Jak robi się cebularza i czy Pałac Zamoyskich rzeczywiście jest taki piękny? Wzięliśmy pod lupę województwo lubelskie

Materiał informacyjny POLREGIO
Folklor, natura i dużo pysznego jedzenia – tak w dużym skrócie można opisać województwo lubelskie. Ten region Polski zachwyca i od lat przyciąga do siebie turystów z każdego zakątku kraju i świata. Sprawdź, co warto tam zobaczyć i jak sprawić, by wycieczka przebiegła szybko, sprawnie i przy okazji niedrogo.

Kulinarne uniesienia w województwie lubelskim

Województwo lubelskie, pod względem kulinarnym, ma bardzo wiele do zaoferowania. Najbardziej wymagające podniebienia znajdą tu całą masę pysznych dań, które są prawdziwą wizytówką regionu.

Zdecydowanie pozycją obowiązkową jest cebularz. To prawdziwy znak rozpoznawczy województwa. Jest to okrągły pszenny placek z cebulą. Do wyrobienia ciasta używa się mąki pszennej, masła i mleka. Nadzienie stanowi cebula pokrojona w kostkę i mak. Pomysłodawcami byli miejscowi Żydzi, którzy zaczęli wypiekać cebularza już w XIX wieku. Według wytycznych z tego okresu cebularz musi mieć 15-20 centymetrów średnicy i 1,5 centymetra grubości.

Od 2007 roku widnieje on na liście produktów tradycyjnych, a od 2014 jest chroniony prawem unijnym jako produkt regionalny. Cebularz jest tak ważny dla całego województwa, że w 2017 roku powstało poświęcone mu muzeum.

Odwiedzając ten region Polski, zdecydowanie trzeba skosztować także forszmaku. To niezwykle aromatyczna i gęsta zupa, w której znajdziemy kilka rodzajów mięsa: drób, boczek i szynkę. Nieodłącznym elementem dania są również warzywa: cebula, papryka, pomidory i kiszone ogórki.

Ważnym elementem kuchni lubelskiej jest kasza gryczana. To główny składnik m.in. piroga biłgorajskiego. Jest to ciasto drożdżowe z farszem, które składa się właśnie z kaszy, ale i ziemniaków, jajek, twarogu, smalcu ze skwarkami, śmietany i ziół. Po stężeniu piróg uzyskuje konsystencje pasztetu i jest bardzo popularną przystawką.

Będąc w Zamościu, po prostu trzeba spróbować tamtejszego specjału, czyli kaczki nadziewanej kaczką. Mięso jednego ptaka miesza się z suszonymi śliwkami, orzechami włoskimi i rodzynkami. Takim farszem, przyprawionym rozmarynem i majerankiem, napełnia się drugą kaczkę. Najczęściej podawana jest z ziemniakami lub, a jakże, kaszą gryczaną.

Jak tanio zwiedzić lubelskie?

Województwo lubelskie naprawdę warte jest odwiedzenia. Znajdziemy tam wiele atrakcji dla osób w każdym wieku. Jak najtaniej i najwygodniej zorganizować sobie taką wycieczkę? Okazuje się, że podróże po Polsce mogą być bardzo przyjemne, także dla naszego portfela. Z pomocą przychodzi bowiem POLREGIO. Przewoźnik ten ma w swojej ofercie niezwykle tanie bilety kolejowe. Jednym z nich jest Mini bilet turystyczny, który pozwala na nieograniczoną liczbę przejazdów pociągami REGIO po całym kraju już za 46,40 zł. W ofercie znajdziemy także bilet turystyczny za 56,70 zł. Będziemy mogli dzięki niemu skorzystać nie tylko ze składów pociągów REGIO, ale także innych przewoźników. Oba rodzaje biletów ważne są od piątku (godz. 18:00) do poniedziałku (godz. 6:00)

POLREGIO ma również w swojej ofercie specjalną promocję „TY i raz, dwa, trzy”. To idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią podróżować po Polsce z jedną, dwiema lub trzema osobami. Pierwsza osoba kupuje bilet w normalnej cenie (uwzględniając przysługujące jej ewentualnie zniżki). Dla wszystkich towarzyszy podróży cena jest z kolei niższa o 30 procent. To świetna okazja, jeśli chcemy podróżować z grupką przyjaciół lub rodziną tym samym pociągiem do tej samej stacji. Bilety kupione w ramach promocji „TY i raz, dwa, trzy” pozwalają na jazdę wszystkimi pociągami REGIO, oraz składami innych przewoźników regionalnych.

Bilety można kupić na wiele różnych sposobów: m.in. w kasach biletowych, u konduktora, w automacie biletowym, w naszym systemie sprzedaży biletów POLREGIO online (strona internetowa i aplikacja mobilna), jak również na stronach internetowych i przez aplikacje naszych Partnerów.

Pałac Zamoyskich

Znajduje się w zachodniej części Starego Miasta w Zamościu. Był siedzibą Jana Zamoyskiego, czyli założyciela miasta. Pierwsza budowa pałacu to lata 1579-1586. Przez wieki był przebudowywany i zmieniał swój styl. W 1660 roku, po pożarze, został odbudowany w stylu barokowym. W latach 1747-1751 nastąpiła kolejna zmiana architektoniczna, tym razem na styl późnobarokowy. Początek XIX wieku to kolejna modernizacja i przebudowanie na styl klasycystyczny. W 1831 roku pałac przebudowano na szpital wojskowy, a w latach 1918-2017 swoją siedzibę miały tu sądy. Przed budynkiem znajduje się imponujący dziedziniec, na środku którego stoi pomnik Jana Zamoyskiego na koniu.

Do Pałacu Zamoyskich możemy bez problemu dotrzeć dzięki POLREGIO. Wystarczy dostać się pociągiem na stację Zamość. Jest ona oddalona od pałacu o nieco ponad kilometr.

Muzeum Cebularza

O cebularzu i jego kultowym statusie pisaliśmy już wcześniej. To jedna z kulinarnych wizytówek województwa lubelskiego. Od 2017 roku w Lublinie funkcjonuje Regionalne Muzeum Cebularza, które przybliża historię tego kultowego dania. Podczas zwiedzania można poznać historię powstania cebularza, wszystkie związane z nim legendy i ciekawostki, a także samemu stworzyć taki kultowy placek z cebulowym farszem. Muzeum otwarte jest siedem dni w tygodniu. Możliwe jest zwiedzanie indywidualne i grupowe, dostępne są także pokazy w języku angielskim. Dzięki temu również zagraniczni goście będą mogli poznać sekret cebularza.

Jeśli chcemy dostać się do muzeum, korzystając z pociągów regionalnych, będziemy musieli dotrzeć do stacji Lublin Główny.

ZOO w Zamościu

Ogród zoologiczny powstał w 1918 roku i obecnie zajmuje powierzchnię niemal 14 hektarów. Na terenie ZOO mieszka ponad 2500 przedstawicieli przeszło 300 gatunków. Dodatkową atrakcją jest park linowy (czynny w różnych godzinach w okresie kwiecień-październik) oraz dmuchany zamek (w weekendy). ZOO w Zamościu to bardzo ważny punkt turystyczny. Jest to jedyne takie miejsce w województwie i jedno z nielicznych na wschodzie Polski.
Do ZOO w Zamościu bardzo łatwo się dostać korzystając z pociągów POLREGIO. Znajduje się bowiem niedaleko od stacji Zamość.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Pozycja obowiązkowa dla wszystkich miłośników samolotów, śmigłowców i wojska. Zostało otwarte w 2011 roku i bardzo szybko zyskało ogromną popularność wśród turystów. W pomieszczeniach muzeum znajdziemy całą masę eksponatów: mundury, sztandary, dokumenty, a także szereg innych ciekawostek. Największą gratką są jednak maszyny ustawione na świeżym powietrzu. Wśród zgromadzonych samolotów znajdziemy m.in. MiG-29, PZL-130 Orlik i Jak-23. Do niektórych z nich można nawet wsiąść. Goście muzeum mogą zasiąść za sterami m.in. samolotu Jak-40 i śmigłowca Mi-6. Oprócz tego znajdziemy tam całą masę innych latających maszyn, stacji radiolokacyjnych, zestawów rakietowych, artylerii i pojazdów specjalnych.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie można odwiedzać przez cały rok. Obowiązuje podział na sezon letni (kwiecień-wrzesień) oraz zimowy (październik-marzec). Różnią się one dniami i godzinami otwarcia.

Aby dostać się do muzeum, możemy skorzystać z pociągów POLREGIO. W takim wypadku naszym celem będzie stacja Dęblin.

Magiczne ogrody

To pierwszy w Polsce rodzinny park tematyczny powstały na podstawie autorskiej baśni. Mieści się w Janowcu niedaleko Puław. Na 18 hektarach znajdziemy zjeżdżalnie, karuzele, huśtawki, tunele, tratwy i kolejkę. A to wszystko utrzymane w baśniowym klimacie przepełnionym magią. Dom Czarodzieja, Ogród Wróżek, Kwiatowa Dolina, Marchewkowe Pole, Smocze Gniazdo czy Krasnoludzki Gród – to tylko niektóre z baśniowych krain, które można tam odwiedzić. Każda zachwyca niezwykłą atmosferą pobudzającą wyobraźnię u najmłodszych, a rodzicom pozwala znów przenieść się do czasów dzieciństwa.

Jeśli chcemy dostać się do Magicznych Ogrodów dzięki pociągom regionalnym, najlepiej będzie dostać się na stację Puławy Miasto. Tam istnieje możliwość przesiąść się do komunikacji miejskiej i dotarcie do tego niezwykłego parku rozrywki.

Jak warto podróżować po Polsce?

Wakacje w Polsce mogą być przygodą życia. Nie trzeba lecieć na drugi koniec świata, żeby zobaczyć miejsca zapierające dech w piersiach. Warto też zadbać o to, żeby podróżowanie było szybkie, bezpieczne i tanie. A to umożliwia jazda pociągiem regionalnym. Jadąc pociągiem, możemy rozkoszować się podróżą bez stresu związanego z prowadzeniem samochodu. Mamy pewność, że pociąg nie utknie w korku, nie musimy planować przerw w podróży na odpoczynek, jedzenie czy wizytę w toalecie.

Jak robi się cebularza i czy Pałac Zamoyskich rzeczywiście jest taki piękny? Wzięliśmy pod lupę województwo lubelskie

Przewagą pociągu nad samochodem jest także to, że ten pierwszy jest zdecydowanie bardziej przyjazny dla środowiska. No i nie bez znaczenia jest także aspekt finansowy. Tanie bilety kolejowe oferowane przez POLREGIO to tanie podróżowanie po Polsce. Dzięki szerokiej siatce połączeń jesteśmy w stanie dotrzeć praktycznie wszędzie, a każdy zakątek kraju jest dosłownie na wyciągnięcie ręki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Jak robi się cebularza i czy Pałac Zamoyskich rzeczywiście jest taki piękny? Wzięliśmy pod lupę województwo lubelskie - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto