Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak się mieszka w Polsce?

Dorota Krupińska
Dorota Krupińska
Region rolniczy, z dużym bezrobociem, z kiepskimi liniami kolejowymi, niedoinwestowany, taka jest Lubelszczyzna według ostatniego raportu Głównego Urzędu Statystycznego.

52 strony raportu, przebadanych kilkadziesiąt wskaźników, wniosek jeden. – Polska jest krajem bardzo zróżnicowanym – mówi Wiesław Łagodziński, rzecznik GUS. – Ten raport pokazuje nam jak żyjemy, jaki jest nasz kraj, jacy jesteśmy. Takie dane nie tylko przydadzą się nam obywatelom, ale i samorządom, instytucjom, biznesowi i światu nauki – tłumaczy Łagodziński.

Twórcy raportu brali pod uwagę bardzo wiele parametrów: poziom zagospodarowania terenu, ludność, długość życia, dzietność, migracje ludności, ilość osób aktywnych zawodowo, przeciętne wynagrodzenie, warunki mieszkaniowe i wiele innych.

Nie jest dobrze

Jak wypadamy? Nie najlepiej. Jesteśmy na 14 miejscu, na 16 jeśli chodzi o wskaźnik urbanizacji, na 12 z powodu bezrobocia. Gorzej jest w dolnośląskim i kujawsko-pomorskim, gdzie bezrobocie wynosi 9,1 procent, najgorzej w zachodniopomorskim, 9,6 procent. U nas – 8,8 procent.

Jesteśmy regionem rolniczym, mamy bardzo dużo użytków rolniczych. Wyprzedza nas jedynie mazowieckie i wielkopolskie. Mamy najwyższy odsetek ludzi pracujących w rolnictwie. Kiepsko wypadamy pod względem przemysłu i budownictwa (13 miejsce). Tylko 20,3 procent ludności pracuje w tych branżach. Inwestorzy omijają nas. Nie zarabiamy też najlepiej. Niższe od nas wynagrodzenie brutto mają tylko mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego, podkarpackiego i warmińsko-mazurskiego. Nie wydajemy wiele na towary i usługi konsumpcyjne, w sumie 810,70 zł miesięcznie na jedną osobę w gospodarstwie domowym. Za nami jest tylko świętokrzyskie, podkarpackie i podlaskie. Najwięcej wydają mieszkańcy Mazowsza 1147,27 zł. Nasze linie kolejowe są jednymi z najsłabszych. Kiepsko też wypadamy jeśli chodzi o bazę turystyczną, bo miejsc noclegowych jest 18 tysięcy. Za nami już tylko świętokrzyskie z liczbą 9,5 tysiąca i opolskie z 7,6. Dla porównania w małopolskim miejsc noclegowych jest 68 tysięcy. –Ale macie czyste powietrze, lubelskie fabryki nie trują, nieźle jest u was z czytelnictwem i korzystaniem z bibliotek – pociesza Łagodziński.

A jak jest w pozostałych regionach?

Na Podlasiu jest najczystsze powietrze i woda. Tam też mieszkańcy żyją najdłużej, bo mniej ich dotykają choroby cywilizacyjne. Najbardziej zatrute regiony to łódzkie i śląskie. Najwięcej zarabiają mieszkańcy Mazowsza. Największa urbanizacja i industrializacja jest na Śląsku. Wszelkie inwestycje turystyczno-wypoczynkowo-zdrowotne najlepiej lokować na Podlasiu, Bieszczadach i Warmii. Najmniejsze bezrobocie jest na Mazowszu.

dkz

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto