Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kleszcze i pchły u zwierząt - jak zapobiegać

lublin112.pl
lublin112.pl
Fotonews
Coraz lepsza pogoda i wyższe temperatury sprzyjają występowaniu pasożytów zewnętrznych u naszych psów i kotów. Pamiętajmy, że pomoc zwierzęciu zależy od nas. Głównym zagrożeniem dla naszych pupili są pchły i kleszcze.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Inwazja pasożytów może spowodować różne choroby skóry i infekcje na tle drobnoustrojów (bakterii, wirusów). Kleszcze przenoszą m.in. boreliozę, babeszjozę, erlichiozę i śródziemnomorską gorączkę guzkową. Pchły natomiast mogą powodować; alergiczne zapalenie skóry, anemię, chorobę kociego pazura, tasiemczycę, riketsjozę, filariozę i telazjozę.

Tak jak u człowieka, zamiast leczyć, lepiej zapobiegać chorobom przenoszonym przez pasożyty. Możemy zabezpieczyć naszego pupila przed przykrymi skutkami zachorowań. Jeżeli nasze zwierzę zaczyna się drapać, ma widoczne zmiany na skórze a na grzebieniu widać pasożyty lub grudki kału to prawdopodobnie nasz pies lub kot ma pchły. W przypadku kleszczy wystarczy obserwacja zwierzaka po spacerze. Kleszcze najczęściej umiejscawiają się w okolicach kroczowych i pachwinowych, pod pachami, między palcami lub w okolicy pyska i na uszach. Aby nie było za późno należy wdrożyć odpowiednią profilaktykę.

Na rynku weterynaryjnym i zoologicznym dostępne są różne środki zabezpieczające zwierzaka przed pchłami i kleszczami. W zależności od masy zwierzęcia można zastosować krople, specjalne obroże relepelncyjne, spraye lub zasypki.

Najbardziej skuteczne, ale także i droższe są krople, które zakrapiamy zwierzakowi na skórę. Najlepiej pomiędzy łopatkami, na grzbiecie, i tuż przy ogonie. Nigdy na sierść i w miejscach gdzie zwierzak może wylizać preparat. Pamiętajmy aby zwierzęcia nie kąpać kilka dni po podaniu kropli. Najważniejsze, aby wylać je na skórę.

Największe ryzyko spotkania na naszym psie lub kocie niechcianego "pasażera" istnieje między marcem, a listopadem. Oprócz zabezpieczenia samego zwierzęcia pamiętajmy także o miejscach gdzie zwierzę przebywa czyli o budzie lub kojcu. Pasożyty mogą przetrwać również w takich miejscach jak legowiska. Tutaj możemy zastosować specjalne spraye.

Jeżeli masz szczeniaka lub kociaka, są specjalne preparaty dla juniorów. Nie można stosować preparatów dla dorosłych zwierząt, ponieważ ich skład jest inny.

Pamiętajmy o odpowiednim rozwiązaniu repelencyjnym dla pupili. Przykrym skutkiem ugryzienia przez kleszcza może być długotrwałe leczenie lub śmierć zwierzęcia, poprzedzona jego cierpieniem.

Jeżeli nie jesteśmy do końca pewni jak zabezpieczyć psa lub kota, to w lecznicach weterynaryjnych i sklepach zoologicznych uzyskamy odpowiednie informacje i preparaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto