Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Imagine Cup: Poznańscy studenci to informatyczna potęga

Marcin Kostaszuk
Członkowie zespołu Demoscene Spirit: z lewej Marek Banaszak, z prawej Łukasz Michniewicz, w głębi ich opiekun Tomasz Gdala. Ich dzieło to Trident: system kontroli wałów przeciwpowodziowych
Członkowie zespołu Demoscene Spirit: z lewej Marek Banaszak, z prawej Łukasz Michniewicz, w głębi ich opiekun Tomasz Gdala. Ich dzieło to Trident: system kontroli wałów przeciwpowodziowych Marek Zakrzewski
Gdyby gracze Lecha byli tak dobrzy jak studenci informatyki z naszego miasta, to na Euro 2012 mielibyśmy połowę kadry z Poznania. Na tegoroczną światową olimpiadę informatyczną Imagine Cup pojedzie bowiem do USA aż dziewięciu komputerowych wynalazców ze stolicy Wielkopolski.

Poznańskie uczelnie reprezentują trzy z pięciu polskich ekip. Dwaj finaliści są z UAM, a ich prace powstały pod okiem tego samego opiekuna, Tomasza Gdali z Wydziału Matematyki i Informatyki. Drużyna Cellardoor (Aleksandra Łukasiak, Rafał Szekalski, Oskar Szulc i Krzysztof Żarczyński) zaprezentuje grę komputerową "The Book of Elm", będącą w istocie interaktywną… książką.

W kategorii "Interoperacyjność" od razu na podium (awansowały tylko trzy drużyny z całego świata) wskoczyli Demoscene Spirit (Łukasz Michniewicz, Szymon Majewski, Magdalena Dudarska i Marek Banaszak), którzy zaprojektowali system wczesnego ostrzegania przeciwpowodziowego, w czasie rzeczywistym diagnozujący stan wałów i symulujący możliwe scenariusze rozwoju wydarzeń w czasie katastrof żywiołowych.

- Wykorzystaliśmy czujniki, używane dotąd głównie w rolnictwie. Wystarczy je wkręcić do środka wału, by na bieżąco analizować stopień jego namoknięcia. Dzięki temu wiedzielibyśmy, w którym miejscu rzeka je przerwie i jakie będą skutki - mówi Łukasz Michniewicz z Demoscene Spirit, który już po raz trzeci będzie uczestnikiem Imagine Cup.

Czytaj także: Dwie poznańskie drużyny w polskim finale Imagine Cup

Ostatnim poznańskim reprezentantem w Nowym Jorku będzie Błażej Matuszyk z Politechniki Poznańskiej (kategoria: "Technologie Informatyczne"), który napisał program wspomagający proces przyznawania… grantów. Pozostali reprezentanci Polski to drużyny CodeRaiders
z Politechniki Łódzkiej (system medyczny, tworzący społeczność… krwiodawców) oraz WCY_TEAM z Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, który zaprezentował COP4CE - narzędzie koordynujące akcje policji i sił ratunkowych.

W imprezie organizowanej przez Microsoft co roku startuje kilkaset tysięcy studentów informatyki z całego świata. To prawdziwe igrzyska - kilkadziesiąt kategorii, ceremonie otwarcia i zamknięcia, wieloetapowe eliminacje przed jurorami. Wygrywają ci, którzy wpadną na najciekawszy pomysł, który zrealizują przy użyciu technik informatycznych.

- Podobne konkursy organizowane są także dla firm. Prace studentów są jednak na znacznie wyższym poziomie, bo konkurencja jest ogromna - mówi szef polskiego jury Tadeusz Golonka, współtwórca firmy CDN i międzynarodowy ekspert informatyczny. Zwraca on też uwagę, że nasza informatyczna reprezentacja będzie bardzo zauważalna: więcej ekip ma w finałach jedynie Brazylia.

Finały Imagine Cup odbędą się w pierwszej połowie lipca w Nowym Jorku.

Czytaj także: Poznaniacy elitą w olimpiadzie geniuszy

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto