Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Komunikacja w Lublinie: Dotknij "ciepły guzik" - otwórz drzwi

Marcin W.
Marcin W.
ZTM Warszawa
Od 2 stycznia Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie wprowadza w kilkudziesięciu najnowszych pojazdach komunikacji miejskiej otwieranie drzwi za pomocą tzw. "ciepłego guzika". Pasażerowie sami otworzą sobie drzwi w autobusie lub trolejbusie.

W ciepłe guziki wyposażonych jest kilkadziesiąt najnowszych pojazdów: 20 Solarisów Urbino 12, 10 Mercedesów Conecto (przegubowych), 20 Autosanów SanCity oraz 20 Mercedesów Citaro (przegubowych) i 12 MANów NG312 (przegubowych). W specjalny przycisk wyposażone są także najnowsze trolejbusy MPK - Solarisy Trollino.

Pojazdów z "ciepłym guzikiem" przybędzie, bo w tym roku dostarczone zostaną kolejne partie Autosanów i Mercedesów (z przetargu ZTM na 80 autobusów) oraz Solarisów Trollino (z przetargu MPK na 30 trolejbusów). Niebawem także zostaną otwarte koperty w przetargach ZTM na 20 nowych autobusów klasy mini oraz 8 trolejbusów.

"Ciepłe guziki" to przyciski na zewnątrz i wewnątrz pojazdu. Po zatrzymaniu na przystanku kierowca aktywuje je na pulpicie. Wówczas na zewnątrz pojazdu przy guziku zapalają się zielone diody. Pasażer, aby otworzyć drzwi naciska lub dotyka przycisk, w zależności od jego rodzaju i drzwi się otwierają. W większości pojazdów z "ciepłym guzikiem" jest fotokomórka, która automatycznie zamyka drzwi po upływie 5 sekund, jeśli w ich obszarze nikt się nie znajduje. Ważne też jest to, żeby nie dotykać drzwi, ani nie stać blisko stopnia wejściowego, gdyż fotokomórka uniemożliwi ich zamknięcie.

Wszystkie pojazdy z funkcją "ciepłego guzika" są oznakowane na drzwiach specjalnymi piktogramami.

Tego typu rozwiązanie z powodzeniem funkcjonuje w innych miastach, np. w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu. Funkcja "ciepłego guzika" przede wszystkim zapobiega ochładzaniu pojazdu w zimie, gdy kierowca musi otworzyć wszystkie drzwi. Natomiast w pojazdach z klimatyzacją, jakimi są w Lublinie autosany i mercedesy, w lecie chłodne powietrze nie ucieka z autobusu.

Póki co, w przyciski wyposażone są wyłącznie pojazdy należące do MPK oraz prywatnej firmy Meteor. Jak zapowiadają przewoźnicy, jeśli pasażer będzie miał problem z otwarciem drzwi, kierowca będzie miał obowiązek otworzyć drzwi z pulpitu.

Skąd nazwa "ciepły guzik"? Jak odpowiadają eksperci, nazwa ta wzięła się z samego przeznaczenia przycisku - aby w zimie pasażerowie mieli w autobusie czy trolejbusie po prostu cieplej.

Szczegółowe informacje n.t. funkcji "ciepłego guzika" ZTM opublikował na swojej stronie internetowej - www.ztm.lublin.eu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto