Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Historia Lublina i dawnej dzielnicy żydowskiej. Studzienka na Podzamczu jest już po renowacji (ZDJĘCIA)

Małgorzata Szlachetka
Dawna studzienka na dworcu manewrowym PKS przy Al. Tysiąclecia sto lat temu stała w dzielnicy żydowskiej, w sąsiedztwie synagogi Maharszala. Żydzi pobierali z niej wodę również w czasie istnienia getta na Podzamczu, w trakcie II wojny światowej. W poniedziałek odbyło się symboliczne odsłonięcie byłego zdroju po niemal zakończonej renowacji. Prace warte 40 tys. zł sfinansowali ojciec i syn - Julian i Raphael Mahari.

"Pamięci wszystkich, którzy kiedyś czerpali wodę z tej studni.Pamięci lubelskich Żydów wywiezionych do obozu zagłady w Bełżcu. Pamięci części Mojej Rodziny, która została zgładzona. Łzy wysychają, pamięć jest wieczna. Naszym dziedzictwem musi być czynienie dobra" - tabliczka takiej treści została umieszczona na odnowionym obiekcie.

Na razie w obiekcie nie będzie elementu wodnego, nawiązującego do jego pierwotnej funkcji. Niewykluczone jednak, że może się on pojawić w przyszłości.

Studzienka na pewno istniała już na przełomie XIX i XX wieku. - W 1908 roku takich studzienek w Lublinie było osiem. To był obiekt istotny dla Podzamcza, ponieważ zaopatrywał jego mieszkańców w wodę - mówiła w czasie poniedziałkowej uroczystości w Bramie Grodzkiej Joanna Zętar z Ośrodka Brama Grodzka - Teatr NN.

ZOBACZ TEŻ:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto