Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Koncert kolęd w Chatce Żaka

Redakcja
Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej, Akademickie Centrum Kultury UMCS "Chatka Żaka" i Chór Akademicki UMCS im. J. Czerwińskiej serdecznie zapraszają na koncert "Kolędy Świata".

Koncert odbędzie się w najbliższy czwartek, 16 stycznia br., w „Chatce Żaka” przy ul. Radziszewskiego 16, rozpoczęcie o godz. 18.00. Wstęp wolny!

Kolędy, te pierwotnie radosne pieśni noworoczne, współcześnie powszechnie przyjęły formę pieśni bożonarodzeniowych, utworów utrzymywanych przeważnie w konwencji religijnej. Dawniej pieśni te, wywodzące się z tradycji ludowej, w późniejszym okresie komponowane były także przez wielu wybitnych kompozytorów. Blisko z kolędami związane są pastorałki, które w odróżnieniu od nich prezentują wątki zaczerpnięte z życia codziennego ale ze względu na swój świecki charakter nie są wykorzystywane w chrześci-jańskich nabożeństwach religijnych.

W spotkaniu weźmie udział sześć zespołów: chór „Kantylena” z III LO im. Unii Lubelskiej w Lublinie pod dyrekcją Małgorzaty Nowak, chór „Amabile” z ZS nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie pod dyrekcją Karoliny Pietrzak, chór „Copernicus” z IX LO im. Mikołaja Kopernika w Lublinie pod dyrekcją Anny Bieleckiej. Zaprezentuje się również chór ZS nr 5 im. Jana Pawła II w Lublinie - „Sensorium” - pod dyrekcją Marii Korycińskiej, chór ZSO nr 1 w Świdniku - „Canto” - pod dyrekcją Ewy Bieniek oraz Chór Akademicki UMCS pod dyrekcją Urszuli Bobryk i Izabeli Urban.

- Gospodarzem koncertu jest Chór Akademicki UMCS – informuje Aneta Adamska z Biura Prasowego UMCS – który zaprosił do wspólnego kolędowania chóry działające w ramach programu "Śpiewająca Polska". Jest to Ogólnopolski program rozwoju chórów szkolnych, ogłoszony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2006 roku. Program skierowany jest do dzieci i młodzieży szkolnej by przez śpiew doświadczać bogactwa muzyki i otwierać się na świat kultury. Inicjatywa wspiera rozwój chórów szkolnych przez dofinansowywanie godzin lekcyjnych oraz opiekę metodyczną nad dyrygentami tych chórów.

Pieczę nad częścią merytoryczną programu w regionie lubelskim sprawuje Instytut Muzyki Wydziału Artystycznego UMCS.

- Szkolenia dla dyrygentów uczestników "Śpiewającej Polski" obejmują zajęcia z dyrygowania, emisji głosu oraz hospitacje pracy z chórem – uzupełnia Aneta Adamska. - Prowadzą je głównie pracownicy naukowi Instytutu Muzyki. Zapraszani są także specjaliści z zakresu poszczególnych przedmiotów, uznane w Polsce autorytety w swojej dziedzinie. Efekty pracy chórów możemy usłyszeć na obligatoryjnych Prezentacjach Programu "Śpiewająca Polska" oraz podczas koncertów chóralnych na terenie Lublina i w regionie.

Gościem specjalnym koncertu będzie Piotr Selim – wokalista, pianista i kompozytor, od kilkunastu lat związany ze środowiskiem lubelskich bardów.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto