Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kompleks termalny w Celejowie. Jak będzie wyglądać?

hana
Kompleks termalny w Celejowie: Odwierty mają być dwa. Na razie wykonano jeden. Teraz trwają przygotowania do drugiego odwiertu na głębokość 2,5 km
Kompleks termalny w Celejowie: Odwierty mają być dwa. Na razie wykonano jeden. Teraz trwają przygotowania do drugiego odwiertu na głębokość 2,5 km hana
Baseny z ciepłą wodą, hotele i restauracje - tak ma wyglądać kompleks termalny w Celejowie w gminie Wąwolnica. Odwierty, które są właśnie prowadzone na północ od Celejowa, dadzą odpowiedź na pytanie, jaką temperaturę mają podziemne wody oraz czy warto inwestować, by wykorzystać je do celów zdrowotnych i rekreacyjnych.

Zdaniem ekspertów, źródła gorącej wody w okolicach Celejowa mają się znajdować na głębokości 1200 metrów i mieć temperaturę około 60 stopni Celsjusza. Celejów ma również głębsze złoża, które znajdują się około 2500 m pod ziemią. Zdaniem geologów, temperatura wody przekracza w nich 100 stopni C.

- Ogólne badania wskazują na występowanie takich wód, ale potrzebne są dokładniejsze analizy - mówi prof. Marian Harasimiuk, geolog z UMCS.

Badań podjęła się firma deweloperska Mak Dom. Prace trwają od jesieni ubiegłego roku. Odwierty mają być dwa. Na razie wykonano jeden. Obecnie trwają prace przygotowujące podłoże do instalacji drugiego, pozwalającego na zbadanie terenu na głębokości 2,5 km. Wyniki odwiertów pozwolą określić dokładną temperaturę wód i ich ilość, a także to, czy i jakie mają wartości lecznicze. Inwestorem jest spółka Termy Celejów, która na prowadzenie badań zdobyła pieniądze z Programu "Innowacyjna gospodarka". Kwota dotacji wynosi 20 milionów złotych.

Kompleks w Celejowie ma przyciągać turystów. Czy to się uda? Wody termalne są już wykorzystywane w Polsce. Takie ośrodki funkcjonują w Uniejowie, Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej. Kompleks termalny powstał również przy jeziorze Malta koło Poznania. Wszystkie one mają bardzo dobrą lokalizację przy głównych trasach. A Bukowina Tatrzańska i Białka Tatrzańska to miejscowości oblegane przez turystów o każdej porze roku.

Celejów leży z dala od głównych tras komunikacyjnych. Pobliski Nałęczów ma bogatą ofertę dla kuracjuszy, ale oni nie będą klientami term. Być może inwestycja w Celejowie będzie na tyle atrakcyjna, aby przyciągnąć turystów, którzy odwiedzają Kazimierz Dolny, Nałęczów, Puławy i Janowiec.

- Dla gminy Wąwolnica inwestycja w termy oznacza nowe miejsca pracy i dodatkowe pieniądze w kasie - mówi Krzysztof Wasilewski z gminnego wydziału inwestycji.

Gmina Wąwolnica czeka na inwestycję związaną z wodami termalnymi od dawna. Już ponad pięć lat temu samorząd zmienił plan zagospodarowania przestrzennego, żeby dać szansę na przeprowadzenie badań i realizację ewentualnej inwestycji.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kazimierzdolny.naszemiasto.pl Nasze Miasto