Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak zadbać o zdrowie na wakacjach, czyli co nam grozi na wczasach

redakcja
redakcja
sxc.hu
W egzotycznych krajach jesteśmy narażeni na zwiększone ryzyko zachorowań. Nie wszystko można się zaszczepić. Dlatego zawsze trzeba przestrzegać żelaznych zasad higieny i żywienia.

Choroba wakacyjna
Jej pierwsze objawy mogą pojawić się wcześnie. To przede wszystkim lęk przed zbliżającą się koniecznością dłuższego wypoczynku.

Po pracoholiźmie mamy kolejną chorobę – to wakacjofobia. Dotknęła ludzi, którzy z jednej strony niecierpliwie oczekują urlopu. Z drugiej, kiedy już zbliża się TEN moment, poraża ich myśl – „co ja tam będę robił?”. Szukają więc pretekstu, aby odsunąć jak najdalej moment wyjazdu. A wypchnięty na wakacje bierze z sobą laptopa. Albo przynajmniej smartfona.

I pięknie i niepięknie

Dzieciom zwykle wystarcza zmiana klimatu i ruch na świeżym powietrzu. Będą wypoczywać nawet kilkanaście kilometrów od domu. Zawsze należy uwzględnić wiek dziecka, a dopiero potem swoje upodobania.

Góry? 5-latek nie doceni piękna widoków, a chodzenie po górach szybko go znuży.

Morze? Dzieciaki bardzo lubią wodę, piasek, muszelki, ale powinny przebywać w miejscach ocienionych. Powietrze przesycone jodem polecane jest dla niejadków, dzieci anemicznych.

Lasy są idealne do spacerów i obserwowania przyrody pod warunkiem, że dziecko nie jest uczulone na olejki eteryczne drzew iglastych. Trzeba upewnić się, czy w lesie nie występują żmije.

Jeziora to sposób na wypoczynek urozmaicony. Można plażować, spacerować, wędkować, jeździć rowerem. Minusem są kleszcze i komary. Chemicznych środków odstraszających je nie należy stosować u dzieci poniżej 2 lat.

Za granicą

Nigdy nie pij nie wody z kranu! Mogą w niej bakterie, pasożyty i pierwotniaki nie raz bardzo groźne dla zdrowia. Zawsze myj owoce, a jeszcze lepiej obieraj po umyciu. Czym można się zarazić? Wirusowym zapaleniem wątroby, pasożytami, wieloma innymi chorobami.

  • Wirusowe zapalenie wątroby typu A – szczególnie spotykane w krajach egzotycznych. Po malarii stanowi największe za-grożenie. Zakażenie następuje drogą pokarmową
  • Wirusowe zapalenie wątroby typu B – zakażenie następuje poprzez przerwanie ciągłości skóry (np. zastrzyk). Spotykane pod każdą szerokością geograficzną.
  • Żółta gorączka – kraje afrykańskie. Zakaźna choroba wirusowa przenoszona przez niektóre gatunki komarów żyjących w strefie tropikalnej i subtropikalnej Afryki i Ameryki Pd. Skuteczna jest szczepionka.
  • Dur brzuszny – we wszystkich krajach
  • Kleszczowe zapalenie opon mózgowych i mózgu – we wszystkich krajach
  • Malaria – Afryka. Nie ma szczepionki.
  • Cholera – Afryka, Ameryka Pd., gorąca strefa Azji. Szczepionka daje krótką odporność.
  • Czerwonka – we wszystkich krajach. Tylko higiena i nie spożywanie produktów niewiadomego pochodzenia
  • Salmonella – we wszystkich krajach. Tylko higiena i spożywanie pokarmów dobrze przygotowanych.
  • Lamblioza – w krajach afrykańskich. Choroba inwazyjna przewodu pokarmowego (spożywanie niedobrej wody) wywołana przez wiciowce. Przenoszą ją też muchy. Nie ma szczepionki.
  • Błonica – najczęściej w krajach azjatyckich byłego ZSRR. Szczególnie groźna dla osób starszych. Jest szczepionka.
  • Tężec – we wszystkich krajach. Jest szczepionka.
  • Wirus HIV – we wszystkich krajach, ale szczególnie w Afryce.

W kraju

Odpoczywasz na sielskiej wsi, jesteś w stanie przytulić wszystkich do serca. Także kundla sąsiadów. Ale on nie odwzajemnia tych uczuć. Jeśli pogryzie cię pies lub kot trzeba – niestety odnaleźć właściciela i zażądać okazania świadectwa szczepienia. Nawet, jeśli pies lub kot był szczepiony, to przez 10 dni musi być poddany obserwacji. Lekarz powinien zadecydować o podaniu zastrzyku przeciwtężcowego.

Do najczęstszych objawów nietolerancji na pobyt w górach należą: bóle głowy, osłabienie, zawroty głowy, kołatanie serca, nudności, brak łaknienia, bezsenność. Objawy te są najsilniejsze w 2-3 dniu pobytu na wysokości i ustępują samoistnie 4-5 dnia.

Ukąszenia przez żmiję nie wolno bagatelizować – trzeba jechać do najbliższego szpitala lub ośrodka zdrowia. Żmije można spotkać na Roztoczu, pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim, w Poleskim Parku Narodowym. W suchych lasach sosnowych i na podmokłych torfowiskach. Idąc do lasu warto włożyć odpowiednie obuwie – trampki do kostek, gruba skarpeta, spodnie dżinsowe. Nie przebiją ich zęby żmii – są stosunkowo krótkie i kruche.

W razie ukąszenia trzeba z ranki upuścić trochę krwi. Później powyżej założyć opaskę uciskową ale – zwalniającą, a nie tamującą krążenie. No i udać się do najbliższego szpitala.

Maria Kolesiewicz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto