Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się obchodzić ze starymi dokumentami. Warsztaty w Archiwum Państwowym w Lublinie

Małgorzata Szlachetka
Warsztaty w Archiwum Państwowym w Lublinie
Warsztaty w Archiwum Państwowym w Lublinie Jacek Babicz
Archiwum Państwowe w Lublinie zaprasza na warsztaty, na których specjaliści nauczą lublinian, jak obchodzić się ze starymi dokumentami.

Pierwsze warsztaty z cyklu "Zostań rodzinnym archiwistą" są zaplanowane na 27 lutego w Archiwum Państwowym w Lublinie przy ul. Jezuickiej 13. Początek o godz. 16.30. Potem spotkania będą odbywać się cyklicznie, raz w miesiącu.

Idea warsztatów jest prosta: przekonać ludzi, że w ich domowych szufladach, szafach i na strychach mogą być cenne dokumenty i zdjęcia sprzed lat. I zamiast je wyrzucić, mogą je przynieść do archiwum, albo zabezpieczyć tak, aby się nie zniszczyły.

- Rodzinne zbiory zawsze mają swoją wartość, także wtedy, gdy minęło zbyt wiele czasu, abyśmy znali z imienia i nazwiska osoby ze starych zdjęć. Tym- czasem, jeśli takie rzeczy zostaną wyrzucone, to giną bezpowrotnie - mówi Agnieszka Konstankiewicz z Archiwum Państwowego w Lublinie.

W czasie bezpłatnych warsztatów uczestnicy będą mogli posłuchać praktycznych rad na temat prawidłowego przechowywania i sposobu konserwacji dokumentów.

- Na przykład sklejanie naderwanych dokumentów taśmą klejącą niszczy je. Starych zdjęć i dokumentów nie powinniśmy też wkładać do foliowych osłonek. Zwykła koperta także nie jest właściwa, musi być zrobiona z tzw. bezkwasowego papieru - wyjaśnia Agnieszka Konstankiewicz.

W czasie warsztatów archiwum pochwali się ciekawymi dokumentami, pochodzącymi z rodzinnych zbiorów. Na zdjęciu poniżej prezentujemy zdjęcia i świadectwo należące do Marii Gąsiorowskiej. Świadectwo z pieczęcią i fotografią, wystawione na Sorbonie, potwierdzało, że Maria Gąsiorowska mogła uczyć języka rosyjskiego oraz francuskiego. W jej papierach były także dwa inne świadectwa szkolne: jedno sporządzone w 1905 roku, a drugie późniejsze o rok.

Na bezpłatne warsztaty w Archiwum Państwowym w Lublinie można zapisać się na stronie: [email protected] i pod tel. 528 61 51.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto