Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się przeprowadzić, to tylko do Głuska! Gmina została doceniona w rankingu miejsc przyjaznych do zamieszkania

Rafał Gliński
Rafał Gliński
Gmina Głusk została uznana za jedno z najchętniej wybieranych miejsc do osiedlenia się w kraju
Gmina Głusk została uznana za jedno z najchętniej wybieranych miejsc do osiedlenia się w kraju Archiwum
Gmina Głusk znalazła się w krajowej czołówce miast i gmin, do których mieszkańcy przeprowadzają się najchętniej. W zestawieniu portalu tuwartomieszkac.pl zajęła 12. miejsce. W rankingu pojawia się jako jedyna z Lubelszczyzny.

Ranking powstał na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego za 2020 r. Autorzy zestawienia uwzględnili saldo migracji w przeliczeniu na tysiąc mieszkańców. W przypadku podlubelskiej gminy jest ono wyjątkowo korzystne. Wynosi 32,8. Dodatnie saldo oznacza, że więcej osób chce tu zamieszkać, aniżeli wyprowadzić.

W przypadku gminy Głusk to saldo daje jej 12. miejsce w kraju. Zestawienie obejmuje 30 miejscowości i gmin w Polsce. Głusk jest jedyny w tym rankingu z Lubelszczyzny.

– Rosnąca liczba mieszkańców to przede wszystkim efekt wysokiego poziomu inwestycji, który w naszej gminie utrzymujemy wysoko już od kilku lat, głównie dzięki środkom Unii Europejskiej. W ubiegłym roku na inwestycje wydaliśmy prawie 25,5 miliona złotych, z czego aż 20 milionów to pieniądze z funduszy unijnych i krajowych – mówi Jacek Anasiewicz, wójt gminy Głusk.

Wójt podkreśla także, że wpływ na budowlany boom w gminie miała także pandemia. - Chodzi o lockdown - wyjaśnia wójt. - Wiele osób źle znosiło izolację. Ci, którzy wcześniej myśleli o własnym domu, szybciej podjęli decyzję o jego budowie. Na pewno taką izolację łatwiej jest znieść na własnej posesji z ogrodem, aniżeli w bloku.

Dane GUS wskazują, że mieszkańcy większości dużych miast masowo przeprowadzają się do otaczających je mniejszych miejscowości. Zamieniają wtedy zwykle mieszkanie w bloku lub w kamienicy na własny dom pod miastem.

– Ta tendencja, zwana suburbanizacją, to najsilniejszy dziś trend migracyjny w Polsce. W zdecydowanej większości polskich miast zmniejsza się przez to liczba mieszkańców. I często zachodzi to w szybkim tempie – wyjaśnia Jacek Krzemiński z portalu tuwartomieszkac.pl.

Dlaczego tak wiele osób (rocznie ok. 350) przeprowadza się do Głuska?

– Z pewnością naszym atutem jest coraz lepsza infrastruktura – tłumaczy Jacek Anasiewicz. – Mamy kanalizację, wodociąg, co roku powstają nowe drogi i - co warto podkreślić - sprawnie funkcjonującą komunikację z Lublinem.

Te atuty potwierdzają sami mieszkańcy.

– Mieszkam tu od urodzenia i od kilku lat widzę, jak wszystko się zmienia – mówi Henryk Kiryluk. – Wszędzie widać nowe domy, osiedla, a o polnych drogach, po których nie tak dawno jeździłem rowerem, to już dawno zapomniałem.

Ranking 30 miejscowości, do których najchętniej przeprowadzają się Polacy otwierają gminy: Czernica na Dolnym Śląsku (50,6), Stawiguda w woj. warmińsko-mazurskim (49,1), Wieliszew na Mazowszu (49,1), Kosakowo na Pomorzu (49,1) i Kleszczewo w Wielkopolsce (38).

Wśród miejsc, które Polacy najczęściej opuszczają nie ma ani jednego miasta lub gminy z woj. lubelskiego. W tym niechlubnym gronie znalazły się m.in.: miasto Lipsk na Podlasiu (-17,5), Kolno (-15,7) i Lelkowo w woj. warmińsko-mazurskim (-15) oraz miasto Krynki na Podlasiu (-14,5).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto