Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kandydaci do Rady Miasta Lublin w wyborach samorządowych 2010 (listy, komitety wyborcze w Lublinie)

redakcja
redakcja
21 listopada zdecydujemy, kto będzie rządził naszym miastem. Chętnych do zasiadania w Radzie Miasta jest pół tysiąca. Miejsc tylko 31.

– Ideałem byłoby, gdyby w wyborach samorządowych nie startowały partie, tylko organizacje społeczne – ocenia prof. Stanisław Michałowski z Wydziału Politologii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. – Tutaj powinniśmy głosować na ludzi, których znamy i wiemy, co mogą zrobić dla naszej dzielnicy.

Państwowa Komisja Wyborcza zarejestrowała 12 komitetów wyborczych, które chcą mieć swoich przedstawicieli w Radzie Miasta w Lublinie.
Duże partie wystawiły swoich kandydatów we wszystkich okręgach wyborczych. Jednak kilka mniejszych komitetów, spoza świata polityki, walczy tylko w niektórych częściach miasta.

Na listach wyborczych są przede wszystkim osoby związane z samorządem od lat. 21 listopada będzie można oddać głos na większość z obecnych radnych. Nie zawsze jednak dostali najwyższe pozycje na listach wyborczych.

Platforma Obywatelska mocno stawia na młodych działaczy i kobiety, przez co kilku doświadczonych radnych startuje z dalszych miejsc.

Czy komitety, które chcą walczyć tylko w części Lublina, mają szanse znaleźć się w Radzie Miasta?

– To będzie dość trudne, muszą przekroczyć 5-procentowy próg wyborczy, a jeśli zbierają głosy tylko z niektórych dzielnic, to mają mniejsze szanse niż te, które startują w całym mieście – zaznacza prof. Michałowski.

Znaczenie niektórych komitetów w wyborach może być marginalne. W kończącej swoją pracę Radzie Miasta część radnych rzeczywiście jest niezrzeszona, jednak to byli członkowie dużych klubów, jak PO czy b. reprezentanci partii lewicowych.

Wybierając radnych, jak i prezydenta Lublina, będziemy mogli oddać głos na jednego kandydata.

– Stawiając krzyżyk w kratce obok jego nazwiska – wyjaśnia Teresa Bichta z Państwowej Komisji Wyborczej w Lublinie.

Radni, których wybierzemy 21 listopada będą mieli realny wpływ na zarządzanie Lublinem. Podczas sesji będą w stanie zablokować decyzje prezydenta.

– Ich władza jest znacząca w sferze finansowej, decydują też o rozwoju gospodarczym miasta – mówi Jacek Zarębski, dyrektor Biura Rady Miasta w Lublinie.

– Mogą także wpływać na sprawy typowo osiedlowe, czyli zwracać się z prośbą o naprawienie chodnika, czy zrealizowanie niewielkich inwestycji w dzielnicy za pomocą interpelacji – wyjaśnia Zarębski.

I dodaje: – Radni mają także istotny wpływ na planowanie miasta i na to, co ma się znajdować w danej jego części – wyjaśnia.

Radni nie pracują za darmo. Średnia dieta samorządowca w Lublinie to 2500 zł miesięcznie. Ich zarobki zależą od tego, jakie funkcje zajmują. ** Nowo wybranych radnych powinniśmy poznać tuż po 21 listopada. Swoją pracę zaczną do 15 grudnia. **

W tym terminie powinna zostać zwołana pierwsza sesja nowej Rady Miasta.

Interesujesz się wyborami samorządowymi 2010? Zajrzyj do MM-kowego serwisu wyborczego.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto