Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Konik na biegunach” znów w Lublinie, czyli jedyny koncert Michała Hochmana

Redakcja
Starsi lublinianie pamiętają go bardzo dobrze, jako wysokiego przystojnego bruneta, który w wieku 15 lat po raz pierwszy wystąpił i zaśpiewał na prawdziwej scenie w Domu Kultury „Kolejarz”.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Dziś Michał Hochman z nutą nostalgii w głosie wspomina tamte lata, gdy jako dwuletni chłopiec przyjechał w 1946 roku wraz z rodziną do Lublina z dalekiego Omska na Syberii. Tam bowiem się urodził.

W Lublinie natomiast chodził do Szkoły Podstawowej nr 1 przy ul. Lipowej, a egzamin dojrzałości zdał w II LO im. Jana Zamoyskiego. Studiów na UMCS w zakresie geografii nie było mu już jednak sądzone ukończyć.

- Po 4 latach edukacji akademickiej zostałem zmuszony przez sytuację polityczną, która nastała po marcu 1968 roku, do wyemigrowania do USA – wspomina Michał Hochman. - Po dwóch latach pobytu tam przyjęty zostałem na Uniwersytet Pensylwanii, gdzie zaliczono mi wcześniejsze studia w Lublinie, a po kolejnych 2 latach uzyskałem tytuł magistra. Zostałem specjalistą w zakresie ochrony środowiska. Ale dziś jestem już na emeryturze – dodaje.

Był pierwszym polskim wykonawcą słynnego przeboju Paula Anki „Diana”, czym zyskał sobie przydomek „Polskiego Paula Anki”.

Artysta zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia w konkursach, plebiscytach i giełdach piosenkarskich w Polsce (m.in. II nagroda Ogólnopolskiego Konkursu Muzyki, Pieśni i Tańca we Wrocławiu w 1961 r., I miejsce na Giełdzie Piosenki Polskiej w Warszawie w 1966 r.), był wykonawcą Lubelskiej Piosenki Roku w 1966 roku, zdobył III nagrodę na Festiwalu Artystycznej Młodzieży Akademickiej FAMA w 1967 r. w Świnoujściu, był finalistą Konkursu Piosenki Studenckiej w Krakowie w 1965 r., brał udział w Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, nagrywał dla III Programu Polskiego Radia.

W repertuarze Michała Hochmana znajduje się też słynny szlagier „Konik na biegunach”

Piosenkarz ten właśnie utwór z kabaretu „Cyrulik” krakowskich autorów Jacka Dybka i Franciszka Serwatki wprowadził na estrady ogólnopolskie. Po raz pierwszy wykonał go w audycji radiowej „Mikrofon dla wszystkich” w 1962 roku, a następnie nagrał dla III Programu Polskiego Radia z warszawskim zespołem „Kawalerowie” w 1965 roku. „Konik” towarzyszy artyście do dzisiejszego dnia, będąc żelaznym punktem jego koncertów. I choć może bardziej nawet piosenka kojarzona jest z osobą Urszuli, to należy pamiętać, że artystka zaczęła wykonywać ją i nagrywać zasugerowana tym pomysłem w latach 90. ubiegłego stulecia właśnie przez Michała Hochmana podczas swego pobytu w Ameryce.

Michał Hochman od czasu do czasu odwiedza miasto swego dzieciństwa i młodości. – Czuję się tu jak w domu bo to jest przecież mój dom – wyznaje artysta. - I choć mieszkam w Nowym Jorku, to jednak czuję wciąż wielką więź ze Słowiańszczyzną. W linii melodycznej moich utworów odnaleźć można zarówno nuty polskiego folkloru, rosyjskich czastuszek, jak i motywy klezmerskie – dodaje.

- Warto wspomnieć także o recitalach piosenkarza w Metropolitan Museum of Art z okazji 100-lecia placówki, w Fundacji Kościuszkowskiej i w Polskim Konsulacie Generalnym w Nowym Jorku oraz Montrealu – zauważa szefowa Akademickiego Centrum Kultury i rzecznik prasowy UMCS, Magdalena Kozak-Siemińska. - W 1998 roku nagrał on swoją pierwszą płytę „The Best of Michał Hochman”. W 2004 roku z sukcesem powstała druga płyta „To była Miłość”. Artysta wystąpił wtedy wspólnie z Budką Suflera, m.in. z koncertami na stadionie w Staten Island. Były to przedsięwzięcia promujące Lublin. W 2010 roku zatem z lubelskim zespołem odbył amerykańskie tournee koncertowe. W 2013 r. wydał trzecią płytę w językach: polskim i jidysz „Tych miasteczek nie ma już”. A z tym repertuarem zaprezentował się już na licznych festiwalach - dodaje.

Dziś wieczorem o godz. 19 w sali widowiskowej Inkubatora Medialno-Artystycznego UMCS (w Chatce Żaka) odbędzie się jedyny lubelski koncert Michała Hochmana właśnie z programem zatytułowanym: "Tych miasteczek nie ma już..."

Producentem wydarzenia jest TVP SA Oddział w Lublinie we współpracy z UMCS oraz Miastem Lublin. Koncert zostanie zarejestrowany i wyemitowany jesienią na antenie TVP Polonia razem z reportażem, poświęconym artyście.

Koncert ma charakter wydarzenia zamkniętego, ale relacja z niego będzie już wkrótce pokazana w telewizji.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto