Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak oszczędzać na ogrzewaniu? Wyziębione mieszkanie grozi wysokimi rachunkami

Redakcja
pixabay.com
Blisko 920 zł statystyczna polska rodzina wydaje na utrzymanie domu - wynika z szacunków firmy doradczej HRE Investments. Ponad połowę kosztów stanowią opłaty za ogrzewanie.

Rozpoczęcie „sezonu grzewczego” uzależnione jest od pogody. Jeśli temperatura na dworze spada poniżej 12 stopni Celsjusza to systemy automatycznie włączają ogrzewanie.

Po ostatniej fali ciepła ogrzewanie ponownie zostało wyłączone. Kiedy znów się pojawi warto pamiętać, jak oszczędzać pieniądze i środowisko.

Termostat nie gryzie

Za pomocą regulatora przy grzejniku można dopasować temperaturę w pomieszczeniu do swoich preferencji. W sypialni można utrzymać niższą temperaturę, nawet 18 stopni C. W pokoju dziennym wystarczy temperatura 20-21 stopni, z kolei w łazience powinna być najwyższa, bo 24 stopni. - Wychodząc z domu należy zmniejszać temperaturę. Jednak warto pamiętać, żeby nie wyziębiać pomieszczeń całkowicie, ponieważ ponowne nagrzanie ścian będzie kosztowało więcej, niż utrzymanie stałej, optymalnej temperatury - wyjaśnia Teresa Stępniak-Romanek, rzeczniczka LPEC.

Sprawdź żeberka

Zanim nadejdą chłody warto sprawdzić, czy kaloryfer działa poprawnie. Jeżeli nie, należy go odpowietrzyć. Jeśli robimy remont mieszkania i malujemy kaloryfer, to używajmy specjalnej farby do kaloryferów, która przepuszcza ciepło. Natomiast po zakończeniu remontu warto pamiętać, żeby nie zasłaniać kaloryferów zasłonami, meblami oraz innymi elementami dekoracyjnymi. Dzięki temu ciepło będzie kierowane do wewnątrz mieszkania.

Wietrz z głową

Mieszkanie należy wietrzyć krótko i intensywnie. Przed otwarciem okna warto przykręcić kaloryfer, otworzyć szeroko okno i pozostawić je tak na 10-15 minut. Grzejnik należy odkręcić po zamknięciu okien. LPEC przestrzega: najczęstszą przyczyną utraty ciepła są stare, nieszczelne okna. Jeśli szyby są popękane i wieje spomiędzy listw, to warto pomyśleć o ich wymianie.

Tu ciepło ucieka najczęściej

Na klatkach schodowych, korytarzach, w piwnicach i na poddaszach warto utrzymywać okna w zamknięciu. Ciepło, za które płacą wszyscy mieszkańcy budynku, może uciekać przez nieszczelności w miejscach wspólnych. W razie wątpliwości warto zwrócić uwagę administracji budynku.

Inwestycja w ciepło

Działaniem znacznie podnoszącym efektywność ogrzewania jest termomodernizacja budynku. - Ocieplone ściany nie przepuszczają ciepła na zewnątrz bloku, dzięki czemu zużycie ciepła maleje - podkreśla Teresa Stępniak-Romanek.

W ten sposób można zaoszczędzić ciepło nie tylko w mieszkaniu, ale też w częściach wspólnych.

Rozwaga znaczy oszczędności

Dbanie o urządzenia grzewcze, szczelność mieszkania, dobre nawyki i inwestycje w docieplenie mieszkania mogą przełożyć się na 15 lub nawet 30-procentowe oszczędności. Jednak z szacunków HRE Investments wynika, że w 2018 r. przeciętne wydatki gospodarstw domowych na utrzymanie domu spadły o ok. 6 proc. Według ekspertów, kluczem do zrozumienia tego fenomenu są łagodne zimy.

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto