Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kieszonkowe dla dziecka. Czy warto dawać dziecku kieszonkowe? Jakie obowiązują zasady? Czego uczy dawanie kieszonkowego?

Redakcja
Czy warto dawać dziecku kieszonkowe?
Czy warto dawać dziecku kieszonkowe? Fot. Annie Spratt / unsplash
Czy przedszkolak, uczeń podstawówki albo nastolatek powinien dostawać regularne kieszonkowe? Czy zamiast wypłacać umówioną sumę pieniędzy lepiej zaspokajać na bieżąco finansowe potrzeby dziecka? Jeśli decydujemy się na kieszonkowe – jak często i jakie kwoty wypłacać dziecku? Czy powinno się płacić dziecku za domowe obowiązki? Czy kieszonkowe można uzależnić od dobrych ocen albo zachowania?

Spis treści

Czy dawać dziecku kieszonkowe?

Decyzja, czy dziecko powinno otrzymywać kieszonkowe, zależy oczywiście od rodziców. Od wyznawanych przez nich zasad, ale też od ich możliwości finansowych. Wielu rodziców twierdzi, że na bieżąco zaspokaja potrzeby swoich dzieci, finansując potrzebne zakupy i przekazując kwoty na drobne wydatki, o które dziecko na bieżąco prosi. To dobry sposób na kontrolowanie dziecięcych wydatków, ale jak przekonują finansiści, wypłacanie kieszonkowego ma wiele cennych zalet. Wśród nich jest nauka gospodarowania pieniędzmi, oszczędności i podejmowania decyzji. Wypłacaniu kieszonkowego powinno jednak towarzyszyć kilka podstawowych zasad.

Kieszonkowe – kiedy dać dziecku własne pieniądze?

O ile przedszkolak niekoniecznie potrzebuje kieszonkowego, o tyle już uczeń podstawówki z pewnością będzie zadowolony, jeśli będzie miał szansę samodzielnie gospodarować niewielką, ale własną sumą gotówki.

Cyklicznie i regularnie wręczana dziecku gotówka, to nie tylko sposób na zaspokojenie jego drobnych potrzeb i kaprysów, ale lekcja samodzielności i odpowiedzialności. Dziecko, które ma własne pieniądze, uczy się zarządzać swoim małym budżetem, poznaje wartość pieniądza, mierzy się z konsekwencjami własnych, finansowych decyzji.

Jakich zasad przestrzegać dając dziecku kieszonkowe?

Aby mechanizm przekazywania kieszonkowego działał bez zarzutu, a gospodarowanie własnymi pieniędzmi przez dziecko przynosiło wychowawcze i edukacyjne efekty, trzeba przestrzegać pewnych zasad. Najlepiej, aby rodzice najpierw ustalili między sobą warunki, na jakich zamierzają wypłacać dziecku kieszonkowe, a potem przedyskutowali je z dzieckiem. Ważne, aby obie strony znały zasady i ich przestrzegały.

  • Kieszonkowe musi być regularne – ustaloną kwotę przekazujemy dziecku w umówionym terminie. Nasza konsekwencja będzie również dla dziecka widoczną lekcją sumienności.
  • Tygodniówka czy kieszonkowe miesięczne? W przypadku uczniów podstawówki, kieszonkowe wypłacane co tydzień pozwoli na łatwiejsze gospodarowanie pieniędzmi. Tydzień to okres, który dziecko i młodszy nastolatek jest w stanie sensownie zaplanować. Jeśli dajemy kieszonkowe uczniowi szkoły średniej – możemy umówić się na wypłatę kieszonkowego co miesiąc – czyli tak, jak zwykle wynagrodzenie otrzymują rodzice. Nastolatek otrzymuje większą kwotę, ale musi zaplanować wydatki długofalowo. To uczy przewidywania, planowania budżetu, oszczędności – ale też walki z pokusami. Wydanie większej kwoty od razu spowoduje, że przez kolejne tygodnie nastolatek będzie musiał „zacisnąć kieszonkowego pasa”.
  • Rodzic nie ingeruje w zakupy. Kieszonkowe to pieniądze, które przekazujemy dziecku do jego dyspozycji. Możemy, a nawet powinniśmy z dzieckiem rozmawiać na temat zasadności zakupów, ale decyzja powinna należeć do dziecka. Może ono wydać kieszonkowe na słodycze czy przekąski, może też odłożyć kwotę i oszczędzać na większy zakup – np. wymarzoną zabawkę, grę, ubranie. Co ważne – z kieszonkowego dziecko nie powinno finansować np. szkolnych obiadów czy artykułów higienicznych pierwszej potrzeby. To należy do rodziców. Jednak zakup nadprogramowych kosmetyków przez nastolatkę czy wyjście na pizzę z kolegami, może już być finansowany z kieszonkowego.
  • Jeśli dajesz kieszonkowe, nie dawaj dodatkowych pieniędzy. Kieszonkowe powinno wystarczać na drobne potrzeby dziecka. Jeśli poza umówioną kwotą będziemy podrzucać dziecku drobne pieniądze bez okazji, nauczymy je niekonsekwencji.
  • Pożyczki są dopuszczalne. Jeśli dziecko wydało kieszonkowe przed czasem kolejnej transzy, a bardzo zależy mu na konkretnym zakupie, możemy udzielić dziecku pożyczki. Warto jasno i wyraźnie zaznaczyć, że o nadprogramową kwotę pomniejszone zostanie kolejne kieszonkowe i trzymać się tej zapowiedzi konsekwentnie.

Czy można płacić dziecku za dobre oceny?

Płacenie dziecku za dobre oceny, właściwe zachowanie czy wywiązywanie się z codziennych obowiązków to niestety bardzo zły pomysł. Podobnie jak zatrzymanie wypłaty kieszonkowego jako kara za przewinienia. Wyniki w nauce, właściwe zachowanie oraz dbanie o wspólną, domową przestrzeń, domowe zwierzęta czy porządek w pokoju nie powinny być nagradzane pieniędzmi.

Ile pieniędzy dać dziecku w ramach kieszonkowego

Kwota, jaką zamierzamy przeznaczyć na kieszonkowe dla dziecka, przede wszystkim powinna zależeć od jego wieku oraz możliwości finansowych rodziców. Określmy, jakie wydatki dziecko ma finansować z kieszonkowego. Uczniowi szkoły podstawowej, który odkłada kieszonkowe do skarbonki albo kupuje w szkolnym sklepiku sok lub chrupki, wystarczy 20-30 złotych tygodniowo. Wysokość kieszonkowego przekazywanego licealiście warto z nim przedyskutować. Tym bardziej, jeśli oczekujemy, że z własnych pieniędzy będzie finansował np. swoje hobby. Starsze dziecko z pewnością też jest świadome finansowych możliwości rodziców. Bardzo ważna jest tu kwestia odpowiedniej komunikacji z dzieckiem – również w zakresie domowych finansów.

Czego uczy się dziecko otrzymując kieszonkowe?

Kieszonkowe to świetny sposób na to, aby nauczyć dziecko umiejętnego gospodarowania pieniędzmi i oszczędzania.
Czego uczy się dziecko, otrzymując własne pieniądze?

  • Zarządzania finansami. Dostając kieszonkowe, dziecko może nauczyć się planowania i zarządzania swoimi wydatkami, a także oszczędzania. Dziecko dowiaduje się, że aby zaoszczędzić pieniądze na konkretny cel, konieczna jest cierpliwość i konsekwencja.
  • Odpowiedzialności. Dziecko musi wykazać odpowiedzialność w zarządzaniu swoimi pieniędzmi. Gospodarowanie kieszonkowym uczy, że jeśli dziecko wyda pieniądze na jedną rzecz, to zapewne nie wystarczy mu na inną. To również świadomość, że nie można mieć wszystkiego.
  • Poznaje wartość pieniędzy. Dziecko uświadamia sobie, ile kosztują wybrane produkty, uczy się decydować, na co warto wydać swoje oszczędności.
  • Planowania i podejmowania decyzji. Otrzymywanie kieszonkowego może nauczyć dziecko podejmowania decyzji finansowych i planowania swoich wydatków, a także pomóc w rozwijaniu umiejętności krytycznego myślenia.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Kieszonkowe dla dziecka. Czy warto dawać dziecku kieszonkowe? Jakie obowiązują zasady? Czego uczy dawanie kieszonkowego? - Strefa Edukacji

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto