Wybierz region

Wybierz miasto

  Chasydzkie powroty". Prezentacja albumu fotograficznego Agnieszki Traczewskiej

  Ośrodek Brama Grodzka - Teatr NN
  Lublin, ul. Grodzka/21, +48 81 532 58 67

  18:00 Środa, 27 czerwca

  • Brak informacji o cenie

  Spotkanie z autorką oraz chasydami bobowskimi: Naomi i Davidem Singerami.
  „Starałam się zrozumieć, jak wyglądały stulecia wspołistnienia Żydow i Polakow na ziemi, ktorą doskonale znałam” – napisała Agnieszka Traczewska we wstępie do albumu fotograficznego, ukazującego pielgrzymki chasydow do grobow cadykow. Ten świat ortodoksyjnych, tradycyjnie ubranych mężczyzn i pobożnych kobiet nie jest na co dzień dostępny dla postronnych obserwatorow. Autorce udało się uchylić zasłonę tajemnicy i wraz z nimi podrożować szlakiem tradycji religijnych dawnych sztetl.

  Album "Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych" to kolekcja znakomitych artystycznie fotografii ukazujących chasydow z całego świata, wędrujących do grobow swych duchowych mistrzow. Zgodnie tradycją, co rok, w „jorzeit”, czyli w rocznicę śmierci, dusze cadykow zstępują na ziemię, by wysłuchać ludzkich prośb, przybliżyć je Bogu i wstawić się o błogosławieństwo dla wiernych. Agnieszka Traczewska, dzięki pasji i wieloletniej pracy oraz wbrew chasydzkiemu zwyczajowi uzyskała dostęp do świata zwykle niedostępnego obcym. Jej fotografie mają walor historyczny, lecz przede wszystkim są intymnym portretem ludzi przeżywających tajemnicę wiary. Kadry z Lelowa, Łańcuta, Nowego Sącza, Radoszyc czy Sieniawy odsłaniają wizerunek świata, ktory zdołał ocaleć, choć miał na zawsze zniknąć z powierzchni ziemi. Nastrojowym zdjęciom towarzyszą artykuły prof. Marcina Wodzińskiego i prof. Jonathana Webbera oraz refleksje bohaterow fotografii, m.in. Davida Singera, Mordechaja Wolhendlera i Yaakova Lemmera.

  Imprezy i Wydarzenia pochodzą z bazy danych Coigdzie.pl Sp. z o.o.

  Zgłoś wydarzenie do moderacji

  Ilość znaków do wykorzystania: 140

  Komentarze (0)

  Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w Polityce Prywatności. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

  Zaloguj się / Zarejestruj się!

  Brak komentarzy. Możesz być pierwszy!

  Pamiętasz, jak się mieszkało w PRL-u? [QUIZ]