Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jan „Sobiepan” Zamoyski i malowidła, które wodzą za żywymi wzrokiem. W Muzeum Sakralnym Katedry Zamojskiej znajdziemy mnóstwo skarbów

Bogdan Nowak
Bogdan Nowak
Na portrecie ordynat Jan "Sobiepan" Zamoyski
Na portrecie ordynat Jan "Sobiepan" Zamoyski Bogdan Nowak
Od portretu trumiennego wykonanego w dawnej Rzeczpospolitej nie... uciekniesz. Gdy jesteś w pomieszczeniu, gdzie on się znajduję, wydaje się, że przedstawiony na nim człowiek wodzi za tobą (i innymi widzami) wzrokiem. Tak miało być. Zmarły na portrecie został przedstawiony tak, jakby patrzył na wprost. To, że wodzi za nami wzrokiem jest tylko złudzeniem (warto to przetestować, choćby na umieszczonych obok zdjęciach).

Tego typu portrety mają podobno wiele wspólnego… ze starożytnym Egiptem. Chodzi o tzw. portrety fajumskie, głównie z okresu rzymskiego. Przedstawiały one realistyczną podobiznę zmarłego. W dawnej Rzeczpospolitej takie portrety były jednak malowane głównie na blasze. Choć trzeba przyznać, że ich piękno, przeznaczenie i ogromna powaga mogą być porównywalne.

„Sobiepan”

Powstawały zwykle w XVI i XVII wieku. Łatwo je rozpoznać, bo ich kształt był „dostosowany” do boku trumien (tam go podczas uroczystości pogrzebowych umieszczano). Portrety trumienne to jeden z symboli dawnej, szlacheckiej Rzeczpospolitej. Kilka można zobaczyć w Muzeum Sakralnym Katedry Zamojskiej.

Jeden z nich to wykonany w 1665 r. portret trumienny Jana „Sobiepana” Zamoyskiego. Wykonał go Jacek Chylicki, nadworny malarz ordynata.

Drzazga z drzewa krzyża świętego

Innych skarbów w tym muzeum także nie brakuje. Można tam oglądać m.in. najcenniejsze, oprawione w drogocennych, wysadzanych drogimi kamieniami relikwiarzach – relikwie zamojskie.

To m.in. cień z korony Chrystusa, drzazga z drzewa krzyża świętego, a nawet rąbek szaty (velum) Maryi Panny.

Są też liczne wota „będące wyrazem kultu” Matki Boskiej w Zamościu, feretron sławnego Bractwa Różańcowego, dawne księgi wydane m.in. przez drukarnię Akademii Zamojskiej, obrazy przedstawiające kolejnych ordynatów i wiele innych – często wspaniałych: dzieł i zabytków.

Dobrowolna ofiara

Muzeum (przy ul. Kolegiackiej 3) w sezonie wakacyjnym otwarte jest od wtorku do niedzieli w godz. 12-16. Wstęp to dobrowolna ofiara na utrzymanie obiektów turystycznych miejscowej parafii.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto