Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak prawidłowo nałożyć kask rowerowy. Poradnik

freelancer
freelancer
Samo nałożenie kasku rowerowego to nie wszystko. Aby w razie nieszczęścia spełnił swą rolę, należy spełnić kilka warunków.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Zwracając uwagę osoby używające kasku podczas jazdy na rowerze, czasem można zaobserwować jeden z poniższych obrazków:

– kask nie zapięty;
– zapięcie kasku wyraźnie luźno zwisa;
– kask założony krzywo, bądź przesunięty na potylicę;
– podczas gwałtownego ruchu głową kask zmienia pozycję.

Powyżej opisane błędy najczęściej można zauważyć u dzieci, którym rodzice nałożyli kask rowerowy na głowę – bez zapoznania się z elementarnymi zasadami korzystania z tego wynalazku. Tymczasem źle założony kask rowerowy nie tylko nie chroni przed urazami, ale wręcz może doprowadzić do wystąpienia urazów, które w przypadku jego braku nie wystąpiłyby w ogóle. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do uszkodzenia kręgów szyjnych lub zadzierzgnięcia krtani.

Zakup kasku

W tym celu najlepiej wybrać się do sklepu sportowego lub rowerowego i skorzystać z fachowej pomocy. Podczas przymiarki należy pamiętać, że kask ma przylegać do głowy, nie powodując jednakże uczucia dyskomfortu. W wypadku decyzji o zakupie kasku nie posiadającego regulacji obwodu, trzeba się upewnić, że kupuje się odpowiedni rozmiar – kask nie może być ani za duży ani za mały. Marka kasku ma w praktyce drugorzędne znaczenie i głównie przekłada się na cenę oraz ilość otworów i kosmetyczną jakość wykonania. Materiał stanowiący podstawowy budulec w wypadku typowych kasków jest ten sam. W szczególnych przypadkach może się okazać, że żaden kask danego producenta nie jest wystarczająco wygodny; ma to związek ze stosowanym w procesie produkcyjnym modelem głowy. Wtedy należy po prostu rozejrzeć się za kaskami innej marki.

Jak prawidłowo założyć kask rowerowy

Kask musi osłaniać czoło, oznacza to, że przednia krawędź powinna znajdować się około centymetra lub dwóch nad łukiem brwiowym, część tylna powinna być mniej więcej na wysokości przedniej. Kask zsunięty do tyłu, co możemy często zaobserwować u dzieci (coś takiego możemy też ujrzeć w... jednej z reklam telewizyjnych), jest całkowicie niedopuszczalny. Kolejnym etapem jest staranne dopasowanie długości pasków zapięcia i regulacja obwodu (o ile jest). Wszystkie paski muszą być dobrze dociągnięte, tak aby z jednej strony nie było luzów, z drugiej aby nie powodowały uczucia dyskomfortu. Kask po prawidłowym nałożeniu musi pozostawać na głowie nieruchomo, aby w razie potrzeby spełnił swoją funkcję ochronną. Aby sprawdzić, czy tak jest najlepiej mocno potrząsnąć głową i spróbować przesunąć kask dłonią.

W razie potrzeby w internecie można odnaleźć wiele poradników odnośnie prawidłowego użytkowania kasków rowerowych; od artykułów na portalach rowerowych, po filmy instruktażowe na You Tube.

Jedyną dopuszczalną pozycję kasku rowerowego na głowie obrazuje załączona ilustracja.

Ważne:

  • Typowy kask rowerowy został zaprojektowany tak, aby amortyzując siłę uderzenia, rozpaść się. Z tego powodu nawet w wypadku słabszego uderzenia, po którym kask pozostaje cały, należy wymienić go na nowy.
  • Typowe kaski rowerowe zostały zaprojektowane do ochrony przed zdarzeniami przy stosunkowo niewielkich prędkościach, 20 – 30 km/h (zależnie od źródła). Nie projektuje się ich dla ochrony w wypadkach komunikacyjnych.
  • Kask rowerowy nie jest cudownym remedium, ani doskonałym środkiem zabezpieczającym. Za przestrogę niech służy choćby wypadek belgijskiego kolarza Woutera Weylandta podczas Giro d`Italia w 2011, który zmarł krótko potem na skutek odniesionych obrażeń głowy, odniesionych pomimo założonego kasku.
od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto