Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

IX LO im. M. Kopernika wzięło udział w projekcie „Bezpieczna e-szkoła”

Gabin
Gabin
Uczniowie klas pierwszych (I b, I c, I e) IX  Liceum ...
Uczniowie klas pierwszych (I b, I c, I e) IX Liceum ... archiwum
Uczniowie klas pierwszych (I b, I c, I e) IX Liceum Ogólnokształcącego im. M. Kopernika w Lublinie, wzięli udział w projekcie organizowanym przez Fundację ,,5Medium'' pt. „Bezpieczna e-szkoła”.

Czym jest projekt ,,Bezpieczna e-szkoła''?

„Bezpieczna e-szkoła” to trzecia już edycja projektu, którego celem jest aktywizacja młodych ludzi do podejmowania inicjatyw kulturalnych na rzecz lokalnej społeczności, poprzez podniesienie ich kompetencji w zakresie świadomego, bezpiecznego, krytycznego i twórczego korzystania z medium, jakim jest Internet. „Bezpieczna e-szkoła” jest również programem wsparcia rodziców, wychowawców i nauczycieli w tak trudnym procesie, jakim jest wychowanie i kształcenie pokolenia dzieci i młodzieży, które urodziły się w czasach wszechobecnych technologii komunikacyjno-informatycznych.

W okresie od sierpnia do października 2014 r. do projektu zostało zakwalifikowanych 15 placówek z Lublina. W każdej placówce zostało przeszkolonych 25-30 uczniów, których zadaniem była realizacja własnego działania pod okiem nauczyciela oraz wolontariusza z ramienia Fundacji.

Projekt skierowany jest do młodzieży w wieku gimnazjalnym i licealnym.
Młodzież wzięła udział w 6-godzinnych warsztatach tematycznych oraz 3-godzinnych warsztatach z zarządzania projektem.

Tematyka warsztatów obejmowała:
a) Bezpieczeństwo w Internecie
W trakcie warsztatów omawiane były szkodliwe treści, na jakie może natknąć się młodzież surfująca po Internecie. Główny nacisk położony został na serwisy społecznościowe oraz tworzenie własnego wizerunku w sieci. Przedstawione zostały formy cyberbullyingu; narzędzia typu elektronicznego wykorzystywane do prześladowań. Ukazane zostały również konsekwencje napastowania w sieci.
b) Zarządzanie projektem
Na szkoleniu zostały przedstawione kolejne etapy realizacji projektu oraz wyłoniono liderów grup.
Grupa, pod opieką koordynatora-wolontariusza, w ciągu miesiąca opracowywała i realizowała własny mikro-projekt, na którego realizację otrzymała grant w wysokości do 150 zł.
Podsumowaniem projektu będzie wydana publikacja, w której znajdą się najlepsze działania oraz gala finałowa w ACK UMCS „Chatka Żaka” z zaproszonymi gośćmi m.in. grupą No Potatoes. Odbędzie się również prezentacja wszystkich zakwalifikowanych szkół.
Projekt „Bezpieczna e-szkoła” zrealizowano przy pomocy finansowej Miasta Lublin.

Jak wyglądała praca uczniów IX LO?
Na początku grupa podzieliła się zadaniami między wszystkich członków projektu. W ten sposób powstały poszczególne podgrupy zadaniowe odpowiedzialne za:
- scenariusz do filmu oraz pytania do sondy,
- sprzęt (mikrofon, kamera - do nakręcenia sondy, rzutnik - do projekcji finałowej), nakręcenie filmu oraz montaż,
- promocję projektu (plakaty, radio, gazety, social media),
- budżet i zarządzanie funduszem grupy
Zaraz po tym młodzież zabrała się do pracy. We wszystkich działaniach grupie pomagał, motywował i wspierał koordynator Paweł. W ten sposób powstał film, ukazujący niebezpieczeństwa na jakie młody człowiek może natknąć się w Internecie oraz sonda, w której udział wzięli mieszkańcy Lublina. W rolę aktorów do scen tematycznych wcieliła się większa część grupy.
Publiczne przedstawienie rezultatów i projekcja filmu odbędzie się w ostatnich dniach listopada 2014 roku, w kilku miejscach wybranych przez uczniów tj.: IX Liceum Ogólnokształcące, placówki kulturalne, wybrane licea i gimnazja w Lublinie i okolicach.

Nasze opinie na temat projektu:
Rafał: ,,fajny projekt, który może wiele nauczyć i ostrzega widzów przed niebezpieczeństwami w necie.’’
Klaudia: ,,Dzięki projektowi można się dowiedzieć, jakich niebezpieczeństw możemy się spodziewać w Internecie i jak ich unikać. Przy okazji uczymy się współpracy i odpowiedzialności za wyznaczone zadania.’’
Ania: ,,No, projekt bardzo fajny, może uświadomić ludzi jakie niebezpieczeństwa są w sieci.’’
Gosia: ,,Projekt motywuje do pracy i uświadamia o niebezpieczeństwach w Internecie, w grupie jest bardzo przyjemna atmosfera i dobrze się pracuje.’’
Kuba: ,,Atmosfera w grupie jest jak najbardziej pozytywna. Chociaż praca z tak pozytywnie zakręconymi ludźmi nie jest łatwa, to mimo wszystko uczy organizacji i współpracy.’’

Gabriela Nowomińska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto