Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

III LO im. Unii Lubelskiej wywalczyło zgodę na budowę podziemnej sali gimnastycznej

Redakcja
III LO im. Unii Lubelskiej od lat starało się o rozbudowę i remont. Pierwszy etap już się zaczął, jednak największym problemem był brak sali gimnastycznej. To formalnie też już udało się rozwiązać. Teraz czas na projekty i pieniądze.

W III LO im. Unii Lubelskiej trwają prace przy ocieplaniu i izolacji budynku szkoły. Całość prac będzie kosztowała ok. 2,4 mln złotych i jest finansowana przez miasto i ministerstwo ochrony środowiska, z funduszy europejskich.

- Trwa wymiana okien, ocieplanie ścian, izolacja pionowa i pozioma fundamentów - wylicza Grzegorz Lech, dyrektor III LO. - Roboty zostaną zakończone w lipcu 2020 r., ale we wrześniu tego roku będziemy gotowi z wnętrzem budynku, by przyjąć uczniów i bez przeszkód prowadzić zajęcia - obiecuje dyrektor.

To bardzo ważne prace, które znacznie poprawią komfort nauki, ale dużo większy problem leżał gdzie indziej. Popularna i oblegana „Unia” od dawna borykała się z trudnościami w organizacji zajęć wychowania fizycznego, z powodu braku pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Miejscy planiści i konserwatorzy nie wyrażali zgody na budowę takiego obiektu na zapleczu szkoły, w miejscu obecnego, asfaltowego boiska. Sięgnięto więc głębiej i to dosłownie: powstał projekt podziemnej sali gimnastycznej, pod obecnym boiskiem. Dyrekcja i pomysłodawcy czekali w napięciu na decyzję, bo pomysł był nie tylko wyjątkowy w Śródmieściu, ale i w całym mieście.

Wreszcie decyzja nadeszła. Czytamy w niej, że postanowiono: „(...) udzielić zgody na odstępstwo od przepisu (...) umożliwiające usytuowanie sali gimnastycznej wraz z zapleczem (...) jako obiektu całkowicie zagłębionego w terenie.”

- Została usunięta ostatnia formalna przeszkoda, czy można „Unię” rozbudowywać, czy nie - mówi z uśmiechem Grzegorz Lech.

- Droga jeszcze długa i wyboista, ale teraz piłeczka jest po stronie ratusza, czas na projekty i fundusze. W sierpniu jest zaplanowane spotkanie trójstronne: dyrekcji liceum, wiceprezydenta Mariusza Banacha i dyrektora Tadeusza Dziuby z Wydziału Inwestycji i Remontów UM - zdradza dyrektor Lech.

Trójstronne spotkanie będzie miało zapewne jeszcze jeden ważny temat: dworek na zapleczu budynku i boiska liceum, na który szkoła od dawna ma ochotę, a w którym już przed laty gościła, nim wprowadził się ówczesny Wojewódzki Dom Kultury, obecny WOK. Ośrodek kultury bezwzględnie potrzebuje nowej, funkcjonalnej siedziby, a dworek remontu. Liceum łączy z dworkiem jeszcze jedna, bardzo istotna część historii Lublina. Należał on do rodu Tarłów, ale przedtem do Słupeckich, a Stanisław Słupecki, herbu Rawicz, był sygnatariuszem aktu Unii Lubelskiej. Dworek i szkoła stanowiłyby więc pięknie uzupełnioną całość. Czy na to wszystko znajdą się pieniądze?

- Biorąc pod uwagę, że mamy już dokumentację na rozbudowę szkół na Felinie i Sławinie, i jeszcze III LO, może być trudno spiąć to w budżecie - mówi Tadeusz Dziuba, dyrektor Wydziału Inwestycji i Remontów UM. - Konserwator nie zgodził się na realizację obiektu naziemnego, a budowa całości pod ziemią może być nawet dwukrotnie droższa - ocenia dyrektor.

Obecnie dopuszczalne warunki techniczne nie zezwalały na przebywanie ludzi poniżej powierzchni gruntu dłużej niż cztery godziny, dlatego konieczne było wystąpienie do ministerstwa o zgodę na zmianę warunków, co nastąpiło bez problemów. Sama budowa obiektu będzie jednak dużo droższa od tradycyjnego, naziemnego. Trzeba uwzględnić nieporównywalnie większe prace zabezpieczające i izolujące przed wilgocią i zmianami temperatury. Również zabezpieczenie przeciwpożarowe, drogi ewakuacyjne i dla niepełnosprawnych realizuje się w takich obiektach zupełnie inaczej i drożej, niż w naziemnych.

- Przed miastem wiele wydatków - podsumowuje dyrektor Dziuba. - Wszystko zależy od decyzji prezydenta.

Co do dworku, sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana, bo formalnie należy on do urzędu marszałka województwa.

- Były rozmowy w sprawie ewentualnej zamiany obiektów - mówi dyr. Tadeusz Dziuba. - Z poprzednim zarządem województwa nie udało się tego sfinalizować. Będziemy próbować dalej, z nowym zarządem.

POLECAMY PAŃSTWA UWADZE:

od 12 latprzemoc
Wideo

Akcja cyberpolicji z Gdańska: podejrzani oszukali 300 osób

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: III LO im. Unii Lubelskiej wywalczyło zgodę na budowę podziemnej sali gimnastycznej - Kurier Lubelski

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto