Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kairos: Lubelscy mistrzowie wokalistyki chóralnej

Redakcja
Zespół powstał w 1999 roku, kiedy to 16 mężczyzn, wywodzących się z działającej w latach 1992-1997 lubelskiej grupy wokalnej „In Corpore”, utworzyło jeden z nielicznych w kraju zespołów wykonujących muzykę religijną Wschodu.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Tajemnicza i urokliwa zarazem muzyka kościołów wschodnich, dawne śpiewy liturgiczne i ludowe Grecji, Ukrainy, Armenii i Gruzji, utwory hebrajskie, negro spirituals oraz pieśni wywodzące się z polskich tradycji wokalnych i zachodniej części Starego Kontynentu od lat znajdują się w repertuarze Męskiego Zespołu Wokalnego „Kairos”.

Już sama nazwa zespołu owiana jest aureolą tajemniczości. W teologii pojęcie „kairos” oznacza ściśle oznaczony moment w dziejach, kiedy Bóg dokonuje zbawczego działania. W greckiej mitologii odnaleźć można bóstwo stanowiące personifikację chwili podjęcia rozstrzygającej decyzji, zwane Kairos; jest to bożek szczęśliwego zbiegu okoliczności, szczęśliwego momentu, ale też odwrotnie - niewykorzystanej szansy. Możliwości więc interpretacyjne nazwy tej lubelskiej męskiej grupy wokalnej są różne.

- Kairos zajmuje się niecodziennymi na gruncie muzycznym eksperymentami artystycznymi - opowiada Borys Somerschaf, dyrygent, kompozytor, wokalista i aranżer zespołu. Nierzadko w trakcie naszych koncertów usłyszeć można brzmienie oryginalnych instrumentów perkusyjnych, strunowych, dętych - dźwięczy lira korbowa, ud, zurna, r’bab, bombarda, rozlega się rytm płynący z afrykańskich i arabskich bębnów.

- Posiadamy bogate doświadczenie sceniczne, na stałe współpracujemy z Filharmonią Lubelską. W minionym roku uczestniczyliśmy w lubelskiej inauguracji polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej, Święcie Wspólnoty Flandrii w Polsce, jak również w otwarciu granicznego szlaku kajakowego Bug-Krzna - dodaje Borys Somerschaf. - Zespół występował na prestiżowych zagranicznych i krajowych estradach – w Paryżu, Berlinie, Antwerpii, we Lwowie, koncertowaliśmy w Filharmonii Narodowej, w filharmoniach w Bydgoszczy, Białymstoku, Łodzi, Lublinie, na festiwalach konkursowych we Wrocławiu, Krakowie, Przemyślu, Toruniu, Hajnówce, Włodawie, Pabianicach.

Lubelscy śpiewacy dają liczne koncerty, uświetniając swym udziałem wiele imprez muzycznych. Niedawno z towarzyszeniem wybitnych instrumentalistów przygotowali do prezentacji mało znany repertuar wokalistyki Wschodu i Zachodu, poszukując uniwersalnego języka muzycznego i adresując program „Pieśń Wieczności” do szerokiego kręgu słuchaczy. Muzycy brali udział w nagraniu muzyki do filmu „Wiedźmin”, piosenek promujących film „Quo Vadis”, nagrali również własną płytę „O głęboka tajemnico…” Działalność zespołu cały czas spotyka się z szerokim zainteresowaniem mediów: pisał o nim „Newsweek”, „Polityka”, „Gazeta Wyborcza”, a także lokalna prasa: „Dziennik Wschodni”, „Kurier Lubelski. Reportaże telewizyjne i radiowe emitowane były przez TVP 3, TVP 4, program II Polskiego Radia.

- Nasz dyrygent, a jednocześnie kolega z zespołu - Borys Somershaf – mówi Andrzej Deryło, prezes Zarządu Stowarzyszenia Wokalnego In Corpore i menager, a jednocześnie wokalista Kairos - pochodzi z Moskwy, ale po ukończeniu tam w 1992 roku dyrygentury chóralnej na Wydziale Wokalnym w Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego, przeniósł się do Polski, wiążąc się na stałe z Lublinem. Następnie, jako już stypendysta Rządu RP sfinalizował dyrygenturę chóralną i kompozycję w warszawskiej Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina.

- Borys współpracuje z licznymi teatrami – zauważa Andrzej Deryło - jest autorem muzyki do wielu spektakli, filmów dokumentalnych. Uczestniczył w nagraniach kilkunastu polskich wersji filmów dla dzieci, np. „Toy Story II, „Król Lew II”, „Pocachontas II”, „Bambi”, „Dzwonnik z Notre Dame” czy „Piękna i Bestia”. Skomponował on również muzykę do seriali telewizyjnych: „Klasa na obcasach”, „Miodowe lata”. Ale pasją naszego dyrygenta są XIX i XX-wieczne romanse rosyjskie, które wykonuje i nagrywa z wielkim mistrzostwem, czego przykładem mogą być dwie jego płyty autorskie ze współczesnymi interpretacjami romansów: „Śnił mi się sad” oraz „Powiedz czemu…”. Jako wokalista, aranżer i dyrygent uczestniczy on także w nagraniach płyt z polską muzyką klasyczną, szczególnie z udziałem zespołów muzyki dawnej.

Borys Somerschaf - dwukrotny laureat Nagrody Prezydenta Miasta Lublina „Za znaczące osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki” oraz Nagrody Kulturalnej Marszałka Województwa Lubelskiego ma także swój udział w powstaniu płyt Grzegorza Ciechowskiego, Zbigniewa Preisnera, zespołu Bajm, Jacka Kaczmarskiego, Michała Bajora.

Posłuchaj Kairos na żywo

W niedzielę 15 stycznia o godz. 19.45 w Kościele Rektoralnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP przy ul. Staszica 16a odbędzie się koncert kolęd, zatytułowany „Kolędy świata”, w wykonaniu Męskiego Zespołu Wokalnego „Kairos” oraz Zespołu Wokalnego „Sine Nomie” Młodzieżowego Domu Kultury „Pod Akacją” w Lublinie. W programie koncertu najpiękniejsze pieśni bożonarodzeniowe świata: kolędy i pastorałki polskie, utwory ukraińskie, francuskie, wywodzące się z kręgów kultury anglojęzycznej. Wstęp wolny.

A kolejny koncert Kairos będzie miał miejsce 25 stycznia w Instytucie Europy Środkowo-Wschodniej w Lublinie przy okazji wieczoru poświęconego pamięci ks. Abp. Józefa Życińskiego.


od 7 lat
Wideo

Zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto