MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ile zarabia radny? Wysokość diet w gminach może zaskoczyć. Nieobecność na sesji wiąże się w potrąceniami

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Radni nie są pracownikami gminy na etacie, jednak za swoją pracę dostają pieniądze - diety. Stawka może być zróżnicowana, przy czym maksymalna wysokość diety radnego w gminie jest regulowana przez prawo. Radny więcej dostanie na konto, jeśli będzie pełnić dodatkową funkcję, ale może też stracić część pieniędzy za nieobecność na sesji rady.

Spis treści

Na czele gminy stoi wójt, ale nie decyduje sam. Podejmowaniem uchwał zajmuje się rada gminy. To radni wybierani przez mieszkańców danego terenu w wyborach samorządowych mają decydujący głos m.in. w sprawie podatków i lokalnych opłat. Mogą je ustalać w granicach określonych w odrębnych ustawach. Mają dbać o sprawy mieszkańców, być ich przedstawicielami i łącznikami z urzędem.

Jakie obowiązki ma radny gminy?

Z artykułu 23 ustawy o samorządzie gminnym wynika, że Radny utrzymuje stałą więź z mieszkańcami oraz ich organizacjami, a w szczególności przyjmuje zgłaszane przez mieszkańców gminy postulaty i przedstawia je organom gminy do rozpatrzenia, nie jest jednak związany instrukcjami wyborców.

Radnemu przysługuje jedna dieta bez względu na liczbę pełnionych funkcji. W przypadku zbiegu pełnienia funkcji, radny ma prawo do diety w wyższej wy
Radnemu przysługuje jedna dieta bez względu na liczbę pełnionych funkcji. W przypadku zbiegu pełnienia funkcji, radny ma prawo do diety w wyższej wysokości. pixabay.com, AGW/canva

Do zadań rady gminy należy m.in.:

 • uchwalanie budżetu gminy,
 • uchwalanie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
 • podejmowanie uchwał w sprawach podatków i opłat.

Maksymalna wysokość diety radnego

Radni spotykają się podczas sesji rady gminy oraz podczas pracy w komisjach i za tę pracę przysługuje im określona dieta. Radni określają ja sami, jednak mają określone ramy. Maksymalna wysokość diety radnego jest powiązana z liczbą mieszkańców gminy.

Wysokość diet, które przysługują poszczególnemu radnemu gminy, nie może przekroczyć w ciągu miesiąca w sumie 2,4-krotności kwoty bazowej. Kwota bazowa jest określana w ustawie budżetowej.

Jak podaje serwis gofin.pl, w 2024 r. kwotę bazową dla osób, które zajmują kierownicze stanowiska państwowe na podstawie przepisów ustawy o kształtowaniu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej oraz o zmianie niektórych ustaw, ustala się w wysokości 1.789,42 zł. W ten sposób łatwo wyliczyć, że w 2024 r. maksymalna wysokość diet, które przysługują radnemu gminy, wynosi 4.294,61 zł (łącznie w ciągu miesiąca).

Wysokość maksymalna diety jest powiązana z liczbą mieszkańców w gminie:

 • powyżej 100 tys. mieszkańców - 4.294,61 zł, maksymalna wysokość diety
 • od 15 tys. do 100 tys. mieszkańców - 75 proc. maksymalnej wysokości diety, zatem 3.220,96 zł
 • poniżej 15 tys. mieszkańców - 50 proc. maksymalnej wysokości diety, czyli 2.147,31 zł

Ile „zarabia” radny w gminie wiejskiej? Wysokość diet

W uchwałach rad gmin znajdziemy stawki diet dla radnych z uwzględnieniem pełnionych przez nich dodatkowych funkcji, np. przewodniczącego i wice.

Pierwszy z przykładów pochodzi z województwa kujawsko-pomorskiego. Uchwała Rady Gminy Chrostkowo z 12 grudnia 2023 r. mówi o tym, że ustalono tu wysokość miesięcznej diety zryczałtowanej przysługującej radnemu w zależności od pełnionej funkcji — dla:

 • Przewodniczącego Rady Gminy w wysokości - 1500 zł,
 • Wiceprzewodniczącego Rady Gminy w wysokości - 850 zł.
 • Przewodniczącego Komisji Rady Gminy w wysokości - 680 zł,
 • radnego Rady Gminy, nie pełniącego funkcji wymienionych wyżej, w wysokości - 580 zł.

Kolejnego przykładu szukamy w województwie lubuskim. Gmina Bogdaniec 28 stycznia 2022 r. przyjęła uchwałę, z której wynikają następujące diety dla radnych:

 • radnego pełniącego funkcję przewodniczącego rady w wysokości – 2.100 zł
 • radnego pełniącego funkcję wiceprzewodniczącego rady lub pełniącego funkcję przewodniczącego komisji stałej w wysokości –1.700 zł;
 • radnego pełniącego funkcję wiceprzewodniczącego komisji stałej w wysokości – 1.400 zł.
 • pozostałych radnych w wysokości – 1.300 zł.

W uchwale dodano, że radnemu pełniącemu funkcję przedstawiciela Gminy Bogdaniec w Zgromadzeniu Związku Celowego Gmin MG-6 podwyższa się dietę o kwotę 100 zł.

Przenosimy się do województwa mazowieckiego. Uchwała Rady Gminy Baranów z 29 stycznia 2024 r. w sprawie ustalenia wysokości diet radnych prezentuje następujące kwoty:

Ustala się wysokość miesięcznych zryczałtowanych diet dla radnych Rady Gminy Baranów w kwotach dla:

 • przewodniczącego Rady Gminy w kwocie 2 000 zł miesięcznie;
 • wiceprzewodniczącego Rady Gminy za udział w sesji tej Rady w kwocie 800 zł;
 • radnych za udział w sesjach Rady Gminy lub posiedzeniach komisji w skład osobowy, której zostali wybrani w kwocie 500 zł.

Z kolei w gminie Radzanów w Mazowieckim uchwalono 23 marca 2023 r. diety dla Przewodniczącego Rady Gminy – 1 620 zł, dla pozostałych Radnych – 990 zł.

Radny może pobierać dietę wyłącznie z tytułu jednej funkcji pełnionej w Radzie Gminy. Jeżeli radny pełni jednocześnie kilka funkcji, przy ustalaniu wysokości diety bierze się pod uwagę funkcję, do której przypisana jest najwyższa wysokość diety miesięcznej, wyjaśnia w uchwale gmina Chrostkowo.

O ile gmina potrąci dietę radnemu za nieobecność na sesji?

We wspomnianej kujawsko-pomorskiej gminie Chrostkowo wypłata diet, za dany miesiąc następuje do ostatniego dnia roboczego każdego miesiąca przelewem na konto radnego. W gminie z Lubuskiego — do 10. dnia następnego miesiąca po miesiącu, w którym powstało prawo do diety.

Nieobecność na sesji lub posiedzeniu komisji powoduje obniżenie diety, w gminie Chrostkowo o 20 proc. diety miesięcznej za każdą nieobecność. Również w Kujawsko-Pomorskim, ale w innej gminie — Rojewo, radnemu potrąca się kwotę stanowiącą 25 proc. należnej diety za każdą nieobecność na posiedzeniu, w którym jest zobowiązany wziąć udział z tytułu pełnionych funkcji.

Natomiast w gminie Zławieś Wielka w uchwale zapisano, że za każdą nieobecność na sesji lub na posiedzeniu komisji radnemu potrąca się kwotę stanowiącą 10% należnej diety za dany miesiąc, nie więcej niż 30 proc. jej wysokości.

Lubuskie: Wysokość diety ulega obniżeniu o 20 proc. za każdą nieobecność radnego na sesji Rady Gminy oraz na posiedzeniu komisji stałej, której jest członkiem.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal Strefa Agro codziennie. Obserwuj Strefę Agro

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ile zarabia radny? Wysokość diet w gminach może zaskoczyć. Nieobecność na sesji wiąże się w potrąceniami - Strefa Agro

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto