Inauguracja roku akademickiego KUL połączona z nadaniem tytułu doktora honoris causa KUL kard. Kurtowi Kochowi

Klaudia Olender
Klaudia Olender
Tradycyjna inauguracja roku akademickiego na KUL, odbywająca się co roku w trzecią niedzielę października, została przeniesiona na piątek i połączona z wcześniej zaplanowaną uroczystością wręczenia kard. Kochowi dyplomu doktora honoris causa KUL. Wszystko ze względów bezpieczeństwa i wprowadzenia obowiązujących od soboty nowych obostrzeń, związane z przeciwdziałaniem COVID-19.

Uroczystość inauguracyjna, połączona z wręczeniem dyplomu doktora honoris causa KUL odbyła się hybrydowo.

Zainteresowani uczestnictwem w tym ważnym wydarzeniu mogli obejrzeć transmisję na stronie uczelni, bo stacjonarnie, ze względu na panujące obostrzenia pojawili się tylko nieliczni goście. A wśród nich m.in. związani z uczelnią dostojnicy kościelni, rektorzy lubelskich uczelni, przedstawiciele władz samorządowych i wojewódzkich, pracowników uczelni i sześciu studentów pierwszego roku, którzy przystąpili do symbolicznego ślubowania w imieniu wszystkich nowo przyjętych żaków.

Nie było nagród, odczytywania listów, uroczystość miała formę skróconą.

Podczas przemówienia inauguracyjnego ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor KUL zwrócił uwagę na współczesne miejsce katolickiej uczelni w świecie nauki i szkolnictwa wyższego. - Uniwersytet, zwłaszcza o profilu katolickim, staje się szansą na przeprowadzenie humanizacji stechnicyzowanego społeczeństwa i uratowanie cywilizacji, w której centrum stoi człowiek i jego wyższe potrzeby, określane ogólnie mianem kultury, a nie tylko rozwój techniczny i dochód finansowy. W takim właśnie sposób pragniemy postrzegać nasz uniwersytet jako uczelnię przede wszystkim humanistyczną wierną idei bezinteresownego i uczciwego poszukiwania prawdy, troszczącą się o przekazanie młodemu pokoleniu polaków zdrowej tradycji chrześcijańskiej zgodnie z dewizą służby „Deo et Patria” – Bogu i Ojczyźnie – podkreślał w swoim przemówieniu rektor KUL. - Pragniemy by KUL był uczelnią nowoczesną, ale opartą na tradycji, uczelnią przodującą w rankingach naukowych, ale równocześnie mającą swój wyrazisty charakter do którego zobowiązuje nas przydomek katolicki – dodał.

Po symbolicznej immatrykulacji przedstawicieli studentów pierwszego roku, odbyła się uroczystość nadania tytułu doktora honoris causa szwajcarskiemu kard. Kurtowi Kochowi, przewodniczącemu Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan.

- Jest to postać wybitna dla nauki i równie wybitna dla życia kościelnego. Stąd decyzja senatu KUL o nadaniu ks. kardynałowi tej najwyższej uczelnianej dystynkcji – tłumaczył ks. prof. Przemysław Kantyka, dziekan wydziału teologii KUL.

Kardynał Kurt Koch przez wiele lat był naukowcem, profesorem akademickim, dziekanem wydziału teologii Uniwersytetu w Lucernie, wykładał tam m.in. dogmatykę, liturgikę, teologię ekumeniczną. Swoje naukowe i teologiczne zainteresowania skupia przede wszystkim na eklezjologii. W 1995 r. został nominowany przez papieża Jana Pawła II biskupem Bazylei, 7 lat później został powołany w skład Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan, z kolei kilka lat później papież Benedykt XVI mianował go przewodniczącym tej rady i kardynałem.

Okolicznościową laudację ku czci kard. Kocha wygłosił bp Krzysztof Nitkiewicz.

- Twórczo rozwijana myśl teologiczna kardynała wpierw jako profesora, następnie biskupa Bazylei i wreszcie prefekta kongregacji kurii rzymskiej stanowi stały wkład w dorobek teologii kościoła katolickiego, co sprawia, że zajmuje ks. kard. poczesne miejsce wśród teologów XX i XXI wieku – podkreślał ks. prof. Kalinowski.

Kardynał Koch został 108. doktorem honoris causa KUL. Do tej pory ten tytuł otrzymali m.in.: Jan Paweł II, kard. Stefan Wyszyński, Czesław Miłosz, Zbigniew Brzeziński, Helmut Kohl.

W związku z nowymi obostrzeniami sanitarnymi, związanymi epidemią COVID-19, od soboty zajęcia na KUL, z wyjątkiem tych praktycznych będą prowadzone w trybie online do odwołania.

Jesienny sojusznik Polaków. Dynia!

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie