Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Iskra Pamięci”. Orzeł ułożony ze zniczy za ofiary Katynia pojawi się w Warszawie i Zamościu

redakcja
Ponad dwadzieścia tysięcy zniczy zapłonie w sobotę 14 września na placu Piłsudskiego w Warszawie i na rynku w Zamościu. PGNiG wspomina zamordowanych w Katyniu. Wydarzenie, które ma wiadomością dla całego świata, odbywa się pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy.

W Warszawie, na placu Piłsudskiego, powstanie ogromny orzeł ułożony z dwudziestu tysięcy zniczy. Kolejne dwa tysiące znajdą się na rynku w Zamościu. W sumie „Iskier Pamięci” będzie tyle, ilu Polaków pomordowanych zostało w lesie Katyńskim. Przypomnijmy, że w 1940 roku doszło tam do zbrodni wojennej. Sowieci rozstrzelali polskich oficerów, a także część inteligencji.

Znicze, które pojawią się 14 września w dwóch miastach, zostaną ułożone w kształt orła wojskowego odnosząc się do symbolu umieszczonego na mundurach wojskowych poległych w Katyniu. - Chcemy przypominać o zamordowanych Polakach, którym należy się hołd i ogromny szacunek za ich poświęcenie dla wolnej Polski – powiedział Piotr Woźniak, prezes PGNiG. – Chcemy uhonorować wszystkich, którzy oddali życie za suwerenną Polskę – dodał.

Iskra z Warszawy

- Wrzesień przypomina Polakom i światu, że sprawcami największego w dziejach nieszczęścia, jakim była II wojna światowa, były dwa państwa zarządzane przez reżimy totalitarne, III Rzesza niemiecka i Rosja sowiecka. Musimy pamiętać o ofiarach tamtych czasów - powiedział prof. Jan Żaryn, który również zaangażował się w akcję „Iskra Pamięci”.

W Warszawie wydarzenie, nad którym patronat objął prezydent Andrzej Duda, rozpocznie się o godzinie 14 i potrwa do wieczora. Na placu Piłsudskiego odbywać się będą wykłady na temat historii związanych z Katyniem. Wystąpi zespół Panny Wyklęte oraz Orkiestra Wojskowa, a ze sceny usłyszymy także fragmenty listów wywiezionych żołnierzy do rodzin. Przez cały czas wydarzenia będzie można również oddawać krew.

PGNiG przygotuje znicze dla mieszkańców, którzy przyjdą na plac Piłsudskiego. Każdy będzie mógł bezpłatnie zapalić „Iskierkę Pamięci”, która wieczorem zostanie ułożona w kształt orła. Po zachodzie słońca spodziewane są także przemówienia zaproszonych gości.

Iskra z Zamościa

- Szukaliśmy miasta korespondującego z wydarzeniami, które działy się w 1939 roku na wschodnie. Ze względów historycznych i logistycznych wybór padł na Zamość. Tam we wrześniu 1939 wkroczyły wojska Niemieckie, a potem Sowieckie – tłumaczy Zbigniew Chmiel, prezes fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. - Mamy nadzieję, że w przyszłych latach uda nam się rozszerzyć tę formułę, np. na wszystkie miasta wojewódzkie – dodał.

Na rynku Wielkim w Zamościu ułożonych zostanie dwa tysiące zniczy. Tam również przewidziano całodzienne wydarzenie. W programie m.in. recytowanie listów rodzin katyńskich oraz występ zespołu Wileńszczyzna.

Wydarzenie odbywa się w ramach projektu „Rachunek Wdzięczności”. Od trzech lat Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo wspiera osoby poszkodowane w latach 1939-1989. W ramach działalności projektu spółka oferuje m.in. dopłaty do rachunków za gaz Powstańców Warszawskich oraz górnikom poszkodowanym w 1981 roku w Kopalni „Wujek” oraz ich rodzinom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: „Iskra Pamięci”. Orzeł ułożony ze zniczy za ofiary Katynia pojawi się w Warszawie i Zamościu - Portal i.pl

Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto