Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kaszubska kuchnia wraca na salony. Jest zdrowa, energetyczna, a do tego smaczna

red
Z Katarzyną Cichosz z Kościerzyny - koordynatorką projektu "Kuchnia kaszubska oknem na świat" na temat przysmaków z tego regionu - rozmawiają Joanna Surażyńska i Edyta Okoniewska

Ostatnio zapanowała moda na potrawy regionalne. Te z Kaszub coraz częściej wracają do łask. Czym właściwie charakteryzuje się kuchnia kaszubska?

Potrawy tego regionu przede wszystkim opierają się na produktach pochodzących z Kaszub, dostępnych na tym terenie. To również kuchnia raczej skromniejsza, która nie wymaga wielkich nakładów finansowych, za to jej smak jest niepowtarzalny. Jeśli mowa o najpopularniejszych składnikach kaszubskich potraw to dominują ziemniaki, mąka, mięso wieprzowe, drobiowe i co najważniejsze ryby.

Czym różni się kuchnia kaszubska od tej z innych rejonów Polski?

Myślę, że kaszubskie potrawy cechuje przede wszystkim prostota, stąd jest ona tak popularna, bo wykonanie potraw nie wymaga szczególnych umiejętności i dużego nakładu czasu. Mówiąc o kuchni kaszubskiej trzeba najpierw scharakteryzować mieszkańców Kaszub. Warto pamiętać, że Kaszubi to naród, który ciężko pracował i szybko jadł. Na celebrowanie posiłków zwyczajnie nie było czasu. Stąd się wzięły przepisy na potrawy, które można szybko przygotować, co więcej, z tego co znajduje się w spiżarni bądź rośnie na polu. Receptury były przekazywane z pokolenia na pokolenie, dzięki temu wiele przepisów może szczycić się naprawdę wiekową tradycją.

Czy taka kuchnia może mieć jakieś zalety? W końcu dzisiaj w wielu restauracjach trudno jest znaleźć dania proste, niewyszukane. Zwyczajny kotlet koniecznie musi być urozmaicony i nosić chwytliwą nazwę.

Kuchnia kaszubska ma niewątpliwie wiele zalet. Po pierwsze jest zdrowa, a to duży argument. Po drugie - energetyczna. Dzisiaj bardzo ważne jest także to, że przygotowując posiłek, możemy po prostu wykorzystać to, co mamy pod ręką. Ta zasada była aktualna sto lat temu i tak jest do dziś.

Ziemniaki, mąka, wieprzowina, słynny kaszubski smalec - brzmi to raczej mało dietetycznie...

Dbający o linię znajdą tu mnóstwo przepisów z rybami w roli głównej. Poza tym, zawsze można przygotować np. odchudzoną zupę kaszubską. Wystarczy zamiast śmietany dodać maślankę, a produkt nie straci walorów smakowych.

Jaka jest skala trudności, jeśli chodzi o przygotowanie kaszubskich potraw?

Jest to kuchnia zdecydowanie łatwa. Nie ma w niej żadnych kruczków. Trzeba mieć pewną wiedzę na temat produktów, z których przygotowuje się potrawy, np. że brukiew do zupy brukwiowej trzeba najpierw sparzyć, aby pozbyć się jej goryczy. Takie wskazówki można jednak z łatwością znaleźć w różnych książkach kucharskich, poświęconych kuchni kaszubskiej.

Jakie są najpopularniejsze potrawy charakterystyczne dla tego regionu?

Na pewno plince, czyli placki ziemniaczane z cukrem lub cebulą i śmietaną. Popularna jest także drożdżówka, czernina, kaczka po pomorsku, kuch marchewny, potrawka z kurczaka, czyli frykasy, która jest znakiem rozpoznawczym na Kaszubach.
Trzeba pamiętać jednak, że większość z tych potraw to jednak wersja odświętna. Na co dzień Kaszubi zajadali się śledziem w różnych postaciach, np. smażonym śledziem solonym. Znany jest także smalec ze szpyrkami i kiszonym ogórkiem.

Czy kaszubska kuchnia jest znana i praktykowana w innych regionach Polski?

Kiedy jeździmy na targi w inne regiony Polski, okazuje się, że mieszkańcy znają już smak kaszubskiego chleba ze smalcem. Popularne są też ruchanki, ale te prawdziwe, przyrządzane z resztek ciasta chlebowego, które zostawały gospodyniom po wyrobieniu chleba. Warto wspomnieć, że ruchanki bywają mylone z racuchami, a to nie to samo. Dawniej ruchanki posypane cukrem były słodkim przysmakiem uwielbianym przez najmłodszych Kaszubów.

Co jest takiego szczególnego w tej kuchni, że doceniają ją także smakosze?

Trzeba dodać, że kuchnia kaszubska jest doceniana także za niekonwencjonalne połączenia produktów. Nic więc dziwnego, że osoby, które nie znają tej kuchni, zachwycają się jej smakiem. Przykładem może być chociażby połączenie wiśni (stosowane były zamiast rodzynek) z kapustą czy też wykorzystywanie jagód i grzybów jako dodatku do mięs i warzyw.

Przeczytaj także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na koscierzyna.naszemiasto.pl Nasze Miasto