Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gra Slither.io – zalety gry w rozwoju dziecka

materiał partnera

Obecnie, rynek gier komputerowych, wliczając w to produkcje przeznaczone na przeglądarki internetowe oraz urządzenia mobilne, ma dużą i interesującą ofertę pozycji skierowanych głównie do najmłodszych graczy, którzy wśród samych graczy stanowią bardzo pokaźną grupę, tuż obok nastolatków. Wraz z rozwojem komputerowej technologii i całej „sztuki” tworzenia gier komputerowych, zmianom uległy nie tylko silniki graficzne czy mechanizmy rozgrywki, które stały się niekiedy bardziej skomplikowane a w innych produkcjach bardziej przystępne dla współczesnego gracza, ale istotne zmiany wystąpiły również w przypadku gier komputerowych dla dzieci, które nie są już traktowane jako nudny i nastawiony na „suchą” edukację gatunek elektronicznej rozgrywki.

Sami twórcy zaczęli dostrzegać znaczenie podziału wiekowego wśród odbiorców gier komputerowych, a co za tym idzie zaczęli prowadzić wspólną politykę skierowaną nie tylko do samych najmłodszych graczy, ale również ich rodziców, nieco ułatwiając im kontrolowanie tego, z jakimi treściami ma do czynienia ich pociecha: zarówno poprzez zastosowanie systemu oznaczeń PEGI bądź też innych, zazwyczaj zależnych od regionu geograficznego w jakim sprzedawana jest dana produkcja; systemy te pozwalają za pomocą różnorakich symboli i napisów odczytać jaką zawartość zawiera i czy wchodzą w nią treści, z którymi nie chcielibyśmy aby nasze dziecko miało do czynienia. Oczywiście, gry edukacyjne i im podobne nie stanowią jakiegoś bardzo pokaźnego zbioru wśród gier komputerowych, ale często wiele „zwykłych” gier komputerowych możemy z czystym sumieniem oddać do zabawy naszemu dziecku, również uzyskując edukacyjny efekt, a jednocześnie dostarczając mu porcję świetnej wirtualnej zabawy. Wszelkiej maści gry dla najmłodszych również starają się przede wszystkim łączyć przyjemne z pożytecznym, zaś gry tego rodzaju możemy znaleźć nie tylko w sklepach, ale też różnorakich portalach z grami przeznaczonymi na przeglądarki internetowe, jak na przykład poki.pl, gdzie wszystkie gry w serwisie zostały podzielone na określone kategorie, wśród których znajdziemy zarówno gry ściśle dla dzieci oraz inne, które mogą zainteresować naszą pociechę.

Portale tego rodzaju oferują sporo różnych produkcji mogących znaleźć zastosowanie w procesie edukowania dziecka oraz ogólnie mogą pozytywnie wpłynąć na jego rozwój: wbrew pozorom gry zręcznościowe również mają istotne znaczenie – pozwalają rozwijać większość przydatnych umiejętności motorycznych oraz koordynację oko – ręka, a przy tym większość wymaga nie tylko reagowania odpowiednio szybko na zmieniającą się sytuację podczas rozgrywki, ale również przygotowywać plan i stosować się do niego, rozwikływać mniej lub bardziej skomplikowane zagadki wymagające kreatywnego bądź sprytnego rozwiązania napotkanego problemu i tak dalej, a przy tym graczowi towarzyszy nierzadko presja czasu lub, wspomniana już, konieczność szybkiego wprowadzenia swoich zamierzeń w życie.

Dzisiaj jednak przyjrzymy się konkretnemu, dosyć unikalnemu tytułowi pewnej przeglądarkowej gry komputerowej i tego, w jaki sposób może w pozytywny sposób wpływać na naszą pociechę, a mianowicie Slither.io – jak już powiedziano, gry przeznaczonej na przeglądarkę internetową, w której w trybie wieloosobowym rywalizujemy z graczami z całego świata wcielając się w wężowate stworzenie i przemierzając dwuwymiarową planszę.

Gra charakteryzuje się przede wszystkim bardzo przyjemną dla oka, a jednocześnie pozwalającą wczuć się w rozgrywkę szatę graficzną, a jednocześnie ciekawym mechanizmem zabawy, sprawiającym, że interesują się nią gracze z całego świata. Jednocześnie gra pozbawiona jest brutalnej przemocy czy innych, szkodliwych dla małego dziecka treści. Poza tym, jeśli nasze dziecko zagra w grę slither nie musimy obawiać się, jak w przypadku wielu innych gier internetowych, że natknie się na jakieś nieciekawe osoby czy będziemy miało kontakt z niecenzuralnym językiem, gdyż gra ta po prostu nie posiada żadnego sposobu na komunikowanie się między graczami.

Slither.io jest niejako kontynuacją innej produkcji tych samych twórców pod tytułem Agar.io, która również, do dzisiaj, cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze strony graczy – odpowiada za to przede wszystkim unikalna mechanika rozgrywki, której zaraz się przyjrzymy, a także promowanie jej przez rozmaite serwisy internetowe, nie tylko z grami komputerowymi czy grami przeznaczonymi na przeglądarki internetowe. Mimo swojej prostoty i raczej braku walorów ściśle edukacyjnych, zręcznościowo – logiczny charakter pozycji może okazać się bardzo przydatny w rozwoju dziecka.

W Slither.io, jak wspomniano na początku opisu tej produkcji, gracz wciela się w przypominające węża stworzenie i musi zbierać porozsiewane po całej planszy, błyszczące, kolorowe kulki, które pozwalają wężowi urosnąć oraz zwiększają pulę punktów samego gracza, odpowiadających z kolei za pozycję w rankingu – gdy uda nam się osiągnąć pierwszą lokatę, możemy zamieścić w grze krótką wiadomość pozdrawiającą pozostałych graczy i zachęcającą ich do dalszego wyniku, aby pobić rekord. Gracz musi odpowiednio wykorzystywać swoje możliwości oraz zmieniające się właściwości węża, aby jak najdłużej utrzymać się w grze: mniejsze węże poruszają się szybciej, lepiej reagują na poruszanie myszą w celu zmiany kierunku ruchu i generalnie cechują się bardzo dobrą sterownością, podczas gdy większe mają problemy związane ze swoim rozmiarem, niemniej jednak stwarzają zagrożenie dla słabszych graczy, a nie zwiększając się, nie będziemy mogli osiągnąć zwycięstwa.

Gracze mogą też, i niejako muszą, rywalizować ze sobą – eliminując przeciwników, którzy znajdują się wyżej w rankingu lub po prostu uniemożliwiając im zdobycie lepszej lokaty. Walka pomiędzy graczami jest jednak zabawna i nie obfituje w brutalność czy przemoc. Mianowicie wykorzystuje ona mechanizm znany choćby z komórkowego „Węża” - jeśli mieliśmy kiedyś telefon marki Nokia to od razu wiadomo o co chodzi: gracz musi tak poruszać swoim wężem, aby zablokować drogę przeciwnikowi, który uderzając w nasz ogon rozpada się na szereg kolorowych, świecących punktów, w zależności od ilości przez niego uzbieranej, które możemy następnie zabrać, aby dołączyć je do swojej puli.

Węże wyposażone są także w specjalną zdolność przyśpieszenia, pozwalającą im na krótki czas znacznie zwiększyć swoją szybkość poruszania się. Pozwala to słabszym graczom błyskawicznie uniknąć niebezpieczeństwa, ustawić się w strategicznej pozycji czy też pierwszemu dopaść do dużego skupiska punktów. Umiejętność ta wyrównuje też nieco szansę większych, powolniejszych graczy, którzy z racji swojego rozmiaru poruszają się nieco wolniej. Poza tym, w grze występują także specjalne, duże kulki, które jednak uciekają od graczy, jeśli ci się zbytnio do nich zbliżą, zaś poruszają się one z szybkością znacznie przewyższającą tę zwykłego gracza – dzięki przyśpieszeniu możemy je jednak z łatwością zebrać.

Slither.io charakteryzuje się bardzo dynamicznym modelem rozgrywki, który zmusza gracza do szybkiego reagowania, ciągłego śledzenia sytuacji w grze i nieustannego reagowania na nią i niebezpieczeństwa stwarzane przez innych graczy, którzy będą starali się utrudnić nam żywot. Nierzadko „na gorąco” będziemy musieli zaplanować drogę, po jakiej będziemy się poruszać, a przy tym wciąż być gotowymi do modyfikowania swojego planu, jeśli inni, zwłaszcza silniejsi, graczy będą chcieli z nami rywalizować. Zaznajamia to młodego gracze przede wszystkim z działaniem pod ciągłym wpływem stresu oraz adaptowania się do nieustannie zmieniających się sytuacji.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Gra Slither.io – zalety gry w rozwoju dziecka - Lublin Nasze Miasto

Wróć na lublin.naszemiasto.pl Nasze Miasto