Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kolejna atrakcyjna wystawa w Galerii Saskiej. Warto ją obejrzeć chociażby podczas wieczornego spaceru

Leszek Mikrut
Spacerując wzdłuż ogrodzenia Ogrodu Saskiego w Lublinie, czy nawet przejeżdżając tamtędy rowerem po ścieżce, można na chwilę zatrzymać się, aby obejrzeć wystawę 57 reprodukcji plakatów. Najlepiej wybrać się tu wieczorem, gdyż w świetle lamp nabiera ona dodatkowego uroku.

Usytuowana wzdłuż Al. Racławickich Galeria Saska zlokalizowana jest na ogrodzeniu okalającym Ogród Saski. Lublinianie ciepło przyjęli to przedsięwzięcie. Podobnego zdania są również odwiedzający miasto turyści. Galeria Saska kontynuuje działalność Galerii na Płocie, która funkcjonowała w tymże miejscu od 2014 r. Od roku 2015 organizatorem wszystkich wystaw jest Centrum Spotkania Kultur w Lublinie, a galeria zmieniła nazwę, ciągle poszerzając ofertę kulturalną miasta oraz angażując coraz szersze kręgi mieszkańców do głębszego uczestnictwa w kulturze.

Aktualnie wisząca wystawa poświęcona jest pracom graficznym Ryszarda Kajzera - grafika średniego pokolenia, autora plakatów, ilustracji, projektów książek i znaków graficznych - została zrealizowana dzięki wsparciu Urzędu Miasta Lublin. Ryszard Kajzer jest wykładowcą ze stopniem doktora habilitowanego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz w Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych. Jego prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii w Berlinie, Budapeszcie, Essen, w Helsinkach, Hong Kongu, Lahti, Meksyku, Paryżu, Pekinie, Toyamie, Warszawie i w innych miastach na różnych kontynentach. Prowadził on również warsztaty projektowania plakatu na uczelniach m.in. w Sztutgarcie, Helsinkach, Budapeszcie, Bukareszcie.

Artysta ukończył Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy i jest absolwentem Wydziału Grafiki ASP w Warszawie. W każdym jego plakacie widoczna jest zaduma zarówno nad formą, jak i treścią. Grafik posługuje się wieloma technikami, stosuje odręczne liternictwo i niezwykle charakterystyczne dla swej twórczości mocne i kontrastowe kolory. Jest laureatem wielu prestiżowych nagród krajowych i zagranicznych.

Ryszard Kajzer należy do artystów, dla których pasją twórczą stała się magia litery i znaku - czytamy w recenzji Lecha Majewskiego, polskiego reżysera filmowego i teatralnego, pisarza poety i malarza. - Magii tej nadaje poetykę wywodzącą się z tradycji polskiej sztuki plakatu, grafiki, typografii czy ilustracji. Ma świetne wyczucie przenośni, aluzji, przewrotności, ucieka od wszelkich znamion standaryzacji i unifikacji. Posiada wielką kulturę odniesienia się do narracji, bez konieczności powielania słowa pisanego słowem wizualnym. W wielu swoich pracach znakomicie wyczuwa tętno polskiej sztuki ludowej, jej prostotę, brak pretensjonalności, poczucie humoru i życzliwość

A rzeźbiarz, medalier, malarz i poeta prof. Władysław Pluta dodaje: "Prace Ryszarda Kajzera są kwintesencją sztuki plakatu; są syntetyczne i precyzyjne. Świeże formalnie, operują wypracowywanym przez autora indywidualnym językiem graficznym, w którym łączy swobodę formalną z żelazną logiką struktury projektowanych przez siebie prac".

Wydarzenie współfinansuje Urząd Miasta Lublin, a kuratorem galerii jest Leszek Mądzik. Ta otwarta przestrzeń wystawiennicza pozytywnie wpływa na wizerunek miasta, demonstrując jego stałe ukierunkowanie nie tylko na kulturę i dialog, ale na dialog kultur. Pięć lat temu, w roku 700-lecia Miasta Lublina, galeria wyposażona została w nową iluminację. Dzięki temu prezentowane w tym miejscu ekspozycje są świetnie widoczne również po zmierzchu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto