Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jarmark Jagielloński to nie tylko stragany

Paweł P.
Paweł P.
Oprócz straganów z wszelkiego rodzaju rękodziełem, na Jarmarku Jagiellońskim można także poznać tajniki powstawania tych przedmiotów. Obejrzeć interesujące wystawy i posłuchać ludowej muzyki.

Wszyscy, którzy chcą zobaczyć, jak powstają ręcznie wykonywane przedmioty mają na to szansę jeszcze w niedzielę.

Nie ma niestety już miejsc na Letnią Szkołę Plecionkarstwa, warsztaty robienia kwiatów z bibuły, wycinanki łowickiej, ani robienia fujarek.

Można się jeszcze dostać na warsztaty gry na suce biłgorajskiej, które odbędą się w godzinach 11.00-14.00, w Auli Klasztoru OO. Dominikanów przy ul. Dominikańskiej 1. Poprowadzą je Zbigniew i Krzysztof Butrynowie z Janowa Lubelskiego. To właśnie dzięki nim, ten smyczkowy instrument, po ponad stuletniej przerwie wrócił z powrotem do łask i ocalał od zapomnienia.

Bez problemu będzie też można podglądać jak, powstają fotografie na szkle. Dwaj fotografowie, jeden z Polski, drugi z Ukrainy, w godzinach 11.00 – 18.00 będą wykonywać fotografie posługując się techniką wynalezioną w 1851 roku.

Również spektakl w stylu błazenady, wprawiający widzów w konsternację i jednocześnie rozśmieszający do łez odbędzie się na uliczkach Starego Miasta. Khalid Tyabji zaangażuje wszystkich wokół aby zapomnieli o tym, co smutne i zaczęli patrzeć na świt z humorem. Posłuchać można będzie również kataryniarzy.

Dla miłośników muzyki i śpiewaków ludowych przygotowano występy kapel: Kapela Dudziarska Manugi, Kapela Maliszów, Zespół Śpiewaczy Brusowianki
Agata Harz i Remigiusz Mazur Hanaj – Pieśni Dziadowskie. Wszystkie odbędą się na scenie ustawionej na Placu po Farze, lecz muzyków można także spotkać wśród kramów.

Oprócz pokazów są jeszcze wystawy. „Niech się plecie!” w Krużgankach Klasztoru OO. Dominikanów, „… z wikliny” w Galerii Gardzienice, ul. Grodzka 5A, „A śpiewak zawsze był sam” na placu przed Teatrem im. H. Ch. Andersena oraz
„Młodość i muzyka 1930-1960” na Placu po Farze.

Wszyscy chętni będą mogli także wraz z przewodnikiem zwiedzać Lublin. Od 11.00 do 18.00, co godzinę, pięciu przewodników bezpłatnie oprowadzi po Starym Mieście i Jarmarku Jagiellońskim. Zwiedzanie rozpoczyna się na Placu Łokietka przy Punkcie Informacyjnym Jarmarku Jagiellońskiego.

O godz. 17 z Placu Zamkowego wyruszy spacer po nieistniejącym Mieście Żydowskim ze Stowarzyszeniem Studnia Pamięci.

Zaś o 11 Unia Szlaków Zachód-Wschód zaprasza na spotkanie Zachód – Wschód na rowerach. Start na starym moście na Bystrzycy, na przedłużeniu ulicy Kalinowszczyzna.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Danuta Stenka jest za stara do roli?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto