Jaki będzie Lublin za osiem. Radni przyjęli strategię rozwoju miasta do 2030 roku

Artur Jurkowski
Artur Jurkowski
Archiwum
Udostępnij:
- Miasto rozpoznawalne w kraju i za granicą, aspirujące do rangi europejskich metropolii – taki ma być Lublin za osiem lat. Radni przyjęli strategię rozwoju miasta do 2030 r. Debata trwała ponad dwie godziny.

- To dokument, który wskaże nam gdzie okręt płynie – mówi Krzysztof Żuk, prezydent Lublina. Po ponad dwugodzinnej dyskusji radni przyjęli „Strategię Lublin 2030”. Za było 19 radnych (z klubu Radnych Prezydenta Krzysztofa Żuka oraz niezrzeszony Stanisław Brzozowski), przeciwko opowiedziało się 11 radnych PiS.

Uchwała liczy łącznie ponad 400 stron, przy czym jego zasadnicza część ma ich 175. Prace nad strategią trwały od jesieni 2018 r.

- Dokument określa pięć obszarów rozwojowych. Pierwszy z nich to Lublin kreatywny, akademicki, przedsiębiorczy. Kolejny odnosi się do jakości życia w mieście, następny poświęcony jest mieszkańcom, dzielnicom. Obszar czwarty odnosi się do kultury, sportu turystki a piąty – do metropolitalnego charakteru Lublina – wylicza Mariusz Sagan, dyrektor Wydz. Strategii i Przedsiębiorczości UM Lublin.

- Mam smutne wrażenie, że strategia nie zawiera impulsu rozwojowego dla Lublina. Nie ma pomysłu na „specjalizację” dla miasta – ocenia Tomasz Pitucha, radny PiS. Podkreśla jednocześnie, ze mimo tego, iż strategia akcentuje akademickość Lublina to nie są wymieniane w niej KUL i UMCS. – Nie rozumiem tego i mnie to martwi – podkreśla rady PiS.

W strategii określono m.in. inwestycje, które należy zrealizować w ciągu najbliższych ośmiu lat. Na liście znalazły się np. przebudowa Domu Kultury Kolejarza przy ul. Kunickiego w Centrum Sztuki Dzieci i Młodzieży w Lublinie. Zagospodarowana ma być dolina Bystrzycy, która przekształci się w Park Nadrzeczny. Mowa jest o utworzeniu Centrum Nauki i Eksperymentu (placówka wzorowana na warszawskie Centrum Nauki Kopernik).

Miasto ponadto widzi konieczność „otworzenia” nowych terenów pod budowę biurowców. Są one planowane w rejonie ul. Nałęczowskiej, ul. Wojciechowskiej, al. Solidarności, ul. T. Szeligowskiego i na dziełkach w sąsiedztwie budowanego dworca metropolitalnego. Strategia mówi też o konieczności rewitalizacji terenów gospodarczych po dawnej fabryce Daewoo Motor Polska.

- Czy strategia odegra jakąś rolę czy będzie zbiorem „pobożnych życzeń”? – pyta Stanisław Brzozowski, radny niezrzeszony. I docieka: - Czy mamy szansę na opracowanie standardów architektoniczno–urbanistycznych a następnie na ich podstawie na opracowanie „dzielnicy marzeń”, która stałaby się wzorem dla innych miast?

Autorzy strategii wyliczają, że w konsultacjach towarzyszących jej powstaniu uczestniczyło 13 tys. lublinian. Wśród negatywów „dzisiejszego Lublina” wskazują oni trudności ze znalezieniem pracy i niskie zarobki, małą dostępność do usług medycznych oraz trudności z przejazdem przez miasto.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rosja niszczy ukraiński przemysł

Wideo

Materiał oryginalny: Jaki będzie Lublin za osiem. Radni przyjęli strategię rozwoju miasta do 2030 roku - Kurier Lubelski

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie