Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Green Garden: Nowe osiedle powstaje, ale stare drzewa znikają

Redakcja
Pierwsi mieszkańcy wprowadzili się już do nowego kameralnego osiedla, zlokalizowanego pomiędzy al. Warszawską a ul. Sławinkowską. Inwestycja kosztowała życie kilku starych drzew.
Materiał Dziennikarza Obywatelskiego

Osiedle złożone z ośmiu budynków jednorodzinnych powstaje przy bocznym wejściu do Ogrodu Botanicznego UMCS od strony ul. Sławinkowskiej. Inwestycję realizują dwie firmy deweloperskie – Labora oraz Profit. Budynki zostały tak zaprojektowane, aby w jak największym stopniu wkomponowywały się okolicę parku.

Z krajobrazu okolicy zniknęło kilka dużych drzew. Wzdłuż ul. Sławinkowskiej od strony, gdzie usytuowane są cztery budynki „Labory”, rosły cztery okazałe stare drzewa – kasztanowce oraz klony. Dwa największe z nich: kasztanowiec o obwodzie 250 cm oraz 300-centymetrowy klon poszły pod topór. Korzenie trzeciego drzewa, również klonu, zostały poważnie uszkodzone.

- Miasto nie wydało zgody na wycinkę 2 drzew, o które wnioskował inwestor – wyjaśnia Karol Kieliszek z Urzędu Miasta Lublin - Jednak Samorządowe Kolegium Odwoławcze zmieniło naszą decyzję i te drzewa zostały wycięte. W sprawie trzeciego prowadziliśmy postępowanie dotyczące uszkodzenia systemu korzeniowego. Inwestor został zobowiązany do zabezpieczenia i zregenerowania korzeni – dodaje Karol Kieliszek.

- Drzewa kolidowały z budową wjazdów do posesji i inwestor wiedział o tym wcześniej – przyznaje Wiesław Piątkowski, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska w UM Lublin. - Rośliny stanowiły własność Zarządu Dróg i Mostów, który choć wydał zgodę na ich wycięcie, to jednak została ona wstrzymana w oparciu o opinię pracownika WOŚ. Po przeprowadzeniu wizji lokalnej uznał, że drzewa te są w dobrej kondycji i spełniają wymogi pomników przyrody. „Labora” otrzymała zatem z naszego wy-działu decyzję odmowną – komentuje Wiesław Piątkowski.

– Ale inwestor odwołał się w tej sprawie do SKO, które uchyliło naszą decyzję. Trzecie drzewo ma ewidentnie podcięte korzenie, jest uszkodzone – uzupełnia Piątkowski. – W tej sprawie toczy się postępowanie. Pod koniec listopada będą jego oględziny. Prawo przewiduje karę za uszkodzenie, ale z werdyktem należy poczekać – dodaje.

Za wycięty kasztanowiec i klon „Labora” została zobowiązana do dokonania 36 nasadzeń rekompensacyjnych. Wzdłuż ul. Sławinkowskiej inwestor posadził 10 dębów oraz 26 brzóz. Realizacja zadania przyjęta została 31 października br.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto