Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jeden z najstarszych zabytków Lublina do poprawy. Baszta Półokrągła dostanie iluminacje

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Basztę Półokrągłą przy ul. Jezuickiej czekają zmiany
Basztę Półokrągłą przy ul. Jezuickiej czekają zmiany Fot. Lukasz Kaczanowski/Polska Press
Basztę Półokrągłą przy ul. Jezuickiej czekają zmiany. Prace remontowe obejma m.in. konstrukcję dachu i wymianę jego pokrycia. Rozwiązane mają być także problemy związane z zawilgoceniem i zasoleniem ścian. Roboty mają być wykonane do końca października. Po renowacji obiekt otrzyma nową iluminację.

To jeden z najbardziej charakterystycznych i jednocześnie najmniej znanych mieszkańcom i turystom zabytków na Starym Mieście. Baszta Półokrągła, zwana też Gotycką znajduje się przy ul. Jezuickiej, jest fragmentem dawnych murów średniowiecznych Lublina. Ratusz zaczął szukać firmy, która wykona prace remontowe przy zabytkowym obiekcie.

Budowla zawdzięcza nazwę kształtowi. - Ma w przybliżeniu kształt połowy elipsy ściętej od strony północnej, o wysokości 12,5 metra do okapu dachu, zaś 21 metrów do zwieńczenia wieży. Powierzchnia zabudowy obiektu wynosi 35 metrów kwadratowych, użytkowa jest o wiele mniejsza i wynosi 12,3 m kw. W murach od strony południowej i zachodniej znajduje się dziewięć historycznych otworów strzelniczych – opisuje basztę Monika Głazik z biura prasowego ratusza.

Obecny wygląd zabytku to wynik prac remontowych z 1994. Sam gmach ma jednak historię sięgającą średniowiecza. - Powstanie baszy należy wiązać z fortyfikacją Lublina za czasów Kazimierza Wielkiego w latach 1342-1370, jednakże sama baszta wzniesiona została w XV wieku. Usytuowana jest ona w linii murów miejskich, pomiędzy Brama Krakowską a dzisiejszą Basztą Trynitarską. Założona jest na planie półkola, w typie tzw. baszty „otwartej” od strony Starego Miasta – wskazuje Dariusz Kopciowski, wojewódzki konserwator zabytków w uzasadnieniu pozwolenia na przeprowadzenie robót budowlanych.

Co obejmą prace? - Remont, uzupełnienie i wymianę nawierzchni w otoczeniu zabytku, wykonanie nowej posadzki we wnętrzu, konserwację konstrukcji dachu wraz z wymianą pokrycia przy zachowaniu typu dachówki – wylicza Głazik. I dodaje:

- Z kolei główny nacisk prac renowacyjno-konserwatorskich położony będzie na rozwiązanie problemów technicznych obiektu, takich jak jego zawilgocenie czy rozwarstwianie się murów. Prace konserwatorskie będą miały na celu odsolenie, wzmocnienie struktury cegieł i oczyszczenie murów, wymianę gruntu wewnątrz baszty, konserwację i rekonstrukcję detali kamiennych, otynkowanie gzymsu, a także uzupełnienie ubytków cegieł i spoinowania.

Miasto na wykonanie robót daje czas do końca października. - Obiekt po renowacji otrzyma także nową iluminację w formie pięciu lamp ledowych zamontowanych w posadzce – zapowiada Głazik.

Remont jest elementem projektu „Nowe życie Starego Miasta: rewitalizacja zabytków dziedzictwa historycznego i kulturalnego w Łucku i Lublinie” realizowanego w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2014-2020. Łączna wartość tego projektu to prawie 1,7 mln euro. Głównym adresatem jest Łuck gdzie przywrócona ma być m.in. dawna świetność Wieży Czartoryskich wraz z murem obronnym, klasztorem jezuitów.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jeden z najstarszych zabytków Lublina do poprawy. Baszta Półokrągła dostanie iluminacje - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto