fotografią ślubną, ale lubię robić zdjęcia także podczas podróży. Tak też powstało zwycięskie zdjęcie - dodaje.

Do konkursu NZS zgłaszać mogą się wszyscy - nie tylko osoby, które profesjonalnie zajmują się fotografią, ale także amatorzy. Wystarczy być studentem dowolnej uczelni i mieć mniej niż 28 lat. Oraganizator czeka na prace od 1 do 31 marca. Jak się zgłosić? Przeczytaj na stronie internetowej Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Studenckiej.

Muzyka na zdjęciu

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "muzyka" i jest podzielona na trzy kategorie: "W rytmie miasta" (reportaż/street photo), "Muzyka duszy" (portret) praz "Dźwięk w powiększeniu" (makrofotografia). Oprócz wyróżnień w poszczególnych kategoriach, jury przyzna także Grand Prix.

- Muzyka to pole do popisu dla fotografa- mówi Marta Łobacz, studentka Uniwersytetu Wrocławskiego, która rok temu wygrała w kategorii "Naturalnie-industrialne". - Nie można szukać dosłowności. To powinna być indywidualna interpretacja autora. Szukałabym muzyki w obrazie - dodaje.

Nadesłane zdjęcia będzie oceniało profesjonalne jury, składające się z doświadczonych fotografów. Najlepsi otrzymają nagrody w postaci m.in. aparatów fotograficznych.

- Warto pokazywać swoje fotografie, bo dużo można się przez to nauczyć. Nawet jeśli się nie wygra konkursu, można wynieść z niego bezcenne doświadczenie. Gdy ktoś nie pokazuje zdjęć, to tak jakby pisał do szuflady, zamyka się, ale co gorsza też nie rozwija - zauważa Marta Łobacz.

Zwyciężczyni poprzedniej edycji

Ewa Motylewska, studentka Uniwersytetu Warszawskiego, która wygrała w kategorii "Nie mów do mnie z rana" opowiada o swoich zdjęciach: – Tryptyk nazwałam „Rytuał” ze względu na to, że zdjęcia przedstawiają kolejne etapy porannego obrzędu, każdego człowieka. Jest to przebudzenie – oczyszczenie – napój bogów ( znany bardziej jako kawa). Rytuał, ma coś w sobie z powtarzalności, jednak za każdym razem, kiedy przechodzimy przez niego nadajemy mu wyrazu swoistej „boskości”, celebrujemy go. Poranek jest najlepszym momentem dla nas, pozwala na chwilę intymności i do wykonania tego całego rytuału wystarczy już tylko, aby nikt nie mówił do nas z rana.

Autorka daje też kilka rad dotyczących robienia zdjęć. – Bardzo ważne jest żeby otworzyć się na swoje otoczenie. Polecam zabawę z aparatem analogowym. Uczy pokory, otwiera oczy, zwiększa naszą świadomość – podkreśla Motylewska. I dodaje: – Wszystko, co nas otacza, żyje swoim rytmem. Wokół nas jest wiele ciekawych form, tematów, które warto podjąć. „Dobre/ciekawe” zdjęcie to pojęcia bardzo subiektywne, uważam, że ważne jest to, aby czerpać radość z fotografii – wtedy realizuje się najlepsze projekty fotograficzne.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto