Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Konfrontacje Teatralne w Lublinie: Prawdziwa uczta dla miłośników teatru

Jakub Markiewicz
Jakub Markiewicz
W najbliższą środę, rozpocznie się kolejna, 14. już, edycja Konfrontacji Teatralnych. Organizatorzy postawili na wschodnie zagłębie sztuki. Przyjadą teatry z Rosji, Uzbekistanu, Białorusi a nawet Japonii.

Tegoroczny festiwal zapowiada się niezwykle interesująco. Organizatorzy Konfrontacji, czyli Centrum Kultury oraz Towarzystwo Edukacji Kulturalnej, nie pozwolą nam się nudzić. W ciągu zaledwie czterech dni zobaczymy aż czternaście różnych spektakli. Będą też projekcje filmowe, wystawa, koncert oraz wykład tematyczny.

Na uwagę zasługuje projekt Siergieja Sznurowa-Sznura – lidera legendarnego Leningradu. Do Lublina przyjedzie ze swoją nową grupą – Rubl. Nie lada uczta czeka też na miłośników wschodniego kina. „Ładunek 200” czy „Rosyjska Arka” to przystawka do dania głównego czyli filmu „Czyngis - chan” Siergieja Bodrowa.

Na tegoroczny festiwal do Lublina przyjadą artyści z Rosji, Białorusi, ale też z kraju Kwitnącej Wiśni.

Zobaczymy m.in. aktorów z moskiewskiego SounDrama Studio czy Teatru Ilkhom z Uzbekistanu. Szczyptę japońskiego smaku doda Daisuke Yoshimoto spektaklem „Ruiny Ciała”. O jego sztukach mówi się, że są niesamowitym widowiskiem z pogranicza dnia i nocy, życia i śmierci.

Nie zabraknie również polskiej sceny teatralnej. Będą między innymi artyści z Lublina, Bydgoszczy i Szczecina. – Dla nas na pewno będzie to ważne wydarzenie – mówi Dariusz Mikuła, aktor szczecińskiego teatru Kana. – Pokażemy „Geista”, którego głównym reżyserem był nieżyjący już Zygmunt Duczyński. Cieszymy się, że będziemy mogli skonfrontować sztukę naszego Mistrza z lubelskim odbiorcą – dodaje.

W tym roku zabraknie natomiast teatrów z Europy Zachodniej. To Polska będzie tym Zachodem. Takiej swoistej „konfrontacji” nie należy traktować jednak dosłownie. - Będziemy próbowali porównać Zachód ze Wschodem w tym pozytywnym znaczeniu – podkreśla Agnieszka Lubomira Piotrkowska, kuratorka 14. edycji Festiwalu. – Mamy zamiar spenetrować dalekie rosyjskie prowincje nieznane do tej pory polskiemu widzowi – dodaje.

Konfrontacje Teatralna już na stałe wpisały się w kalendarz kulturalnych imprez Koziego Grodu.

– Lublin, miasto na prowincji wschodniej, aspirujące do bycia stolicą kultury w 2016 roku wydaje się być idealnym miejscem dla takiej imprezy – uważa Janusz Opryński, dyrektor Festiwalu. – Jednocześnie Rosja jest bardzo ciekawym tematem, zwłaszcza w kontekście ostatnich, politycznych wydarzeń. Dlatego też podjęcie tematu relacji między sąsiadami wydaje się bardzo ważne – tłumaczy.

Do tej relacji nawiązuje też dosyć kontrowersyjny plakat. Przedstawia dwie nagie kobiety, które trwają w mocnym uścisku. – Polska-kobieta, Rosja też kobieta – wyjaśnia Piotrkowska.

Spektakle będą się odbywać w Centrum Kultury przy ul. Peowiaków oraz w Art. Studio, ACK Chatka Żaka. Bilety na spektakle, w cenie: 20, 30, i 40 zł można kupić w kasie CK. Z kolei bilety na projekcje filmowe (5zł) są do kupienia w kasie kina Apollo, przy ul. Peowiaków.

Szczegółowe informacje na www.konfrontacje.pl

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto